پیکاپ پاسپورت و ویزا چیست؟

چنانچه شهروندی ایرانی باشید و بخواهید برای اهداف مختلفی نظیر توریستی، تحصیلی یا کاری به برخی از کشورهای دنیا نظیر آمریکا و یا کانادا سفر کنید، مستلزم دریافت ویزای این کشورها خواهید بود. اما موضوعی که در این میان مطرح می‌شود اینست که کشور‌های نامبرده دارای سفارت و یا کارگزاری خدمات ویزای فعال در ایران نبوده و برای پیگیری وقت سفارت و درخواست ویزا باید به صورت حضوری به کنسولگری این کشورها در کشورهای همسایه نظیر امارات، ارمنستان و یا ترکیه مراجعه کنید.

این بدین معنی است که شما باید علاوه بر انجام امور اولیه به صورت آنلاین نظیر ایجاد حساب کاربری در وب‌سایت سفارت یا کارگزاری و دریافت وقت سفارت، نسبت به رزرو بلیط هواپیما و هتل برای حضور در محل سفارت در کشورهای همسایه و انجام سایر امور نظیر پرداخت هزینه‌های سفارت، تحویل مدارک سفر و انجام مصاحبه و انگشت‌نگاری اقدام نمایید.

در واقع بخاطر حضور نداشتن سفارت این کشورها در ایران، هزینه‌های اضافه پرواز و هتل و خرج سفر به متقاضی ایرانی دریافت ویزا تحمیل می‌شود. اما سفر به کشوری دیگر برای انجام امور سفارت تنها به یکبار ختم نمی‌شود و عموم متقاضیان باید برای دریافت جواب درخواست ویزا دوباره مرخصی کاری یا تحصیلی گرفته، هزینه‌های پرواز و هتل را پرداخت کرده و به کشور همسایه (ترکیه، ارمنستان یا امارات) سفر کنند.

با توجه به هزینه‌بردار بودن، سختی برنامه‌ریزی و زمان‌بر بودن این موضوع، قصد داریم تا در ادامه روش موثری به نام پیکاپ پاسپورت یا همان پیکاپ ویزا را به شما معرفی کنیم.

پیکاپ ویزا

پیکاپ ویزا چیست؟

اصولا Pickup در زبان انگلیسی به معنی برداشتن، انتخاب یا سوار کردن است و در صنعت گردشگری به معنی دریافت پاسپورت متقاضی به نیابت از وی از کشور واسطه است. به طور معمول کارگزاری‌های معروف حاضر در ایران نظیر وی اف اس گلوبال و ویزامتریک، خدمات پیک و دلیوری پاسپورت و ویزای متقاضی را تحت عنوان خدمات VIP و با پرداخت هزینه بیشتر ارائه می‌دهند.

ادامه  بررسی هزینه‌ های زندگی در آمریکا در سال 2020

اما این موضوع تنها محدود به برخی از سفارت‌ها و کارگزاری‌های فعال و حاضر در داخل ایران است که به مشتریان ایرانی این نوع خدمات ویزا را ارائه می‌دهند. ولی برای سفارت‌ها و کارگزاری‌های حاضر در کشورهای همسایه این موضوع صدق نکرده و متقاضیان ایرانی باید به  صورت حضوری برای دریافت ویزا و پاسپورت خود مجددا برای بار دوم به این کشورها سفر کنند.

بر همین اساس، از آنجایی که از نظر اقتصادی و زمانی انجام شخصی اینکار مقرون به صرفه نیست، برخی از آژانس‌های گردشگری معتبر داخلی اقدام به ارائه خدمات پیکاپ ویزا کرده‌اند. این بدین معنی است که شما قراردادی را با آژانس موردنظر خود تنظیم می‌کنید و به ایشان این وکالت را می‌دهید تا به نیابت شما پاسپورت  و ویزا را از سفارت مربوطه در کشور واسط دریافت کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در ایران به شما تحویل دهند.

در واقع آژانس‌های گردشگری معتبر داخلی ارائه‌دهنده خدمات پیکاپ ویزا به صورت هفتگی دارای پروازهای اختصاصی به کشورهای واسطی نظیر ارمنستان، ترکیه و امارات هستند و با برخورداری از نمایندگی و مجوز قانونی خود امکان دریافت ویزا و پاسپورت مشتری از سفارت و یا گارگزاری را به جای صاحب اصلی آن خواهند داشت.

کارایی پیکاپ ویزا

آیا تفاوتی بین پیکاپ ویزا و پیکاپ پاسپورت وجود دارد؟

خیر، هر دوی این اصطلاحات دارای معنی مشترک و یکسان هستند. در واقع با گذشت تقریبی ۳ هفته تا یک ماه کاری از تحویل مدارک سفر ، فرم درخواست ویزا، پرداخت هزینه سفارت و خدمات ویزا و گذراندن مراحل انگشت‌نگاری بیومتریک و مصاحبه حضوری، ایمیلی مبنی بر ویزا شدن و یا ریجکت درخواست از سوی سفارت برای متقاضی ویزا ارسال خواهد شد.

با دریافت این ایمیل، صاحب ایرانی پاسپورت و متقاضی درخواست ویزا باید در هر دو صورت (قبولی یا ریجکت ویزا از سوی سفارت) برای دریافت جواب و پاسپورت خود از سفارت و کارگزاری کشور واسط، اقدام به مراجعه حضوری و سفر هوایی نماید.

ادامه  آیا پروازهای خارجی با وجود کرونا برگزار می شود؟

در این حالت صاحب پاسپورت می‌تواند به صورت شخصی مجددا هزینه‌های بلیط پرواز، بلیط هتل و خرج سفر را پرداخت کرده و برای این منظور به کشور واسط سفر کند و یا اینکه از راه‌کار جدید و اقتصادی پیکاپ ویزا استفاده نماید.

تفاوت پیکاپ ویزا و پاسپورت

برای چه کشورهایی امکان استفاده از پیکاپ پاسپورت وجود دارد؟

در حال حاضر کانادا، انگلیس و آمریکا مهم‌ترین و اساسی‌ترین کشورهایی هستند که دارای کنسولگری فعال در ایران نبوده و شهروندان ایرانی زیادی با آنها سر و کار دارند. از این رو با توجه به حجم بالای درخواست متقاضیان ایرانی برای استفاده از خدمات موثر و کارآمد پیکاپ ویزا، این خدمات بنابر نوع ویزای درخواستی و گزینه‌های قابل ارائه توسط آژانس‌های گردشگری، در انواع زیر ارائه می‌شود:

پیکاپ ویزای کانادا

کشور مهاجرپذیر کانادا به عنوان یکی از مقاصد جذاب توریستی و تحصیلی همواره جزو انتخاب‌های اصلی شهروندان ایرانی بوده است، اما متاسفانه این کشور دارای سفارت فعال در ایران نبوده و خدمات ویزای آن تنها از طریق کشورهای همسایه قابل دسترس است.

از این رو در حال حاضر آژانس‌های گردشگری معتبر داخلی خدمات پیکاپ ویزای کانادا را برای دو کشور ترکیه (شهرهای استانبول و آنکارا) و کشور امارات (دبی و ابوظبی) ارائه می‌دهند.

پیکاپ ویزای انگلیس

متاسفانه سفارت انگلیس نیز دارای کنسولگری فعال در ایران نبوده و از این رو شهروندان ایرانی برای استفاده از خدمات ویزای این کشور باید به نزدیک‌ترین کشور همسایه مراجعه نمایند. در حال حاضر بنابر خدمات آژانس گردشگری و انتخاب مشتری، خدمات پیکاپ ویزای انگلیس برای کشورهای ترکیه (استانبول و آنکارا)، امارات (دبی و ابوظبی) و ارمنستان (ایروان) ارائه می‌شود.

پیکاپ ویزای آمریکا

همانطور که می‌دانید سفارت آمریکا از بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران تعطیل شد، از این رو آن دسته از متقاضیانی که نیاز به دریافت وقت سفارت و درخواست هر یک از انواع ویزای آمریکا دارند باید مراحل اولیه را به صورت اینترنتی انجام داده و برای مراحل بعدی به یکی از کنسولگری‌های این کشور در ترکیه، امارات یا ارمنستان مراجعه نمایند.

ادامه  لیست تعطیلات رسمی کشور کانادا در سال 21-2020

از این رو چنانچه تمایل به استفاده از خدمات پیکاپ ویزای آمریکا از ایران را دارید، می‌توانید از طریق یکی از آژانس‌های گردشگری معتبر داخلی برای این امر اقدام کرده و از پیکاپ ویزای سفارت آمریکا در ترکیه، ارمنستان و یا امارات استفاده نمایید.

به طور معمول برای استفاده از خدمات پیکاپ ویزا نیاز به ارائه مدارک زیر به آژانس گردشگری موردنظر خود خواهید داشت:

  • وکالت‌نامه محضری
  • شناسنامه
  • اطلاعات حساب کاربری درخواست ویزا
  • پرینت ایمیل سفارت
  • رسید انگشت‌نگاری و پرداخت هزینه کارگزاری VFS

پیکاپ ویزا ترکیه

پروسه درخواست پیکاپ ویزا

شما می‌توانید با استفاده از نامه و یا ایمیل سفارت مبنی بر موافقت با درخواست ویزا و اطلاعات حساب کاربری ایجاد شده در وب‌سایت سفارت یا کارگزاری، به یک آژانس گردشگری معتبر و دارای مجوز خدمات قانونی پیکاپ از پلیس مهاجرت ایران رفته و به جای اقدام شخصی و حضور مجدد در سفارت مستقر در کشور همسایه، دریافت پاسپورت و ویزای خود را به آژانس گردشگری واگذار کنید.

به جای این که چند میلیون تومان برای پرواز رفت و برگشت، بلیط هتل، (ویزا برای امارات)، عوارض خروج، خورد و خوراک و غیره هزینه کنید، می‌توانید با استفاده از خدمات پیکاپ ویزا بدون پرداخت هزینه گزاف و صرف وقت زیاد به مقصود خود در کمترین زمان ممکن برسید.

شما می‌توانید بنابر سفارت و کشوری که برای ویزای خود اقدام کرده‌اید، از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کنید. به عنوان مثال چنانچه برای ویزای انگلیس از طریق سفارت این کشور در امارات اقدام کرده باشید، خدمات پیکاپ مناسب از ایران برای شما استفاده از خدمات پستی تضمین‌شده آژانس است. اما در موارد دیگر استفاده از خدمات هوایی در اولویت و گزینه ایده‌آل و سریع‌تری برای خدمات پیکاپ ویزا محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید

بستن منو