آزمون تومر چیست و اعتبار آن در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

همانند مدارک معتبر زبان انگلیسی تافل و آیلتس که یکی از پیش‌نیازهای اصلی ادامه تحصیل در اغلب دانشگاه‌های معروف و انگلیسی زبان دنیاست، برای آن دسته از افرادی که مشتاق به تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی و تراز اول کشور ترکیه هستند، آزمون تومر و مدرک زبان ترکی استانبولی تومر، یک پیش‌نیاز ضروری است.

پیش از پرداختن به مبحث آزمون و مدرک تومر و اعتبار آن در دانشگاه‌های ترکیه، شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چرا باید یک دانشجوی بین‌المللی قبول زحمت کرده و برای ادامه تحصیل در ترکیه، مدرک زبان ترکی تومر را دریافت نماید؟

از نقطه نظر یک متقاضی ایرانی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، جواب این سوال با مزایای زیر پاسخ داده می‌شود:

 • نزدیکی مسیر به ایران
 • عدم نیاز به دریافت ویزای تحصیلی
 • حضور دانشگاه‌های معتبر و دارای رنکینگ جهانی ترکیه
 • کیفیت و استاندارد بالای آموزشی
 • هزینه‌های بسیار پایین و تقریبا رایگان دانشگاه‌های دولتی ترکیه
 • مدارک دانشگاهی معتبر و قابل قبول در سراسر دنیا
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی
 • امکان انجام کار دانشجویی به مدت ۳۰ ساعت در هفته
 • امکان اقامت پس از تحصیل در ترکیه
 • امکان فعالیت ‌تمام‌وقت در بازار کار بین‌المللی ترکیه و ساخت یک رزومه کاری خوب
 • کسب درآمد ارزی‌
 • هزینه‌های مناسب زندگی
 • نبود الزام به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل
 • شباهت اقلیمی، مذهبی و فرهنگی با ایران

از این رو به راحتی می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که تحصیل در ترکیه برای متقاضیان ایرانی در قیاس با سایر مقاصد برتر تحصیلی دنیا نظیر کانادا، انگلیس و استرالیا جذاب و ارزشمند است.

آزمون زبان تومر

سطوح و زمان‌بندی کلاس‌های آزمون تومر

آزمون تومر یکی از معتبرترین مدارک زبان ترکی بوده و به عنوان پیش‌نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شود. این آزمون از ۴سطح مبتدی، ۴سطح متوسط و ۴سطح پیشرفته تشکیل شده و دارای سطوح مختلف A1 ، A2، B1، B2 و C1 است.

عموما کلاس‌های تومر در ۸ هفته ۱۶۰ ساعته و در دو نوبت صبح یا بعد از ظهر برگزار می‌گردد، زمان کلاس‌ها ۴ ساعته بوده و دانشجویان این امکان را دارند تا با گذراندن ۴۰ هفته و مجموع ۸۰۰ ساعت کلاس زبان ترکی استانبولی و موفقیت درآزمون نهایی، از مدرک رسمی و معتبر تومر برخوردار گردد.

در واقع دانشجویان ملزم هستند تا در پایان هر سطح زبان ترکی تومر در یک آزمون سنجش عملکرد شرکت کرده و مهارت‌های اصلی گفتاری، نوشتاری، گرامر، خواندن و درک مطلب شنیداری را مورد ارزیابی قرار دهند.

لازم به ذکر است که مجموعه کتاب‌های ۱، ۲ و ۳ Yeni Hitit Turkish Education به همراه ورک‌بوک و سی دی صوتی و دی وی دی تصویری این کتاب‌ها توسط دپارتمان آموزشی تومر برای این دوره‌های آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه  ده رشته برتر تحصیلی کانادا کدامند؟

بنا بر اطلاعات وب‌سایت رسمی آزمون و مدرک تومر آنکارا، دوره‌های آموزشی زبان ترکی در موسسه آزمون تومر به دو صورت عادی (۲ماهه و ۹۶ ساعته) و فشرده (۱ماهه و ۸۰ ساعته) ارائه می‌شود. آزمون تومر نیز همانند سایر مدارک معتبر زبان دنیا دارای حدنصاب نمره قبولی بوده و به طور معمول حداقل سطح مورد قبول و پذیرش دانشگاه‌های ترکیه، سطح B1 در نظر گرفته شده است.

جزئیات کلاسهای آزمون تومر

پروسه کلاس‌ها، نمرات و آزمون‌های نهایی تومر

در پایان هر دوره آموزشی از دانشجویان امتحان نهایی گرفته می‌شود تا از این طریق چهار مهارت اصلی و مهارت مهم جنبی گرامر آنها در زبان ترکی استانبولی‌ مورد ارزیابی قرار بگیرد. چنانچه دانشجو در هر آزمون نهایی در یکی از مهارت‌ها نمره قبولی را کسب نکند، ملزم به شرکت در دوره و امتحان جبرانی خواهد بود.

اما در صورتی که فرد در بیش از یک مهارت آزمون زبان ترکی رد شود، باید مجددا آن دوره آموزشی را به صورت کامل بگذراند. برهمین اساس، سطوح آزمون تومر از قرار زیر است:

سطحاستاندارد اروپاییامتحانمدرککتاب دوره
ELEMENTARY 1A1نداردندارددروس New Hitit1 1.2.3
ELEMENTARY 2A1نداردندارددروس New Hitit1 4.5.6
ELEMENTARY 3A2نداردندارددروس New Hitit1 7.8.9
ELEMENTARY 4A2داردElementary Certificateدروس New Hitit1 10.11.12
INTERMEDIATE 1B1نداردندارددروس New Hitit2 1.2.3
INTERMEDIATE 2B1نداردندارددروس New Hitit2 4.5.6
INTERMEDIATE 3B1نداردندارددروس New Hitit2 7.8.9
INTERMEDIATE 4B1داردIntermediate Certificateدروس New Hitit2 10.11.12
UPPER INTERMEDIATE 1B2نداردندارددروس New Hitit3 1.2.3
UPPER INTERMEDIATE 2B2داردUpper-Intermediate Certificateدروس New Hitit3 4.5.6
UPPER INTERMEDIATE 3C1نداردندارددروس New Hitit3 7.8.9
UPPER INTERMEDIATE 4C1داردDiplomaدروس New Hitit3 10.11.12

در برخی از سطوح کلاس‌های زبان ترکی تومر، به جای اکتفا به گرفتن امتحان و سنجش میزان موفقیت یا خطای متقاضی از این طریق، ارزیابی عملکرد دانشجو توسط مدرس انجام می‌شود. از این رو نحوه عملکرد، میزان حضور، کیفیت تکالیف و امتحانات انجام‌شده توسط دانشجو، برای ارزیابی و تشخیص قبولی یا مردودی در یک دوره در نظر گرفته خواهد شد و دانشجویانی که در سنجش و ارزیابی مدرسان موفق نباشند، نیازمند شرکت در امتحان کتبی خواهند بود.

انواع مدارک آزمون تومر

به طور کلی نمره‌دهی به هر یک از مهارت‌های آزمون تومر در هر یک از سطوح این دوره آموزشی به شرح زیر است:

مهارتبالاترین نمرهکمترین نمره
توانایی شنیداری۲۵۱۵
توانایی خوانش۲۵۱۵
توانایی تعامل و مکالمه۱۵۹
توانایی تولید (توضیح شفاهی)۱۰۶
توانایی نوشتاری۲۵۱۵
مجموع۱۰۰۶۰
ادامه  تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا | راهنمای کامل

اعتبار آزمون تومر در دانشگاه‌های ترکیه

عموما مدارک آزمون تومر به ۲ نوع دیپلما Diploma و گواهی سرتیفیکا Sertifika تقسیم شده و دارای تفاوت‌های زیر است:

مدرک دیپلم تومر: رسیدن به سطح نهایی C1 و دریافت دیپلم آزمون تومر به معنی داشتن مهارت کامل در زبان ترکی استانبولی است. لازم به ذکر است که این مدرک دارای هیچگونه محدودیت زمانی برای اتمام اعتبار نیست.

گواهی سرتیفیکا: گواهی یا همان سرتیفیکیت آزمون تومر برای سطوح مقدماتی A2، سطح متوسط B2 و سطح پیشرفته C1 بوده و از اعتباری ۲ ساله برخوردار است.

هر دو مدرک سرتیفیکا C1 و یا دیپلم آزمون تومر مورد تائید دانشگاه‌های دولتی ترکیه بوده و متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور باید علاوه بر قبولی در کنکور و امتحان ورودی، یکی از انواع مدارک نهایی آزمون تومر را برای اثبات تسلط به زبان ترکی استانبولی ارائه دهد.

هر یک از انواع مدارک تومر به جز مبحث تحصیل، در ورود به بازار کار و استفاده از مزایای کار دانشجویی در ترکیه نیز بسیار مهم و تاثیرگذار بوده و وجود آن الزامی است.

البته در صورتی که هزینه تحصیل و میزان شهریه برای متقاضی موردی نداشته باشد، فرد می‌تواند بدون نیاز به دریافت مدرک زبان تومر و یا گذراندن امتحان ورودی دانشگاه، به ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بپردازد.

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی آزمون تومر، آن دسته از متقاضیانی که نمره‌ای زیر ۵۰ در آزمون نهایی تومر دریافت کنند، امکان دریافت مدرک را نخواهند داشت و سایر نمرات بالاتر این آزمون نیز دارای مدارک مختلف زیر است:

 • دانشجویان دارای مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ امکان دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر را دارند.
 • دانشجویان دارای مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ امکان دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر را دارند.
 • دانشجویان دارای مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ امکان دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر را دارند.
 • دانشجویان دارای مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ امکان دریافت مدرک سطح پیشرفته C1 آزمون تومر را دارند.

لازم به ذکر است که دانشجویان سطح A1 آزمون تومر امکان برقراری ارتباط عمومی و مواجه با سوال و جواب ساده را داشته و متقاضیان سطح A2 این آزمون از دانش اولیه زبان و امکان شرکت در مباحث ساده و قابل پیش‌بینی زبان ترکی استانبولی را خواهند داشت.

دانشجویان سطوح B1 و B2 آزمون تومر نیز از دانش متوسط زبان ترکی برخوردار بوده و می‌توانند با شرایط روزمره روبرو شده و به توصیف موضوعات مختلف بپردازند، در این بین دانشجویان سطح پیشرفته C1 که واجدشرایط دریافت مدرک دیپلم آزمون تومر محسوب می‌شوند، این امکان را دارند تا به ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی پرداخته و به راحتی در بازار کار ترکیه با همکاران و کارفرمایان خود ارتباط برقرار کنند.

ادامه  معرفی کامل سیستم آموزشی و آموزش و پرورش کانادا

عموما به غیر از دوره‌های زبان ترکی آزمون تومر، دوره‌های نویسندگی، نمایش، خوانش سریع، طرز بیان و سخنرانی به زبان ترکی نیز توسط موسسات تومر در ۲ ترم ۴ ماهه (۴۸ ساعت در هر ۴ ماه) برای مشتاقان این زبان برگزار می‌شود.

اعتبار آزمون زبان تومر در ترکیه

سطح مورد نیاز آزمون تومر

ممکن است به نسبت شرایط و قوانین دپارتمان پذیرش هر یک از دانشگاه‌های ترکیه، سطح موردنیاز آزمون تومر برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور متغیر باشد. از این رو به عنوان مثال، سطح زبان موردنیاز برای رشته‌هایی نظیر دندانپزشکی، داروسازی و یا پزشکی در ترکیه، سطح C1 یا همان دیپلم آزمون تومر است و در برخی موارد برای رشته‌های مهندسی سطوح B1 و B2 آزمون زبان ترکی تومر مورد قبول واقع خواهد شد.

اما به طور معمول، حداقل سطح درخواستی آزمون زبان تومر برای پذیرش مقاطع دانشگاهی ارشد و دکترا در ترکیه سطح B2 است. این در حالی است که مدرک زبان تومر برای جذب در بازار کار بین‌المللی و یا استفاده از مزیت کار دانشجویی در حین تحصیل بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار است.

مدارک و مراحل ثبت‌نام در آزمون تومر

بنابر اطلاعات مجری رسمی برگزاری آزمون تومر، متقاضیان ثبت‌نام در این آزمون زبان بین‌المللی ملزم به ارائه دو قطعه عکس پرسنلی، کپی شناسنامه و پاسپورت ترجمه‌شده به زبان ترکی استانبولی به واحد پذیرش هستند.

متقاضیان ایرانی این امکان را دارند تا دوره کامل آزمون تومر را در ترکیه و محیطی بومی گذرانده و تا دریافت مدرک یا سرتیفیکیت تومر در این کشور حضور داشته باشند و یا اینکه در کلاس‌های آمادگی آزمون تومر در یکی از موسسات زبان ایران ثبت‌نام کرده و برای انجام آزمون نهایی تومر به ترکیه بروند. هزینه آزمون تومر برای مدرک دیپلما ۱۵۰ یورو و برای گواهی سرتیفیکا ۱۰۰ یورو است.

اما چنانچه بخواهید تا در دوره‌های آموزشی آزمون زبان تومر در ترکیه شرکت کنید، برحسب دانشگاه و موسسه برگزارکننده کلاسهای آموزشی، هزینه پرداختی متغیر خواهد بود. از این رو شما می‌توانید برای مثال با پرداخت هزینه اولیه پیش‌ ثبت‌نام ۲۵۰ دلاری به حساب زراعت‌بانک تومر دانشگاه آنکارا ، مقدمات شرکت در برترین دوره‌های آموزشی زبان ترکی در این کشور را برای خود فراهم نمایید.

ثبت‌نام در آزمون زبان تومر

پس از آن با حضور در این کشور، الباقی هزینه کلاس‌های آزمون تومر را به لیر ترکیه پرداخت کنید. لازم به ذکر است که مجری رسمی برگزاری کلاس‌ها و آزمون‌های تومر یعنی دانشگاه آنکارا، دارای شعب متعددی در شهر آنکارا (کیزلای)، استانبول (تکسیم و کادیکوی)، ازمیر، آلانیا و بورسا است.

پاسخی بگذارید

بستن منو