ده رشته برتر تحصیلی کانادا کدامند؟

کانادا یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در دنیا محسوب می‌شود و با مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی PGWP و طرح‌های متنوع مهاجرتی، هر ساله دانشجویان بین‌المللی و مهاجران واجدشرایط زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند.

البته در این بین به غیر از بحث تحصیلی و حضور دانشگاه‌های با کیفیت و برتر دنیا، وجود طرح‌های مهاجرتی نظیر اکسپرس اینتری نیز به جذابیت کشور کانادا افزوده است. از این رو می‌توان اینطور گفت که همیشه برخورداری از تحصیلات دانشگاهی و تجربه کار در کانادا پروسه استقرار در کشوری جدید و پیدا کردن کار را برای شهروندان خارجی آسان‌تر خواهد کرد.

کشور کانادا سیستم آموزشی با کیفیت و مدارک دانشگاهی ارزشمند، معتبر و شناخته شده‌ای را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد و در عین حال با برخورداری از امنیت، طبیعت بی‌نظیر، اقتصاد پرثبات و محیطی چندفرهنگی، مقصد بسیار مناسبی برای زندگی‌ به شمار می‌آید.

چشم‌انداز شغلی پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه‌های معتبر این کشور بسیار فوق‌العاده است و دانشگاه‌های تراز اول کانادایی از بیش از ۵۰۰۰ قرارداد همکاری و مشارکت با شرکت‌ها و سازمان‌های جهانی برخوردار هستند.

دوره‌ها و برنامه‌های درسی دانشگاه‌های این کشور بسیار صنعتی محور و صنعت‌گرا بوده و به همین خاطر تقریبا بیش از ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان در کانادا در کمتر از ۶ ماه از پایان تحصیلات خود به کار و فعالیت تمام‌وقت در بازار کار فعال و بین‌المللی این کشور مشغول می‌شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا با نیم نگاهی به سطح مهارتی A مشاغل نظام‌مند کانادا، به معرفی رشته‌های برتر تحصیلی و پرتقاضا برای مشغول‌شدن در بازار کار کانادا و اقامت دائم این کشور بپردازیم.

رشته MBA در کانادا

رشته MBA یا همان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی همواره یکی از برترین رشته‌ها برای ادامه تحصیل در خارج محسوب می‌شود. از این رو اکثر متقاضیان خارجی تحصیل رشته MBA به دنبال کسب تجربه کاری و پیداکردن موقعیت شغلی مناسب در بازار کار بین‌المللی هستند.

بدون شک ادامه تحصیل در رشته MBA بسیار هزینه‌بردار خواهد بود، بر همین اساس منطقی‌ترین راه برای بازگشت سریع هزینه تحصیل، جستجوی کار در بازار کار بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی است. به طور معمول در کشورهای خارجی مشاغل مرتبط با مدیریت بازرگانی MBA در لیست مشاغل کمبود مهارت قرار دارد، اما با ورودی‌های جدید دانشجویان بین‌المللی رشته MBA، این وضعیت در حال تغییر است.

البته لازم به ذکر است که عناوین شغلی دیگری نظیر مشاوره مدیریت Management Consulting ، بانکداری، امور مالی سرمایه‌گذاری نیز در حال حاضر در لیست مشاغل کمبود مهارت کانادا قرار دارند. در عین حال فارغ‌التحصیلان MBA با گرایش و تخصص در زمینه Big Data یا تحلیل داده Analytics نیز به واسطه افزایش دیجیتالی شدن، اتوماسیون و رونق بیگ دیتا جزو مشاغل پردرخواست بوده و تقاضای شدیدی برای جذب آنها در بازار کار کانادا وجود دارد.

تحصیل در کانادا رشته مدیریت

مدرک MBA و فارغ‌التحصیلی در رشته ارشد مدیریت بازرگانی در دانشگاه‌های کانادا فرصت‌های متعدد کاری در بازار کار بین‌المللی را در اختیار شما قرار داده و شما را در معرض یک شبکه تجاری متنوع، مهارت‌ها و دانش جدید و تصویر جامعی از دنیای تجارت قرار می‌دهد.

تقریبا ۴۰ درصد از مدیرعاملان ۵۰ شرکت مطرح دنیا دارای حداقل یک مدرک MBA هستند. بنابر آمار طی چند دهه گذشته کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس و سنگاپور جزو مقاصد محبوب برای ادامه تحصیل در رشته MBA بوده‌اند، اما در این بین کشور کانادا نیز به تدریج به یکی از مقاصد برتر و پرتقاضا برای این رشته مبدل شده است.

ادامه  معرفی کامل سیستم آموزشی و آموزش و پرورش کانادا

این بدین خاطر است که هزینه تحصیل در رشته MBA در کانادا کمتر از سایر کشورهای هم‌رده بوده و علاوه بر آن، امکان دریافت مجوز پس از فارغ‌التحصیلی PGWP و فعالیت تمام‌وقت در بازار کار کانادا و امکان دریافت اقامت دائم، انگیزه تحصیل در این کشور پیشرفته و وسیع را دوچندان کرده است.

تحصیل در کانادا رشته مدیریت

رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و IT در کانادا

معمولا در تمام نقاط دنیا از جمله کانادا به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی رشته علوم کامپیوتری و مهندسی و نرم‌‌افزار و IT بهای زیادی داده و به سرعت آنها را جذب بازار کار می‌کنند. بر همین اساس، رشته‌هایی نظیر مدیر پروژه IT و مهندسی نرم‎‌افزار در میان ۱۰ مشاغل پردرخواست و تقاضای کانادا در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته‌اند.

سایر مشاغل مرتبط پردرخواست در کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تحلیل‌گر و مشاور سیستم‌های اطلاعاتی
 • آنالیزور دیتابیس یا همان بانک اطلاعاتی و سرپرست داده
 • مهندس و طراح نرم‌افزار
 • برنامه‌نویس کامپیوتری و توسعه‌دهندگان رسانه‌های تعاملی
 • طراح و توسعه‌دهنده وب‌سایت
 • متخصص امنیت شبکه و مسئول توسعه و بهره‌برداری Dev-Op

در حال حاضر صنعت فناوری و تکنولوژی کانادا از بیش از ۴۸۸ هزار متخصص IT برخوردار است که در زمینه‌های مختلفی از جمله مدیریت پروژه، توسعه نرم‌افزار، تحلیل داده و امنیت اطلاعات فعالیت می‌کنند. بر همین اساس، در سال گذشته تعداد مشاغل موجود در زمینه فناوری به ۱۱.۵۰۰ عنوان شغلی افزایش یافت و همین موضوع بخش علوم کامپیوتر و صنعت IT را به یکی از بخش‌ها با بالاترین نرخ رشد و پیشرفت در کانادا تبدیل کرده است.

تحصیل در کانادا رشته کامپیوتر

با توجه به اینفوگرافیک بالا، مشاغل برتر حوزه فناوری در کانادا درسال ۲۰۱۸ شامل عناوین مدیریت پروژه، مهندس نرم‌افزار، توسعه‌دهنده وب‌سایت، تحلیل‌گر برنامه و توسعه‌دهنده زبان Java بوده و حقوق متوسط سالیانه این دسته از مشاغل در کانادا ۸۱.۵۰۰ هزار دلار برآورد شده است که نسبت به میانگین حقوق سالانه ۷۶ هزار دلاری سال گذشته رشد داشته است.

ادامه تحصیل در کانادا علوم کامپیوتر

رشته تجارت و دارایی در کانادا

همواره امور مالی نقش اساسی و حیاتی در اقتصاد یک کشور داشته است و با دریافت مدرک دارایی و مالی بین ‌المللی شما درک فوق‌العاده‌ای از عملکردها و برنامه‌های بازارهای مالی کسب خواهید کرد. در عین حال، اقتصاد رشته تحصیلی دیگری است که از محدوده شغلی و بازار کار بسیار ایده‌آلی برخوردار است.

با تحصیل در این رشته شما درباره پیش‌بینی اقتصادی GDP و مشارکت در سیاست‌های پولی می‌آموزید. از این رو رشته‌های مالی و اقتصاد به شما این امکان را می‌دهد تا در کنار مهارت‌های مرتبط با دامنه اصلی، دامنه گسترده‌ای از مهارت‌های قابل انتقال را توسعه دهید.

مشاغل پردرخواست این رشته‌های تحصیلی در کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مدیریت دارایی
 • کارگزار سهام
 • مدیریت سرمایه‌گذاری
 • بانکداری
 • امور بیمه
 • حسابداری

تحصیل در کانادا تجارت و دارایی

براساس اطلاعات اینفوگرافیک بالا، در مقطع کارشناسی به طور تقریبی مشاغل حسابدار مالی ساعتی ۳۱ دلار، تحلیل‌گر مالی ساعتی ۳۳.۳۳ دلار، کارمند حسابداری ساعتی ۱۹.۵۶ دلار، کتابدار ساعتی ۱۹.۴۶ دلار و در مشاغل مهندسی، مهندسی عمران ساعتی ۳۸.۴۶ دلار، مهندس مکانیک ساعتی ۳۸.۴۶ دلار، مهندس برق ساعتی ۳۸.۴۶ دلار و مهندس نرم‌افزار ساعتی ۴۱.۰۳ دلار درآمد دارند.

رشته مدیریت مهندسی و مهندسی پایه Core Engineering

رشته‎‌های فناوری و مهندسی پایه همچنان یک زمینه بالقوه برای جذب سریع در بازار کار محسوب می‌شوند. تعداد مشاغل مهندسی همواره در حال رشد بوده و در سال ۲۰۱۷ قریب به ۷.۰۵۰ شغل جدید در کانادا اضافه شده است.

در حال حاضر بخش مرکزی کانادا (انتاریو و کبک) به واسطه حضور قوی در بازار تولید از بهترین بازار کار برای مشاغل مهندسی برخوردار هستند. تقریبا یک سوم مشاغل جدید این حوزه در داخل یا اطراف شهر تورنتو به وجود آمده‌اند و در تعقیب تورنتو و مونترال، شهرهای ادمونتون و کلگری قوی‌ترین و فعال‌ترین بازارهای این حوزه در کانادا به شمار می‌روند.

بد نیست بدانید که در حال حاضر در کانادا با مهندسانی با مهارت‌های اتوکد، کاتیا CATIA و یا نرم‌افزار CAD استاندارد صنعتی هم‌چون طلا برخورد می‌شود. به طور تقریبی متوسط حقوق سالانه فارغ‌التحصیلان مهندسی در کانادا چیزی در حدود ۸۱.۷۰۰ هزار دلار است که نسبت به میانگین ۷۲ هزار دلاری سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. کم‌درآمدترین مهندسان در بازار کانادا که ۱۰ درصد آنها را تشکیل می‌دهند، چیزی در حدود ۵۱.۱۰۰ هزار دلار دریافتی دارند. اما در عین حال ۱۰ درصد مهندسان برتر از متوسط درآمد سالانه ۱۱۲.۳۰۰ هزار دلاری برخوردار می‌شوند.

ادامه  آزمون تومر چیست و اعتبار آن در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

بر همین اساس، مشاغل پرتقاضا و پردرخواست مرتبط با این رشته تحصیلی در کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • مکانیک
 • عمران
 • الکترونیک و برق
 • شیمی
 • امور صنعتی و تولیدی
 • مدیریت مهندسی

تحصیل در کانادا رشته مهندسی

رشته فیزیک، زمین‌شناسی و انرژی تجدیدپذیر

در حال حاضر رشته زمین‌شناسی، حوزه‌های مرتبط و انرژی قابل تجدید جزو مشاغل پردرخواست در کانادا محسوب می‌شوند. این بدین خاطر است که وجود انرژی در رشد اقتصاد ضرورت داشته و نقش اساسی و بزرگی در محیط زیست ایفا می‌کند.

با کاهش منابع نفتی و سوخت‌های فسیلی و تغییر آب و هوا، مشاغل مرتبط با انرژی تجدیدپذیر از محبوبیت و اهمیت بیشتری برخوردار گشته است. صنعت انرژی به عنوان صنعتی بزرگ و نیازمند سرمایه‌ای عظیم محسوب شده و در حال حاضر نقشی کلیدی در خلق مشاغل در کانادا دارد.

بر همین اساس، برترین رشته‌های تحصیلی مرتبط با این مبحث شامل موارد زیر می‌شود:

 • فیزیک و ستاره‌شناسی
 • فیزیک پزشکی و نانوتکنولوژی
 • علوم زمین و اقیانوس‌شناسی
 • مهندسی نفت و مواد نفتی
 • معدن‌کاری
 • زمین‌شناسی
 • ژئو انفورماتیک
 • انرژی تجدیدپذیر

از آنجایی که بخش اعظمی از الکتریسیته از سدهای آبی تولید می‌شود، انرژی تجدیدپذیر یکی از منابع اصلی انرژی در کانادا به شمار می‌رود. در حال حاضر کانادا با برخورداری از حجم عظیمی از محصولات زیست‌توده biomass (عمدتا از صنعت جنگل‌داری) دارای موقعیت بسیار ایده‌آلی در این زمینه است. در کنار انرژی باد و خورشید، کشور کانادا به طور فعالانه در بخش انرژی زیستی bio-energy سرمایه‌گذاری کرده است.

در نتیجه، دانشجویان رشته‌های جنگل‌داری و بیوتکنولوژی از فرصت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای در کانادا برخوردار خواهند بود.

تحصیل در کانادا زمین شناسی

رشته کشاورزی و جنگلداری در کانادا

افزایش جمعیت جهانی مشکلات متعددی از جمله تغییرات شدید آب و هوایی، گرمایش زمین و امنیت غذایی را پدید آورده است. از این رو علم کشاورزی می‌تواند نقش مهمی در حل این مشکلات ایفا کند. در عین حال رشته‌های کشاورزی و جنگلداری با توجه به شرایط فعلی محیط زیست کانادا از چشم‌انداز کاری بسیار خوبی برخوردار است. عموما عناوین شغلی این رشته در کانادا شامل دانشمند و متخصص کشاورزی، برزشناسی، مشاور جنگلداری و مشاور کشاورزی می‌شود.

ادامه  آزمون تومر چیست و اعتبار آن در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

رشته علوم زیستی، مراقبت‎‌های بهداشتی و دارو در کانادا

تا زمانی که زندگی در این سیاره در جریان است، اهمیت دارو، علوم زیستی، بیوتکنولوژی و داروسازی پابرجا خواهد بود. این رشته‌های تحصیلی بسیار گسترده و هیجان‌انگیز بوده و در عین حال استقامت و سرسختی زیادی را می‌طلبند.

از آنجایی که شما با پیچیده‌ترین ماشین جهان یعنی بدن انسان سر و کار دارید، ملزم هستید تا از مهارت و توانایی بالایی برخوردار باشید. همچنین لازم به ذکر است که این رشته‌های تحصیلی پژوهش محور بوده و گذراندن دوره دکتری در آنها اجباری است.

برترین مشاغل پردرخواست مرتبط با این رشته‌های تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • علوم بیولوژیکی
 • بیوتکنولوژی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • پزشکان متخصص دارو و دندانپزشکی

تحصیل در کانادا علوم زیستی

روزنامه‌نگاری و رسانه

با رشد صنعت رسانه دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی آنلاین، تقاضا برای نیروی ماهر و متخصص در این زمینه‌های کاری به طور پیوسته در حال افزایش است. مسیرهای جدید شغلی نظیر دیجیتال مارکتینگ و طراحی دیجیتال و تعاملی در حال جایگزین شدن با انواع سنتی این مشاغل هستند. در عین حال، بخش‌هایی نظیر فناوری و بانکداری نیز به طور فعالانه به دنبال استعدادهای خلاق در مشاغلی نظیر طراح UI/UX هستند.

مشاغل پرتقاضا و مرتبط با این رشته شامل موارد زیر می‌شود:

 • رسانه دیجیتال
 • تبلیغات
 • بازاریابی
 • روابط عمومی
 • روزنامه‌نگاری، ژورنالیسم
 • رسانه‌های تعاملی ‌
 • طراح و دیزاینر UI و UX
 • جلوه‌های بصری و انیمیشن
 • طراحی خلاقانه و گرافیک

تحصیل در کانادا روزنامه نگاری

ریاضی، علوم آماری، آمار بیمه و تجزیه و تحلیل

رشد چشمگیر حوزه big data موجب شده تا تقاضای زیادی برای مشاغل تخصصی کمیتی quantitative و تحلیلی ایجاد شود. ریاضیات و تحلیل داده در بخش‌های مختلفی نظیر خدمات مالی، خرده‌فروشی، FMCG ، خدمات درمانی، مسافرت، رسانه و بسیاری از زمینه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اخیرا، بخش‌های غیرمتعارفی نظیر آموزش و پرورش، تولید و ورزش نیز در حال پیاده‌سازی کاربرد خلاقانه‌ای از تحلیل داده برای رسیدن به یک مزیت رقابتی هستند.

تحصیل در کانادا رشته آمار و داده

روانشناسی و منابع انسانی

به طور معمول کارفرماها مشتاق به جذب و استخدام نیروهای کاری ماهر و با استعداد هستند. اما همواره استخدام و پرداخت پاداش به چنین نیروهایی یک چالش برای شرکت‌ها در سراسر دنیا به شمار می‌رود. از این رو شرکت‌ها تلاش زیادی می‌کنند تا با برگزاری دوره‌های تمرینی و آموزشی، مهارت نیروهای فعلی خود را ارتقا و افزایش دهند.

این موضوع موجب شده تا در کانادا و سایر کشورهای پیشرفته دنیا تقاضا برای روانشناسان و مشاوران، مشاور شغلی، روانشناسان صنعتی و نیروی حرفه‌ای منابع انسانی بسیار افزایش پیدا کند. به طور معمول روانشناس صنعتی و سازمانی بر روی افراد حقیقی و روابط آنها در محل کار تمرکز دارد و شامل مواردی نظیر تحلیل شغلی، ایمنی کارمندان، آموزش کارمندان، ارزیابی عملکرد شغلی و سیستم استخدام کارمندان می‌شود.

در عین حال کانادا از پتانسیل بالایی برای جذب نیروی کار ماهر در زمینه‌های مختلفی نظیر معماری( شهری و منظره)، مدیران رستوران و اقامت‌گاه‌های تفریحی، آموزش (مدرسان و مشاوران آموزش و پرورش) و مواردی از این قبیل برخوردار است، اما بهتر است پیش از اقدام برای انتخاب رشته تحصیلی مناسب و دارای چشم‌انداز کاری فوق‌العاده در کانادا از مشاوره تحصیلی و تخصصی آژانس‌های گردشگری معتبر استفاده نموده و یا در صورت تمایل از سایر طرح‌های مهاجرتی نظیر اکسپرس اینتری بهره‌مند شوید.

پاسخی بگذارید

بستن منو