تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا | راهنمای کامل

در سیستم آموزشی با کیفیت کانادا انواع کالج‌های دولتی و خصوصی به موازات دانشگاه‌های مختلف این کشور مشغول به فعالیت بوده و هرساله متقاضیان ادامه تحصیل زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشانند. شاید برای اغلب متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در کانادا اصطلاح کالج چندان آشنا نباشد و یا اینکه با ساز و کار این نوع از موسسات آموزشی و تفاوت آنها با دانشگاه‌های کانادا آشنا نباشند، از این رو قصد داریم تا در ادامه اطلاعات جامعی در رابطه با تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا به شما ارائه دهیم.

کالج‌های دولتی کانادا

کالج در کانادا

برخلاف آمریکا که واژه کالج به موسسات آموزشی محلی و یا دولتیcommunity ارائه کننده مدارک کارشناسی گفته می‌شود، سیستم کالج در کانادا برای آموزش‌های فنی و گواهی‌های دیپلم گسترش یافته و پاسخگوی نیاز اقتصاد در حال تغییر و چرخش گرایش و تمایلات بازار کار کانادا است.

کالج‌های کانادا این ماموریت را دارند تا به جوامع محلی خدمت کرده و در عین طراحی رشته‌های تحصیلی منطبق با نیازهای کارفرمایان و بازار کار کانادا، خدمات اشتغال و استخدام نوآورانه فارغ‌التحصیلان را راه‌اندازی کنند.

کالج‌ها موسسات آموزشی، فنی و حرفه‌ای، هنری و علمی کاربردی هستند که در قیاس با دانشگاه‌های کانادا دارای فضای کوچک‌تری بوده و از اختیارات و تنوع رشته‌های آموزشی کمتری برخوردار هستند و در اغلب موارد تنها مجاز به صدور مدارک کارشناسی و یا معادل آن در دوره‌های ۲ تا ۳ ساله هستند.

کالج‌های‌ دولتی کانادا Community

به دسته‌ای از کالج‌های کانادا که توسط بودجه دولتی در هر استان پشتیبانی مالی می‌شوند، کامیونیتی کالج یا همان کالج دولتی گفته می‌شود. بودجه این کالج‌ها از سوی دولت فدرال تامین شده و به همین خاطر هزینه‌های تحصیل و شهریه آنها از کالج‌های خصوصی کانادا کمتر است.

معمولا این نوع از کالج‌ها گواهی‌های آکادمیک و دیپلم‌های پیش‌حرفه‌ای ۱ تا ۲ ساله و مدارک فوق‌دیپلم ۲ ساله و مدارک کارشناسی تخصصی ۳ تا ۴ ساله را ارائه می‌دهند. در حال حاضر بیش از ۱۵۰ کالج community در کانادا میزبان ۹۰۰ هزار دانشجوی تمام‌وقت و ۱.۵ میلیون دانشجوی پاره‌وقت در بیش از ۹۰۰ دانشکده در سراسر کانادا هستند.

هر ساله قریب به ۶۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل در کالج‌های دولتی کانادا به این کشور قدم می‌گذارند.

در برخی مواقع به کالج‌های دولتی کانادا موسسه یا همان institutes نیز گفته می‌شود که از جمله می‌توان به موسسات فناوری، کالج‌های فنی و حرفه‌ای، کالج‌های منطقه‌ای، کالج‌های CEGEPS استان کبک و کالج‌های دانشگاهی اشاره کرد.

کالج‌های کانادا

کالج‌های کانادا با سیستم جامع و استاندارد بالای آموزشی، رشته‌های کارفرما محور و برخورداری از ارتباطات صنعتی و فرصت‌های کارآموزی، نقش مهمی را در اموزش و پرورش کانادا ایفا می‌کنند. کالج‌های کامیونیتی دوره‌های آموزشی و آکادمیک هنری و علمی، کسب و کارهای تخصصی و دوره‌های زبان را ارائه می‌دهند.

در عین حال، ممکن است کالج‌های کانادایی دارای حوزه گسترده‌ای از رشته‌ها از جمله ( سلامت، تجارت، فناوری، کسب و کار، ارتقا علمی،هنرهای خلاقانه وکاربری، خدمات اجتماعی، مهمان‌داری و آماده‌سازی دانشگاه باشند و یا اینکه تنها در یک زمینه از جمله صنعت و یا حوزه فرهنگ فعالیت کنند که می‌توان برای مثال به کالج جنگلداری، هنر و طراحی، عدالت و امنیت عمومی و مطالعات بومی اشاره کرد.

کالج‌های خصوصی کانادا

کالج‌های خصوصی کانادا همانطور که از اسمشان مشخص است از حمایت مالی و بودجه استانی برخوردار نبوده و تنها به واسطه شهریه دریافتی از دانشجویان فعالیت می‌کنند، عموما این نوع از کالج‌ها به نسبت کالج‌های دولتی کانادا کوچک‌تر و گران‌تر هستند.

 به کالج‌های خصوصی که به صورت تخصصی در زمینه پیشرفت و توسعه مهارت‌ها برای فرصت‌های کاری خاص فعالیت می‌کنند، کالج‌های حرفه و کسب و کار Private Career Colleges(PCC) گفته می‌شود.

نوع دیگری از کالج‌های کانادا که به junior معروف هستند، مسئول برگزاری دوره‌های فوق‌دیپلم و یا ۲ سال اول کارشناسی بوده و با شرکت در دوره‎‌های EAP 6ماهه و یکساله آنها می‌توان بدون نیاز به ارائه مدرک تافل و آیلتس از دانشگاه‌های کانادا پذیرش گرفته و به ادامه تحصیل مشغول شد.

ادامه  ده رشته برتر تحصیلی کانادا کدامند؟

انواع کالج‌های کانادا

تفاوت کالج با دانشگاه در کانادا

در کنار تمرکز ویژه کالج‌ها بر مقوله ورود سریع به بازار کار، به طور معمول کالج‌ها در مقایسه با دانشگاه‌ها از لحاظ اندازه کوچک‌تر بوده و به همان اندازه از نسبت کمتر دانشجو به کادر تحصیلی برخوردار هستند.

این موضوع برای آن دسته از دانشجویانی که با دریافت توجه بیشتر و ارتباط مستقیم با اساتید یادگیری بهتری را تجربه می‌کنند مزیت بزرگی محسوب می‌شود. در عین حال رشته‌های تحصیلی کالج‌های کانادا از طریق دوره‌های کارآموزی، تجربه عملی را چاشنی دوره‌های آموزشی، زبان، و ارتقای مهارت‌های مختلف دانشجو می‌کنند.

همچنین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و افراد دارای تخصص و مدارک دانشگاهی بخاطر مشغله کاری و نبود وقت کافی از مزایای دوره‌های کاربردی کوتاه‌مدت کالج‌های کانادا نهایت استفاده را می‌برند. اما از سوی دیگر گزینه‌های تحقیقات، تجهیزات و تنوع رشته‌های تحصیلی اغلب کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌های این کشور به مراتب کمتر است.

اغلب کالج‌های کانادا تنها مجاز به صدور مدارک کارشناسی و فوق‌دیپلم هستند، اما دانشگاه‌های کانادا با برخورداری از چندین دانشکده و زیرمجموعه و تنوع بالای تجهیزات آزمایشگاهی و رشته‌های تحصیلی، اجازه ارائه مدارک مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا را به دانشجویان دارند.

عموما دوره‌های تخصصی نظیر پزشکی و حقوق در کالج‌های کانادا در دسترس نبوده و تنها در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند. همچنین برخی از دانشگاه‌های کانادا دارای رشته‌های خاصی هستند که دانشجو می‌تواند به طور همزمان یک مقطع کارشناسی را با یک مقطع ارشد در مدت زمان کمی بگذراند، قابلیتی که اکثر کالج‌ها از آن بی‌بهره هستند.

تجهیزات کالج‌های کانادا

فرصت‌های تحصیلی قابل ارائه در کالج‌های کانادا

 • دوره‌های آموزشی زبان فرانسه
 • دوره‌های آماده‌سازی امتحانات مجوزهای فنی و حرفه‌ای
 • دوره‌های دارای مدرک لیسانس (تحت نظارت و همکاری دانشگاه)
 • دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی ESL
 • دوره‌های آموزشی مهارت‌های کاری لوله‌کشی، جوش‌کاری و غیره
 • انواع فوق‌دیپلم
 • گواهی پایان دوره‌های کوتاه‌مدت علمی کاربردی
 • دوره‌های فشرده مخصوص بازار کار
 • دوره‌های کارآموزی
 • دوره‌های زبان انگلیسی EAP

فرصت‌های تحصیلی کالج‌های کانادا

مزایا و معایب تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا

 • اندازه کلاس و تعداد دانشجویان : عموما هزینه‌ها و شهریه کالج‌های خصوصی کانادا به نسبت کالج‌های دولتی بیشتر بوده و به همین خاطر عموما از دانشجویان کمتر و فضای تحصیلی بیشتری برای دانشجویان برخوردار است.
 • مدت زمان تحصیل: بسیاری از کالج‌‌های خصوصی کانادا برای جبران مابه‌التفاوت شهریه با کالج‌های دولتی، دوره‌‎های تحصیلی مشابهی را با کیفیت آموزشی بالا و مدت زمان کمتری به دانشجویان ارائه می‌دهند که موجب صرفه‌جویی در زمان و دریافت سریع‌تر مدرک توسط دانشجو می‌شود. در واقع کوتاه شدن بازه تحصیلی موجب صرفه‌جویی در سایر هزینه‌ها از جمله غذا، رفت و آمد، محل اقامت و غیره می‌گردد.
 • شهریه: کالج‌های دولتی دارای شهریه کمتری به نسبت کالج‌های خصوصی کانادا هستند، اما این موضوع در اغلب موارد برای دانشجویان بین‌المللی آنچنان تفاوت ندارد.
 • شرایط پذیرش: از آنجایی که کالج‌های خصوصی از پشتیبانی مالی دولتی و استانی برخوردار نیستند و منبع درآمد اصلی آنها متکی به شهریه دانشجویان است، از شرایط پذیرش منعطف‌تر و آسان‌تری در قیاس با کالج‌های دولتی این کشور برخوردار هستند.
 • موسسات آموزشی ثبت‌شده در اداره مهاجرت: اغلب کالج‌های دولتی کانادا در سازمان مهاجرت و شهروندی این کشور تحت عنوان موسسات DLI ثبت شده‌اند، اما در برخی موارد کالج‌های خصوصی دارای این قابلیت نیستند. از این رو دانشجویان بین‌المللی باید برای اطمینان از دریافت مجوز تحصیل در کانادا یا همان Study Permit در موسسه آموزشی و کالجی ثبت‌نام کنند که ثبت شده باشد. این موضوع شامل حال دانشجویان بومی نمی‌شود.
 • امکان کار حین تحصیل: دانشجویان کالج‌های خصوصی و دولتی کانادا امکان کار برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته را دارند و در ایام تعطیل رسمی می‌توانند به صورت تمام‌وقت مشغول به کار شوند.
 • نبود نیاز به ارزیابی اعتبار آموزشی: چنانچه از هر یک از کالج‌های معتبر خصوصی و دولتی کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید، مدرک تحصیلی شما نیازی به اعتبارسنجی ECA نداشته و در سراسر دنیا قابل پذیرش است.
 • امکان دریافت مجوز کار: چنانچه دوره آموزشی وتحصیلی خود در یکی از کالج‌های کانادا را به اتمام رسانده و فارغ‌التحصیل شده باشید باید برای اقامت و داشتن حق کار پس از فارغ‌التحصیلی مجوز PGWP را دریافت نمایید. این گزینه اغلب برای فارغ‌التحصیلان کالج‌های دولتی کانادا در دسترس بوده و می‌‌توان از طریق این وب‌سایت از واجدشرایط بودن کالج موردنظر اطمینان کسب کرد.
ادامه  معرفی کامل سیستم آموزشی و آموزش و پرورش کانادا

مزایای کالج‌های کانادا

راهنمای تحصیل در کالج‌های کانادایی

بنابر اطلاعات وب‌سایت ontariocolleges ، شما باید پیش از هر چیزی به لینک وب‌سایت یکی از کالج‌های معروف کانادایی زیر رفته و برای اطمینان از دسترس بودن رشته تحصیلی مورد نظر و برخورداری از شرایط لازم پذیرش، اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت کالج انتخابی خود را به دقت مطالعه کنید و در نهایت طبق دستورالعمل ارائه‌شده توسط کالج مربوطه درخواست پذیرش خود را آماده کنید:

نکات مهم تحصیل در کالج‌های کانادا

 • بازدید از وب‌سایت کالج‌های کانادایی برای اطلاع از رشته‌های تحصیلی در دسترس برای دانشجویان بین‌المللی
 • چک کردن وضعیت رشته تحصیلی برای اطمینان از باز بودن دریافت درخواست و پذیرش
 • بررسی و مرور تاریخ شروع و دسترسی به کلاس‌ها برای اطمینان از داشتن شرایط لازم
 • ارزیابی شرایط پذیرش کالج برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای درخواست
 • آماده‌سازی کپی ترجمه‌شده مدارک تحصیلی قبلی و کپی پاسپورت

هزینه درخواست پذیرش در هر یک از کالج‌های کانادا متغیر بوده و باید پیش از ارسال درخواست و مدارک به صورت اینترنتی و از طریق کردیت کارت پرداخت شود. برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی کالج‌های استان انتاریو کانادا دارای چندین تاریخ شروع متفاوت هستند تا از این طریق به متقاضی این امکان را بدهند تا براساس شرایط خود زمان شروع سال تحصیلی در این کشور را انتخاب نماید.

 • ترم پاییز – ماه آگوست (مرداد) / سپتامبر (شهریور)
 • ترم زمستان – ماه ژانویه (دی)
 • ترم بهار – ماه می (اردیبهشت)

در عین حال، ممکن است کالج‌ها در زمان‌های مختلفی از سال شروع به دریافت و پذیرش درخواست‌های تحصیلی کنند. برای مثال: یک کالج ممکن است برای سال تحصیلی جاری (ماه آگوست تا جولای)، از ماه اکتبر شروع به دریافت درخواست‌های پذیرش نماید.

این موضوع موجب می‌شود تا قبل از شروع دوره تحصیلی در کانادا زمان زیادی را برای تکمیل درخواست و یا دوره آموزشی پیشین، مهارت زبان انگلیسی و فراهم نمودن ‌شرایط مهاجرت داشته باشید.

بنابر کشور محل زندگی متقاضی ادامه تحصیل در کالج‌های کانادا، پروسه دریافت مجوز تحصیل ممکن است از ۱ ماه تا ۹ ماه زمان ببرد. از این رو شما باید از یک نامه پذیرش از یکی از کالج‌های DLI کانادا، پاسپورت معتبر و سایر مدارک سفر برای درخواست مجوز تحصیل یا همان study permit برخوردار باشید.

فارغ‌التحصیلان کالج‌های کانادا

 مهارت زبان انگلیسی کالج‌های کانادا

چنانچه برای ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در کالج‌های کانادا درخواست داده‌اید و زبان انگلیسی زبان اول و مادری شما نیست، اثبات مهارت زبان انگلیسی جزو موارد الزامی محسوب می‌شود و در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان فرانسوی در کانادا را داشته باشید، برای تعیین مهارت‌های زبان فرانسوی خود ملزم به شرکت و تکمیل آزمون ارزیابی زبان فرانسوی TEF هستید.

وب‌سایت‌های تافل ، آیلتس و CAEL خدمات ارزیابی مهارت‌های زبانی متقاضیانی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست را ارائه می‌دهند.

در این بین ممکن است برخی از کالج‌های کانادا از آزمون زبان و ارزیابی مهارتی مختص به خود برخوردار باشند، از این رو بهتر است پیش از اقدام برای آماده‌سازی مدارک تحصیلی و زبان، با دپارتمان پذیرش کالج مربوطه در تماس باشید.

شرایط تحصیل در کالج‌های کانادا

 هزینه تقریبی دانشجویان بین‌المللی در کالج‌های کانادا

به طور تقریبی هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی در کالج‌های کانادا برای هر سال (دو ترم) چیزی در حدود ۱۴ هزار دلار کانادا و ممکن است برخی هزینه‌های دیگر نیز به آن اضافه شود.

ادامه  آزمون تومر چیست و اعتبار آن در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

دانشجویان بین‌المللی مشمول پوشش بیمه دولتی خدمات درمانی، بیمارستانی و یا دندان‌پزشکی نمی‌شوند. اما با این حال، اغلب کالج‌ها دارای بیمه و خدمات درمانی مختص دانشجویان بین‌المللی هستند. همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما مجاز به دریافت کمک مالی از دولت کانادا نیستید، بلکه به عنوان بخشی از شرایط مهاجرت تحصیلی کانادا، ملزم به اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های خود و افراد وابسته(نظیر همسر و فرزندان) در خلال اقامت و تحصیل در کانادا خواهید بود.

زمانی که برای مثال در هر یک از کالج‌های استان انتاریو و یا سایر استان‌های کانادا ثبت‌نام کنید، در صورت واجد شرایط بودن و برخورداری از رزومه تحصیلی عالی، امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی را هم‌چون سایر دانشجویان بومی خواهید داشت. همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره استفاده از مزایای بورسیه تحصیلی دانشجویان بین‌المللی می‌توانید به وب‌سایت EduCanada و یا cicic مراجعه کنید.

در عین حال این امکان را دارید تا با استفاده از این ابزار، هزینه تقریبی تحصیل در رشته موردنظر خود در کالج‌های کانادا را مشاهده نمایید.

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

دریافت مجوز تحصیل Study Permit

با دریافت نامه پذیرش از کالجی در کانادا، نیازمند این هستید تا برای ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل (فرم IMM1294) درخواست دهید. شما می‌توانید به صورت آنلاین برای Study permit درخواست داده و یا اینکه با حضور در نزدیک‌ترین مرکز خدمات ویزای کانادا این پروسه را به صورت حضوری پیگیری نمایید.

از این رو شما باید از شرایط زیر برخوردار باشید:

 • یک پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش یک کالج معتبر در کانادا با ذکر جزئیات رشته تحصیلی متقاضی و زمان شروع و پایان آن
 • مدارک مالی کافی برای اثبات داشتن توانایی پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
 • نامه سازمان حامی مالی شما، در صورتی که دارای اسپانسر هستید
 • مدارک آزمایش مدیکال و سوءپیشینه در صورت درخواست کنسولگری کانادا

مجوز و ویزای تحصیلی کانادا مشمول پرداخت هزینه درخواست ویزا بوده و بنابر شرایط سفارت، دانشجو و کشور متقاضی، پروسه ارزیابی پرونده بین چند هفته تا چند ماه زمان خواهد برد.

کار دانشجویی در خلال تحصیل در کالج‌های کانادا

عموما نباید برای پوشش هزینه‌های تحصیل خود در کانادا بر روی کار دانشجویی پاره‌وقت در خلال تحصیل حساب ویژه‌ای باز کنید. اما بد نیست بدانید که دانشجویان بین‌المللی تحت شرایط زیر امکان کار دانشجویی در کانادا را خواهند داشت:

 • به عنوان بخشی از یک دوره تحصیلی و برنامه‌های مشارکتی سالانه کالج استخدام شود
 • در مشاغل درون دانشگاه on-campus به فعالیت بپردازد
 • با استفاده از مجوز کار در مشاغل خارج از دانشگاه off-campus مشغول به کار شود
 • پس از فارغ‌التحصیلی برای حداکثر ۲ سال در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود در کانادا به فعالیت و کار بپردازد

عموما دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی و گذراندن دوره‌های کارشناسی ۲ تا ۳ ساله کارشناسی کالج‌های کانادا برای مجوز کار PGWP در بازار کار این کشور درخواست دهند. اما دریافت مجوز کار تمام‌وقت منوط به داشتن شرایط زیر می‌شود:

 • از مدرک یا نامه تائیدیه کالج مبنی بر اتمام دوره تحصیلی برخوردار باشد
 • حداقل برای ۸ ماه به طور پیوسته و تمام‌وقت به تحصیل در کالج و یا دانشگاهی کانادایی مشغول بوده باشید
 • از یک دوره کالج دولتی و یا خصوصی، فنی و حرفه‌ای، تجاری و یا CEGEP کبک کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید
 • به هنگام درخواست مجوز کار study permit شما دارای اعتبار باشد

در عین حال لازم به ذکر است که همسر دانشجوی بین‌المللی کالج و دانشگاه‌های کانادا نیز امکان دریافت مجوز کار آزاد را در خلال تحصیل متقاضی در کانادا خواهد داشت. در صورت داشتن هرگونه سوال و نظری در مورد ادامه تحصیل در کالج‌ها و یا دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کانادا، آنرا با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

بستن منو