چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟ راهنمای گام به گام ۲۰۲۰

شما برای دوره‌های آموزشی و تحصیلی حداکثر ۳ماهه در آلمان، شما می‌توانید ویزای شنگن توریستی آلمان بگیرید اما برای شرکت در دوره‌های تحصیلی بیش از ۳ ماه، نیازمند دریافت ویزای ملی تایپ D که به ویزای تحصیلی آلمان معروف است خواهید بود.

چنانچه از طریق ویزای ملی آلمان به این کشور وارد شوید، باید از طریق مراجعه به دفتر امور خارجه برای دریافت مجوز اقامت این کشور اقدام نمایید و باید این پروسه را پیش از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی خود انجام دهید.

ویزا تحصیلی آلمان

تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان

بنابر آمار، هر ساله تعداد دانشجویان بین‌المللی که آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند در حال افزایش است. این بدین خاطر است که استاندارد و کیفیت آموزشی در این کشور اقتصادی، پیشرفته و قدرتمند بسیار بالا بوده و در عین حال هزینه‌های تحصیل در آن در قیاس با سایر مقاصد برتر تحصیلی دنیا از جمله انگلیس، آمریکا و کانادا بسیار پایین‌‌تر و مقرون به صرفه‌ است.

اما به دلیل قرارگیری آلمان در قاره اروپا و حوزه شنگن، بسیاری از متقاضیان خارجی ادامه تحصیل در این کشور از جمله شهروندان ایرانی نیازمند دریافت ویزای تحصیلی آلمان هستند. در این بین، حتی آن دسته از افرادی که بنابر تابعیت خود نیازمند دریافت ویزای شینگن تحصیلی آلمان نیستند نیز باید برای تحصیل بیش از ۹۰ روز خود برای مجوز اقامت این کشور اقدام نمایند.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

به طور کلی برای اهداف و مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان از جمله کارشناسی، ارشد و دکترا ، شرکت در دوره‌های آمادگی پیش‌دانشگاهی و یا دوره‌های زبان آلمانی، امکان دریافت ویزای تحصیلی آلمان را خواهید داشت.

ویزای تحصیلی آلمان به ۳ نوع مختلف زیر تقسیم می‌شود:

 • ویزای تحصیلی آلمان : نوع استاندارد ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که مورد پذیرش دانشگاه‌های آلمان قرار گرفته‌اند و برای شروع دوره تحصیلی تمام‌وقت خود در آلمان آماده‌اند.
 • ویزای دانشجوی متقاضی آلمان Student Applicant: چنانچه ملزم باشید برای دریافت پذیرش دانشگاه موردنظر خود در آلمان به صورت حضوری اقدام کنید، به این نوع از ویزا نیاز پیدا خواهید کرد. این ویزا اجازه تحصیل در آلمان را به فرد دارنده آن نداده و تنها برای انجام پروسه درخواست پذیرش دانشگاه دارای اعتبار است.
 • ویزای دوره زبان آلمانی: برای شرکت در دوره‌های آموزشی زبان آلمانی در این کشور به این نوع از ویزا نیاز پیدا خواهید کرد.

انواع ویزای تحصیلی آلمان

شرایط موردنیاز برای ویزای آلمان

مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان شامل موارد زیر می‌شود:

مدارک درخواست ویزا:

 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده ویزای تحصیلی آلمان
 • پاسپورت معتبر متقاضی
 • کپی از صفحات اصلی پاسپورت
 • شناسنامه
 • گواهی ازدواج در صورت وجود
 • مدرک شناسایی فرزند در صورت وجود
 • ۲ قطعه عکس جدید و رنگی سایز پاسپورت
 • سوابق قبلی ویزای شنگن و سایر ویزاهای دریافتی در صورت وجود
 • سوابق قبلی مجوز اقامت آلمان در صورت وجود

اثبات تمکن مالی Finanzierungsnachweis:

 • تائید سپرده حداقل ۱۰.۲۳۶ یورویی در یک حساب آلمانی blocked account
 • نامه تعهد و شواهد سوابق مالی والدین و دارایی‌های مالی
 • نامه تعهد یک فرد مقیم آلمان Verpflichtungserklärung که توسط اداره امور خارجه دریافت می‌شود (برای زمانی که یک فرد مقیم آلمان بخواهد هزینه‌های تحصیل دانشجو را پوشش دهد)
 • گواهی بورسیه و کمک هزینه تحصیلی که باید مقدار هزینه تحصیلی تحت پوشش را قید کرده باشد
 • تضمین بانک که توسط یک بانک قابل شناسایی در آلمان صادر می‌شود

نکته مهم: برای افزایش درصد موفقیت دریافت ویزای تحصیلی آلمان، شما باید از یک حساب Blocked به عنوان اثبات تمکن مالی خود استفاده کنید.

blocked account نوع خاصی از سپرده بانکی برای دانشجویان بین‌المللی است که امکان اثبات توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان را به متقاضی می‌دهد.

بنابر برآورد مالی سال ۲۰۲۰، یک دانشجوی بین‌المللی در آلمان به طور میانگین ۸۵۳ یورو در ماه خرج خواهد داشت.

از این رو شما به عنوان متقاضی ادامه تحصیل در آلمان باید پیش از درخواست برای ویزای تحصیلی این کشور از یک حساب بانکی blocked account با حداقل موجودی ۱۰.۲۳۶ یورو در یکی از بانک‌های آلمان برخوردار باشید.

ویزای تحصیلی آلمان برای شهروندان آسیایی

اثبات برخورداری از پذیرش معتبر دانشگاه:

 • نامه تائیدیه و پذیرش دانشگاه Zulassungsbescheid توسط یک موسسه عالی آموزشی در آلمان صادر شده و اطلاعاتی نظیر تاریخ شروع فصل تحصیلی و زبان تدریس دروس را نشان می‌دهد.
 • نامه اثبات پذیرش مشروط Bedingter Zulassungsbescheid و دوره آموزشی فشرده تائید شده Intensiv-Sprachkurs : این نامه باید این موضوع را نشان دهد که پیش از دریافت پذیرش نهایی دانشگاه در آلمان برای شرکت در دوره زبان فشرده دارای پذیرش مشروط هستید. این دوره آموزشی باید بیش از ۶ ماه به طول بیانجامد و حداقل دارای ۱۸ ساعت تدریس در هفته باشد.
 • اثبات برخورداری از پذیرش مشروط دانشگاه
 • نامه‌ای از سازمان uni-assist
 • پرداخت هزینه پذیرش: در حدود ۷۵ یورو
 • نامه تائید پذیرش به عنوان متقاضی
 • ارتباط با دانشگاه مربوطه برای نهایی‌سازی پذیرش
 • اثبات پرداخت هزینه دوره‌های زبان و برخورداری از مکانی برای اقامت: پرداخت هزینه‌ها باید برای حداقل ۳ ماه اول باشد.
 • نامه تائیدیه و پذیرش یک دوره آماده‌سازی پیش‌دانشگاهی Studienkolleg
 • ترجمه سوابق تحصیلی قبلی: گواهی رسمی ترک مدرسه و یا مدارک دانشگاهی کارشناسی، ارشد
 • بیمه درمانی بین‌المللی دانشجویی نظیر Educare24
 • مدرک ورود به دانشگاه
 • مدرک زبان معتبر آلمانی یا انگلیسی
ادامه  آیا اعتبار ویزاهای شینگن به دلیل ویروس کرونا تمدید می‌شود؟

پذیرش دانشگاهی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

چطور برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست دهیم؟

عموما پروسه ویزای تحصیلی آلمان می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کمی گیج‌کننده باشد. این بدین خاطر است که بنابر ملیت متقاضی ممکن است مراحل و پروسه درخواست این نوع از ویزای آلمان متفاوت باشد، اما در حالت کلی درخواست ویزای تحصیلی آلمان به شرح زیر است:

مراجعه به نزدیک‌ترین سفارت و کنسولگری آلمان

شما می‌توانید از طریق مراجعه به وب‌سایت رسمی سفارت آلمان در تهران از شرایط لازم برای تعیین وقت سفارت باخبر شوید. در عین حال با رجوع به بخش ویزای تحصیلی وب‌سایت، امکان بررسی و چک شرایط و مدارک موردنیاز این نوع از ویزای آلمان را خواهید داشت.

تعیین وقت سفارت

هنگامی که از مدارک و شرایط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان برخوردار شدید، باید به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت رسمی سفارت آلمان برای تعیین وقت سفارت اقدام کنید. به طور معمول به دلیل شلوغی سفارت و تعداد بالای درخواست‌های ویزای تحصیلی آلمان در ایران، وقت سفارت متقاضیان با تاخیر زیادی روبرو بوده و برای چند هفته تا چند ماه بعد تعیین می‌شود.

وقت سفارت برای ویزای تحصیلی آلمان

آماده‌سازی تمام مدارک ویزا

زمانی که موفق به تعیین وقت سفارت آلمان شدید، باید مجددا به بررسی و چک دوباره مدارک تحصیلی و اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزا بپردازید. توسط یک دارالترجمه رسمی مدارک خود را به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه کرده و مهر و تائید وزارت امور خارجه و دادگستری را برای مدارک خود دریافت کنید. بهتر است برای اطمینان از نبود هرگونه نقصی در مدارک ویزای تحصیلی آلمان از مشاوره و راهنمایی یک موسسه معتبر اعزام دانشجو بهره‌مند شوید.

برای مصاحبه ویزا آماده شوید

شما باید به صورت اینترنتی و از طریق کردیت کارت هزینه ۸۰ یورویی درخواست ویزا را پرداخت کرده و رسید پرداخت آنرا در هنگام مصاحبه سفارت به همراه داشته باشید. هزینه پرداختی درخواست ویزا حتی در صورت ریجکتی و عدم موفقیت پرونده ویزای تحصیلی آلمان غیرقابل برگشت است.

مصاحبه و سوالات آفیسر سفارت به زبان آلمانی بوده و متقاضی باید از این طریق توانایی و مهارت زبان خود را به کنسولگری اثبات نماید.

مصاحبه ویزای تحصیلی آلمان

چه زمانی برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست دهیم

بهترین زمان برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان دقیقا بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه یا کالج آلمانی و تامین بودجه لازم برای زندگی و تحصیل در این کشور است. وجود این موارد بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و چنانچه از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در آلمان برخوردار نباشید، باید از طریق ارائه مدارک مالی و ارائه مواردی نظیر حساب بانکی German blocked account، امکان اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود در آلمان را داشته باشید و در صورت ارائه نکردن مدارم مالی کافی با ریجکت ویزای شنگن روبرو خواهید شد.

از ماه فوریه ۲۰۲۰ شما می‌توانید از ۶ ماه قبل از زمان مورد نظر خود برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایید.

زمان تقریبی ارزیابی ویزای تحصیلی آلمان

به طور میانگین زمان تقریبی ارزیابی و رسیدگی به درخواست‌های ویزای تحصیلی آلمان بین ۲۵ تا ۳۰ روز کاری زمان می‌برد، اما این زمان بنابر کشور، کارگزاری و سفارت مورد درخواست شما متغیر بوده و ممکن است بیشتر طول بکشد. در عین حال ارزیابی سایر انواع ویزای تحصیلی آلمان توسط سفارت به طور تقریبی ۳ ماه کاری زمان می‌برد.

ادامه  آیا ایتالیا مرزهای خود را به خاطر ویروس کرونا می بندد؟

ویزای تحصیلی student applicant

چنانچه قصد داشته باشید تا به آلمان رفته و به صورت حضوری برای دریافت پذیرش دانشگاه اقدام کنید، ویزای German student applicant visa مناسب شما خواهد بود.

عموما این ویزا با اعتباری ۳ ماهه صادر می‌شود، اما بنابر شرایط و ملیت متقاضی امکان تمدید تا ۶ ماه دیگر را دارد. چنانچه ظرف ۶ ماه نامه پذیرش تحصیل تمام‌وقت در دانشگاه و یا دوره پیش‌دانشگاهی را دریافت کنید، امکان تبدیل ویزای خود به ویزای تحصیلی آلمان و مجوز اقامت را خواهید داشت. لازم به ذکر است که شما باید هرساله نسبت به تمدید ویزای خود با شروع سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید و چنانچه بخواهید بعد از فارغ‌التحصیلی در این کشور بمانید باید برای نوع دیگری از ویزای شنگن آلمان درخواست دهید.

البته این امکان را دارید تا به منظور جستجوی کار مجوز اقامت خود را برای حداکثر ۱۸ ماه تمدید کنید و در صورت پیدا کردن کار تمام‌وقت در بازار کار آلمان، برای مجوز اقامت German Employment Residence Permit درخواست دهید.

مجوز اقامت ویزای تحصیلی آلمان

چطور می‌توان مجوز اقامت برای تحصیل در آلمان را دریافت کرد؟

جستجوی محل اقامت دائم در آلمان: چنانچه از قبل برای رزرو خوابگاه و اقامتگاه دائمی خود در آلمان اقدام نکرده‌اید، باید در اولین هفته عزیمت به آلمان به جستجوی محل اقامت دائم مناسب و نزدیک به دانشگاه بپردازید.

ثبت‌نام در دفتر ثبت محل اقامت: بلافاصله بعد از انجام این کار، باید آدرس محل زندگی خود در آلمان را در یک دفتر بومی Resident’s Office ثبت کنید. با ثبت آدرس و جزئیات محل اقامت، تائیدیه ثبت‌نام تحت عنوان Meldebescheinigung برای شما ارسال خواهد شد.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی شامل موارد زیر می‌شود:

 • پاسپورت و کارت شناسایی معتبر که اعتبار ویزای شما را نمایش دهد.
 • اجاره‌نامه و قرارداد رسمی خانه و یا اقامتگاه دانشجویی
 • نامه تائید آدرس محل زندگی در آلمان که توسط صاحب‌خانه صادر می‌گردد.

ثبت‌نام در دانشگاه: برای اینکه بتوانید به منابع تحصیلی دانشگاه دسترسی داشته و سال تحصیلی خود را در آلمان شروع کنید، باید با توجه به ددلاین تعیین شده در نامه پذیرش، به طور رسمی در دانشگاه موردنظر خود ثبت‌نام کرده و هزینه‌های اجرایی و شهریه ترم تحصیلی را پرداخت نمایید.

این پروسه که به matriculation معروف است با ارسال لیستی از مدارک دانشجو به دفتر امور دانشجویی دانشگاه Studentensekretariat تکمیل می‌‎‌شود. در عین حال شما باید پیش از دریافت شماره شناسایی و پسوورد و در نهایت کارت شناسایی دانشجویی، شهریه ترم خود را پرداخت نمایید.

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه:

 • پاسپورت و کارت شناسایی برای نمایش این موضوع که دارای ویزای معتبر تحصیلی آلمان هستید
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدرک صلاحیت ورود به دانشگاه یا مدرک معادل نظیر قبولی در کنکور، مدرک دانشگاهی و یا گذراندن چند ترم تحصیلی در دانشگاه که نشان دهد برای ورود به دانشگاه‌های آلمان واجدشرایط هستید.
 • عکس‌های جدید و رنگی قطع پاسپورت متقاضی
 • بیمه سلامت دانشجویی

نکته: دفتر امور بین‌المللی Akademisches Auslandsamt هر یک از دانشگاه‌های آلمان جایی است که می‌توانید از طیف وسیعی از اطلاعات درسی و شرایط اقامت دانشجویی برخوردار شوید.

درخواست برای مجوز اقامت: با ثبت‌نام در دانشگاه باید به منظور تمدید مدت زمان ویزای تحصیلی آلمان برای مجوز اقامت از طریق دفتر   Einwohnermeldeamt درخواست دهید.

مدارک ویزای تحصیلی آلمان

مدارک موردنیاز برای دریافت مجوز اقامت تحصیلی در آلمان

 • فرم درخواست تکمیل شده مجوز اقامت در آلمان که به نام Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels شناخته می‌شود.
 • پاسپورت و کارت شناسایی برای نشان دادن ویزای معتبر شنگن
 • مدارک اثبات آدرس و محل اقامت دائمی شما در آلمان
 • تائید ثبت‌نام
 • اجاره‌نامه
 • نامه صاحب‌خانه برای تائید آدرس دائمی شما
 • چند قطعه عکس رنگی جدید در اندازه عکس پاسپورت
 • اثبات تمکن مالی (ارسال شواهد مشابهی که با آن ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کرده‌اید)
 • اثبات پذیرش تحصیلی( با ارائه گواهی ثبت‌نام دانشگاه و نامه پذیرش)
 • پرداخت هزینه درخواست که برای اولین درخواست ۵۶ تا ۱۰۰ یورو و ۴۹ تا ۹۶ یورو برای تمدید مجوز اقامت گرفته می‌شود. برای شهروندان ترک این مبلغ ۲۸.۸ یورو است.

چه فعالیت‌هایی را می‌توان با استفاده از ویزای تحصیلی آلمان انجام داد؟

 • دوره‌های زبان غیرآکادمیک: دوره‌های ۳ تا ۱۲ ماهه با حداقل ۱۸ ساعت تدریس در هفته. اما هدف از ثبت‌نام در این نوع از دوره‌ها نباید به منظور آماده‌سازی برای ادامه تحصیلات آکادمیک دانشگاهی باشد.
 • دوره‌های پیش‌دانشگاهی: دوره‌ای آموزشی که بیش از ۳ ماه زمان برده و با هدف اماده‌سازی شما برای تحصیلات تمام‌وقت دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دوره‌های زبان پیش‌دانشگاهی: شرکت در این نوع دور‌ه‌ها قبل از انجام آزمون‌های شناخته شده، پیش‌نیاز دانشگاه‌های آلمان و پذیرش نهایی آنها است.
 • دوره پایه و مقدماتی Studienkolleg: این دوره شما را برای آزمون صلاحیت Feststellungsprüfung آماده می‌کند. با قبولی در این آزمون می‌توانید این انتظار را داشته باشید که از یک دانشگاه شناخته‌شده آلمانی جواز ورود Hochschulzugangsberechtigung دریافت کنید. (این موضوع زمانی مورد نیاز است که گواهی دبیرستان شما در آلمان قابل شناسایی نباشد)
 • دوره‌های آموزشی مقدماتی: این دوره‌ها مواردی نظیر زبان، مهارت‌های آکادمیک و دانش مرتبط با سیستم آموزشی و متودولوژی آلمان را ارائه می‌دهند و توسط موسسات آموزشی برگزار می‌شوند.
 • شرکت در کارآموزی مقدماتی اجباری: شرکت در یک دوره کارآموزی پیش‌شرط پذیرش تحصیل در رشته‌های دانشگاه‌های علمی‌کاربردی آلمان است.
 • دوره‌های تحصیلی اعطای مدرک دانشگاهی: شما باید دارای پذیرش دانشگاهی از یک موسسه آموزش عالی در آلمان باشید و فارغ‌التحصیلی در این دوره‌های دانشگاهی به مدارک کارشناسی BA، BSc، BSEng مدارک ارشد MA، MSc، MEng و یا دکترا منتهی می‌شود.
ادامه  راهنمای تکمیل ویزای شینگن و نمونه فرم‌های آن

ویزای تحصیلی آلمان دانشگاه‌های برتر

اطلاعات نامه پذیرش دانشگاه

نامه پذیرش دانشگاه تائیدیه‌ای برای اثبات این موضوع است که شما به عنوان یک دانشجو مورد پذیرش دانشگاه آلمانی قرار گرفته‌اید. به طور معمول این نامه حاوی اطلاعات زیر است:

 • جزئیات ارائه‌دهنده آموزش که از آن نامه پذیرش دریافت کرده‌اید.
 • کارت پاسخ به پذیرش: شما ملزم هستید تا با نامه پذیرش ارسالی و محل تحصیل خود موافقت کنید. از این رو باید به دفتر پذیرش دانشگاه مربوطه پاسخ خود را بفرستید.
 • ددلاین و ضرب‌العجل ثبت‌نام در دانشگاه: تاریخی که باید پیش از فرا رسیدن آن اقدام به ثبت‌نام و حضور در دانشگاه کنید.
 • تاریخ امتحان که به شما زمان برگزاری آزمون زبان و یا آزمون ورودی مقدماتی دانشگاه را اعلام می‌کند.(در صورت پذیرش مشروط)
 • جزئیات روز انتخاب گرایش و جهت‌گیری: روزی است که دانشجویان جدید از جزئیات دوره و فعالیت‌ها مطلع می‌شوند.

صلاحیت ورود به دانشگاه HZB چیست؟

Hochschulzugangsberechtigung یکی از مدارک کلیدی برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در آلمان است. این مدرک معادل بودن مدرک آموزشی خارجی شما را با استاندارد German Abitur تائید می‌کند.

چنانچه مدرک تحصیلی قبلی شما معادل با HZB نباشد، ملزم به شرکت در یک آزمون برای شناسایی سوابق تحصیلی خود هستید. این مورد تنها در صورتی که سایر شرایط پذیرش دانشگاه را داشته باشید به اجرا در می‌آید.

ادامه تحصیل با ویزای تحصیلی آلمان

چه مدارک و مهارت زبانی برای تحصیل در آلمان مورد پذیرش است؟

مدارک زبان معتبر و قابل شناسایی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سطح چهارم مدرکTestDaF
 • گواهی سطح ۲ و یا ۳ DSH
 • آزمون ارزیابی در پایان کلاس‌های مقدماتی نهادی در آلمان
 • گواهی سطح ۲ DSD
 • گواهی C2 گوته
 • گواهی Telc Deutch C1 و یا B2 Hochschule

برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان و اثبات داشتن مهارت کافی در این زمینه مدارک زبان انگلیسی زیر مورد قبول است:

 • نمره رسمی آزمون تافل: IbT-88 و Pbt-66
 • نمره رسمی آزمون آیلتس: نمره ایلتس آکادمیک که معمولا باید بین ۶ تا ۶.۵ باشد.
 • گواهی A، B و یا C Cambridge Advanced English

ممکن است برخی از دانشگاه‌های آلمان دارای آزمون زبان مختص به خود باشند و تنها به مدرک زبان بین‌المللی شما بسنده نکنند.

مجوز کار ویزای تحصیلی آلمان

درخواست برای مجوز کار حین تحصیل در آلمان

دانشجویان اروپایی EU و EEA می‌توانند بدون محدودیت زمانی در آلمان به کار مشغول شوند. اما دانشجویان بین‌المللی غیراروپایی تنها مجاز هستند تا در طول سال برای ۱۲۰ روز کامل و یا ۲۴۰ روز به صورت نیمه‌وقت به کار در این کشور بپردازند.

این بدین معنی است که هر دانشجو می‌تواند در طول ترم تحصیلی به مدت ۲۰ ساعت در هر هفته به کار بپردازد و چنانچه بخواهد تا بیش از این بازه زمانی در خلال تحصیل کار کند، باید برای مجوز کار از طریق آژانس فدرالی استخدام آلمان اقدام نماید.

پاسخی بگذارید

بستن منو