هزار توی ویزای شینگن و چگونگی دریافت آن – آپدیت ۲۰۲۰

اگر اهل سفر و گشت و گذار باشید یا اگر قصد سفر به کشورهای مهم و معتبر دنیا را داشته باشید، با پاسپورت و هویت ایرانی ملزم به دریافت یکی از مهم‌ترین انواع ویزا یعنی ویزای شینگن خواهید بود. از این رو قصد داریم تا در ادامه از سیر تا پیاز در مورد این ویزای ارزشمند صحبت کرده و به جوانب و جزئیات آن بپردازیم.

ویزای شینگن چیست؟

Schengen به محدوده آزاد اتحادیه اروپا که بیشتر کشورهای اروپایی را در بر می‌گیرد گفته می‌شود و بزرگترین منطقه بدون مرز داخلی برای مسافرت در دنیاست. ویزای شنگن یک مجوز کوتاه‌مدت است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا به هر یک از کشورهای عضو این حوزه معتبر سفر کرده و برای اهدافی نظیر گردشگری و تجاری تا حداکثر ۹۰ رو اقامت داشته باشد.

این نوع از ویزا متداول‌ترین ویزا برای قاره اروپا محسوب می‌شود و دارنده آن را قادر می‌سازد تا آزادانه تا مدت اعتبار ویزا در میان کشورهای حوزه شنگن (اعضای اتحادیه اروپا EU و انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA) سفر کرده و از هر یک از کشورهای این محدوده، حوزه شنگن را ترک نماید. به بیانی دیگر در محدوده شنگن مرز داخلی برای سفر میان کشورهای این حوزه وجود ندارد.

بنابر اطلاعات وب‌سایت schengenvisainfo ، بیش از ۱۴.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ با استفاده از ویزای شنگن خود به سرتاسر اروپا سفر کرده‌اند.

ویزای شینگن

چه کشورهای اروپایی ویزای شنگن صادر می‌کنند؟

حوزه شنگن از ۲۶ کشور اروپایی تشکیل شده که توافق‌نامه شینگن را امضا کرده و به واسطه آن به شهروندان کشورهای این حوزه اجازه می‌دهند تا بدون کنترل مرزی و ویزا به تمامی کشورهای شنگن آزادانه سفر کنند. به طور کلی حوزه شنگن از کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین تشکیل شده است.

در این بین ۱۹ کشور دیگر نظیر آلبانی، بلاروس، بلغارستان و کرواسی هستند که جزو حوزه شنگن نبوده اما با این حال به شهروندان خارجی کشورهای اروپایی غیر شینگن که از ویزای شنگن مولتی معتبر برخوردار هستند، اجازه ورود و اقامت در قلمرو خود را می‌دهند. از این رو با در دست داشتن ویزای شنگن، بدون نیاز به دریافت ویزای ملی این کشورها امکان ترانزیت و یا اقامت موقت در این کشورها نیز برای شما ممکن خواهد بود.

چه کسانی ملزم به دریافت ویزای شنگن هستند؟

شهروندان تمام کشورهای جهان سومی که هنوز از توافقنامه آزادسازی ویزا با کشورهای عضو حوزه شنگن برخوردار نشده‌اند، نیاز به دریافت ویزای شنگن پیش از ورود به اروپا و این کشورها خواهند داشت. از این رو متقاضیان ۱۰۷ کشور دنیا از جمله ایران، عراق، روسیه و ترکیه برای ورود به این حوزه نیازمند گذراندن پروسه درخواست ویزای شنگن، داشتن شرایط لازم سفر و انجام مصاحبه هستند.

سفر به اروپا با ویزای شینگن

انواع ویزای شنگن و میزان اعتبار آنها

براساس نوع ویزای شنگنی که توسط سفارت و یا کارگزاری هر یک از کشورهای اروپایی عضو این حوزه صادر می‌شود و هدف و طبیعت سفر متقاضی، قوانین و محدودیت‌هایی وجود دارد که در ادامه با معرفی انواع ویزای شینگن به آن پی خواهید برد.

ویزای اتحادیه شنگن USV

این نوع از ویزای شینگن در واقع مجوز متدوالی است که از سوی یکی از کشورهای اروپایی این حوزه برای جا به جایی و اقامت در این محدوده برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه از تاریخ ورود به منطقه شنگن صادر می‌شود. بنابر هدف از سفر متقاضی، ویزای اتحادیه شینگن به دو دسته کلی A و C تقسیم می‌شود:

 • دسته A برای ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا بدون ورود به محدوده شنگن از منطقه بین‌المللی فرودگاه کشور شنگن عبور نماید. این نوع از ویزای ترانزیت فرودگاهی برای آن دسته از شهروندانی که می‌خواهند از طریق تعویض پرواز خود در فرودگاهی در حوزه شنگن از یک کشور به کشوری دیگری خارج از این محدوده سفر کنند، اجباری است.
 • دسته C برای ویزای کوتاه‌مدتی است که به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زمانی مشخص و وابسته به اعتبار ویزا در حوزه شینگن اقامت داشته باشد. بنابر هدف متقاضی از سفر به این حوزه، ویزای کوتاه‌مدت نوع C در انواع زیر برای افراد واجدشرایط صادر خواهد شد:
 • ویزای سینگل یکبار ورود
 • ویزای دابل یا همان دوبار ورود
 • ویزای مولتیپل یا همان چندبار ورود

ویزای شینگن سینگل

ویزای سینگل – یکبار ورود

ویزای یکبار ورود شنگن به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا در مدت زمان اعتبار و بازه زمانی مشخص شده در برچسب ویزای خود برای تنها یکبار به این حوزه وارد و از آن خارج شود. با خروج از حوزه شنگن، دارنده این نوع از ویزا حتی در صورت استفاده نکردن از تمامی روزهای مجاز اقامت در محدوده شینگن قادر به برگشت و استفاده از روزهای باقیمانده و مجاز در ویزا نخواهد بود.

برخی از افراد در مورد معنی ویزای سینگل و یکبار ورود دچار شک شده و فکر می‌کنند که عدد یک به معنی تعداد کشوری است که فرد دارنده ویزا مجاز به ورود و بازدید از آن است. اما در حقیقت محدوده‌ای که شما مجاز به بازدید و ورود به آن هستید، در کنار جمله Valid for (اعتبار تا) در برچسب ویزای شنگن حک شده، این در حالی است که زمان مجاز اقامت در این حوزه نیز در نزدیکی عبارت Number of entries (تعداد مجاز ورود) برچسب ویزا قرار دارد.

ویزای دابل – دوبار ورود

در حالت کلی ویزای دوبار ورود شینگن دارای شرایط مشابهی با ویزای سینگل است. تنها تفاوت این دو ویزا در وجود شانس مجدد برای ورود به این حوزه برای بار دوم و خروج از آن پیش از اتمام اعتبار ویزا است. البته با در دست داشتن این نوع از ویزا نیز بعد از ترک حوزه شنگن برای دومین بار، دیگر حقی برای برگشت به منطقه شنگن را نداشته و باید برای ویزای شینگن جدیدی اقدام کنید. به طور معمول در صورتی که برای بیش از یکبار برای شما ویزای شنگن دابل یا همان دوبار ورود صادر شود، درصد و احتمال دریافت ویزای مولتی شینگن برای دفعات بعدی برای شما زیاد خواهد بود.

ویزای شینگن دابل

ویزای مولتی Multiple

ویزای مولتیپل یا همان چندبار ورود به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا مدت زمان اعتبار ویزا و رعایت قانون ۹۰/۱۸۰ به صورت نامحدود به حوزه شنگن وارد و از آن خارج شود. براساس تعداد سفرهای شما به حوزه شنگن و صلاحدید آفیسر سفارت، ممکن است یکی از انواع ویزای مولتی شنگن زیر برای شما صادر شود:

ادامه  آیا ایتالیا مرزهای خود را به خاطر ویروس کرونا می بندد؟

ویزای شنگن ۱ ساله مولتی

چنانچه اغلب به این حوزه سفر کنید و یا اینکه در سوابق ویزای قبلی خود از ویزای دوبار ورود شنگن برخوردار بوده باشید، ممکن است برای این نوع از ویزای شنگن مولتی واجد شرایط محسوب شوید. بر همین اساس، به هنگام درخواست این ویزا ملزم به اثبات این موضوع هستید که یک مسافر پرسفر به این حوزه محسوب شده و اینکه چرا به این ویزا در آینده نیاز دارید.

ویزای ۱ ساله MEV به شما این حق را می‌دهد تا زمانی که از مدت اعتبار حداکثر ۹۰ روزه در بازه مقرر تجاوز نکرده‌اید، به صورت نامحدود به حوزه شینگن وارد شده و به آن سفر کنید.

ویزای شنگن ۳ ساله مولتی

این ویزای ۳ساله MEV به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا در یک دوره سه ساله به صورت نامحدود به حوزه شنگن سفر کند. اگرچه در این نوع از ویزا نیز دارنده آن مجاز به اقامت بیش از ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه نخواهد بود.

زمانی که برای این نوع ویزا درخواست می‌دهید باید توانایی اثبات این موضوع را داشته باشید که به حداقل یک کشور حوزه شینگن سفر مکرر دارید. البته در عین حال نیازمند توضیح و اثبات این موضوع نیز خواهید بود که چرا به ویزای مولتی شنگن ۳ساله نیاز پیدا خواهید کرد.

ویزای شینگن مولتیویزای شنگن ۵ساله مولتی

ویزای ۵ساله MEV به دارنده آن اجازه می‌دهد تا با رعایت قانون ۹۰/۱۸۰ برای دفعات زیاد خصوصا اهداف تجاری به حوزه شنگن و ۲۶ کشور این محدوده سفر کند. برای این منظور، شما ملزم به اثبات این موضوع هستید که به هر یک از کشورهای این حوزه به صورت مکرر سفر کرده و اینکه چرا سفر می‌کنید، در عین حال ملزم به ارائه دلایل منطقی برای دریافت ویزای ۵ساله مولتی شنگن خواهید بود.

ویزای دارای محدودیت ارضی LTV

دارنده این نوع از ویزا این امکان را دارد تا تنها به کشور صادر کننده ویزای شنگن و برخی موارد دیگر که به طور خاص در درخواست ویزا به آن اشاره شده سفر کند. به استثنای این کشورهای شینگن، این نوع از ویزا در سایر کشورهای این حوزه که از قبل مشخص نشده معتبر نخواهد بود.

از این رو دارنده این نوع از ویزا امکان ورود و یا ترانزیت به سایر کشورهای شنگنی که مقصد اولیه یا نهایی سفر نباشند را نخواهد داشت. ویزای محدود شنگن تنها در موارد خاصی نظیر دلایل بشردوستانه و یا تعهد بین‌المللی و مستثنی در سیستم مشترک USV صادر می‌شود. این نوع از ویزا معمولا برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که دارای مدارک معتبر مسافرتی برای سفر به حوزه شنگن نبوده و دارای شرایط اضطراری و خارج از عرف هستند.

محدودیت ویزای شینگن

ویزای ملی

ویزای ملی که در دسته‌بندی D انواع ویزا قرار دارد برای متقاضیانی صادر می‌شود که قصد دارند در یکی از کشورهای حوزه شنگن به تحصیل و کار پرداخته و یا اقامت دائم داشته باشند. این نوع از ویزا می‌تواند برای افرادی که نیازمند اقامت در یک کشور شنگن برای یک هدف و مدت زمان مشخصی هستند به صورت سینگل صادر شود.

در عین حال، ویزای ملی مولتی برای افرادی خاصی صادر شده و به آنها این اجازه را می‌دهد تا به صورت نامحدود از این کشور شینگن خارج و به آن وارد شوند و همچنین بدون شرایط اضافی ویزا به سایر کشورهای این حوزه سفر کنند. به طور کلی متقاضی باید برای دریافت ویزای ملی مولتی دارای شرایط زیر باشد:

 • یک برنامه دانشجویی بین‌المللی که موجب صدور ویزا برای حداکثر یکسال می‌شود.
 • یک دانشجوی بین‌المللی که می‌خواهد یک دوره تمام‌وقت تحصیلی را در یکی از کشورهای شینگن شروع کند. اما باز هم با این حال ویزای وی با اعتبار یکساله صادر شده و امکان تمدید آن وجود دارد.
 • یک کار آموزشی در موسسه عالی و یا مرکز تحقیقاتی در یکی از کشورهای حوزه شنگن که شامل متقاضی و افراد نزدیک خانواده وی می‌شود.
 • یک فرد حرفه‌ای نظیر ورزشکار، هنرمند و یا سایر موارد که به واسطه تجربه و تخصص و با هدف اشتراک‌گذاری آن به هر یک از کشورهای شنگن سفر می‌کند.
 • وقوع موارد اضطراری پزشکی که از خروج به موقع متقاضی از حوزه شنگن جلوگیری می‌کند.

ویزای شینگن ملی

 انواع ویزای شنگن برحسب هدف از سفر

علاوه بر موارد ذکرشده در بالا، متقاضی باید در زمان پرکردن فرم درخواست ویزای شنگن، به هدف از سفر و درخواست برای ورود به این حوزه ارزشمند اشاره کند. در ادامه به انواع اهداف سفر و توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم:

ترانزیت فرودگاهی

این نوع از هدف ورود برای آن دسته از افرادی است که نیازمند گذر و سفر از میان منطقه فرودگاهی شنگن بدون ورود به کشور شنگن هستند. لیست کشورهای نیامند دریافت ویزای ترانزیت بسیار کوتاه بوده و تنها شامل کشورهای افغانستان، بنگلادش، کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، ایران، عراق، نیجریه، پاکستان، سومالی و سریلانکا می‌شود.

اما برخی از کشورهای حوزه شنگن، اسامی دیگری را به صورت مجزا به این لیست اضافه کرده‌اند، از این رو در صورتی که نیازمند گذر از مرز فرودگاهی حوزه شنگن برای رفتن به مقصدی خارج از این محدوده هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی از طریق کنسولگری و سفارت کشور عضو شنگن در مورد الزام برای دریافت ویزای ترانزیت پرس و جو کنید.

ترانزیت

این هدف از سفر دارای مشابهت‌های بسیاری با عنوان بالایی است. در اغلب اوقات، دریانوردان و ملوانان خارجی که نیازمند توقف کوتاهی در یکی از بندرهای کشورهای عضو شنگن هستند، این هدف از سفر را در فرم درخواست ویزای خود انتخاب می‌کنند.

توریستی

یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین اهداف سفر به حوزه شینگن زمینه گردشگری و توریستی است. به طور معمول آن دسته از متقاضیانی که برای گشت و گذار و تجربه فرهنگ، مناظر، معماری، غذا و موارد جذاب دیگر قصد سفر به اروپا و حوزه شنگن را دارند این گزینه را به عنوان هدف از سفر خود انتخاب می‌کنند.

ویزای شینگن توریستی

بازدید دوستان و خانواده

آن دسته از افرادی که دارای اعضای خانواده و دوستانی هستند که به طور قانونی در محدوده شنگن اقامت دارند، می‌توانند برای بازدید از آنها برای این ویزا درخواست دهند. برای موفقیت درخواست این نوع از ویزای شینگن وجود مدارک مهمی از جمله دعوت‌نامه میزبان مهم و ضروری خواهد بود.

تجاری

افراد زیادی به منظور تجارت به صورت مکرر به حوزه شنگن سفر کرده و در رفت و آمد هستند. از این رو مزایای درخواست چنین ویزایی بسیار زیاد است و از آن جمله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در فصول شلوغ درخواست‌های وقت سفارت، امکان دریافت قرار ملاقات سریع‌تر برای شما وجود خواهد داشت.

ادامه  راهنمای تکمیل ویزای شینگن و نمونه فرم‌های آن

بازدید رسمی

چنانچه برای ماموریتی رسمی قصد سفر به حوزه شینگن را دارید، باید تیک گزینه Official Visit را در فرم درخواست خود بزنید. البته در صورتی که در تاریخ مشابه به همراه هیئتی بزرگ و به منظور هدفی رسمی قصد سفر دارید نیز باید این گزینه را انتخاب کنید.

خدمات درمانی

چنانچه برای معالجه بیماری خود قصد سفر به یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارید، باید گزینهmedical reasons را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. این نوع از ویزا به بیمار این امکان را می‌دهد تا برای حداکثر ۳ماه در یک بازه ۱۸۰ روزه از خدمات درمانی کلینیک یا بیمارستان در این حوزه برخوردار گردد.

ویزای شینگن تحصیلی

تحصیلی

دانش‌آموزان و دانشجویانی که تمایل به شرکت در دوره آموزشی یک موسسه، دانشگاه، دوره زبان و غیره را برای مدت زمانی کمتر از ۳ماه در حوزه شینگن دارند می‌توانند برای این نوع از ویزا درخواست دهند. آن دسته از افرادی که می‌خواهند در امتحان ورودی مدرسه یا دانشگاهی در محدوده شنگن شرکت کنند نیز باید این هدف را در فرم درخواست خود انتخاب نمایند.

ویزای رویداد ورزشی، فرهنگی، هنری(خدمه فیلم)

این ویزا و هدف از سفر برای آن دسته از افرادی است که قصد دارند در یک رویداد فرهنگی، ورزشی، مذهبی شرکت کرده و یا به عنوان خدمه یک فیلم در اروپا و حوزه شنگن حضور داشته باشند. متقاضی باید بخشی از این رویداد باشد، یعنی به عنوان مثال به عنوان خواننده کنسرت، نویسنده کتاب که قصد دارد کتاب خود را در نمایشگاه ارائه دهد، باشد. این بدین معنی است که تماشاچی جزو این دسته از افراد قرار نخواهد گرفت.

سایر- چنانچه هدف ورود و سفر شما به حوزه شینگن با هیچیک از اهداف بالا مطابقت نداشته باشد، باید گزینه Other را در فرم درخواست خود انتخاب کنید. اگرچه با این حال کماکان نیاز به توضیح دلیل اصلی سفر خود خواهید داشت. از این رو باید در جمله‌ای مختصر و مفید این موضوع را بیان کنید، برای مثال اگر برای شرکت در رویدادی مذهبی یا چیزی مشابه قصد سفر به حوزه شنگن را دارید، می‌توانید جملاتی نظیر Religious Visit و یا Religious Purposes را در فرم درخواست خود ذکر کنید.

ویزای شینگن ورزشی

چگونه برای ویزای شنگن درخواست دهیم؟

در حال حاضر عموم سفارت‌ها و کنسولگری‌های حوزه شینگن حاضر در تهران نظیر آلمان، اسپانیا، هلند و فرانسه انجام بخش عمده‌ای از خدمات ویزا و وقت سفارت را به کارگزاری‌های نظیر وی اف اس گلوبال و کاکس اند کینگز برون‌سپاری کرده‌اند، از این رو متقاضیان درخواست ویزای شنگن باید در اولین قدم برحسب کشور و نوع ویزای خود به صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت کارگزاری VFS یا وب‌سایت ویزامتریک و یا سایر کارگزاری‌های فعال حوزه شنگن در ایران نظیر بی ال اس و یا کاکس اند کینگز برای دریافت قرار ملاقات اقدام نمایند.

این در حالی است که انجام امور ویزای شینگن بلندمدت نظیر ویزای تحصیلی در محل سفارت کشورهای حوزه شنگن به انجام رسیده و از این رو باید به جای قرار ملاقات کارگزاری، از طریق وب‌سایت کنسولگری برای وقت سفارت اقدام کرد.

شما می‌توانید تا حداکثر ۳ماه از زمان شروع سفر برای وقت سفارت شینگن یا قرار ملاقات کارگزاری اقدام نمایید. سپس باید با توجه به هدف از سفر و نوع ویزای درخواستی، تمامی مدارک موردنیاز سفارت را آماده و ترجمه نمایید.

بر همین اساس تمامی مدارک سفر شما باید توسط یک دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و از مهر وزارت امورخارجه و دادگستری برخوردار باشد. در مرحله بعدی باید در روز و زمان مقرر قرار ملاقات در مرکز کارگزاری یا سفارت (بنابر نوع ویزای درخواستی) حاضر شده و مراحل ثبت اثرانگشت، مصاحبه حضوری و عکس بیومتریک را به انجام برسانید.

در نهایت با ارائه مدارک سفر به آفیسر سفارت، پرداخت هزینه ویزا و خدمات کارگزاری، رسیدی دریافت خواهید کرد که می‌توانید از طریق آن پس از گذشت حداقل ۳ هفته تا یک ماه کاری به پیگیری وضعیت درخواست خود از طریق اینترنت بپردازید. سپس با موافقت یا رد درخواست ویزای شینگن، باید در روزهای کاری و ساعات اداری به محل کارگزاری یا سفارت مراجعه کرده و پاسپورت خود را دریافت نمایید.

کارگزاری ویزای شینگن مدارک موردنیاز ویزای شینگن

بدون شک مدارک سفر متقاضی مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش درخواست ویزای شینگن است و کامل بودن یا نبودن آن در تصمیم‌گیری نهایی کنسولگری نقشی اساسی خواهد داشت. برحسب نوع ویزای درخواستی شما مدارک سفر متغیر است، اما در حالت کلی از موارد زیر تشکیل می‌شود:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده
 • دو عکس رنگی جدید قطع پاسپورت با پس زمینه سفید
 • سایر مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)
 • پاسپورت با حداقل ۲ صفحه خالی و حداقل ۶ماه اعتبار
 • کپی صفحات پاسپورت‌های قبلی در صورت برخورداری از سوابق سفر به کشورهای معتبر
 • پرینت گردش حساب بانکی ۳ ماهه اخیر
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک ملکی نظیر سند ملکی، اجاره‎‌نامه
 • سوابق بیمه
 • مدارک شغلی (فیش حقوقی، نامه مرخصی معتبر، قرارداد کاری و استخدام)
 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت وجود
 • مدارک تاهل (سند ازدواج و سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط و پیوند خانوادگی در کشور مبدا)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • رزرو هتل
 • برنامه سفر موجه و مطابق با زمان سفر
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی با حداقل پوشش خدمات درمانی ۳۰ هزار یورویی و پوشش تمام کشورهای حوزه شنگن
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزا
 • گواهی و سوابق بازنشستگی در صورت وجود

در صورتی که طی ۵سال گذشته برای هر یک از انواع ویزای شنگن درخواست داده باشید نیازی به گذراندن مرحله ثبت اثرانگشت در محل سفارت یا کارگزاری نخواهید داشت.

ویزای شینگن با پاسپورت ایران

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزا

مدت زمان ارزیابی پرونده و رسیدگی به درخواست متقاضیان ویزای شنگن در حدود ۳هفته تا یکماه کاری زمان می‌برد، اما ممکن است در برخی موارد به دلیل وجود نقص در پرونده، درخواست برای تکمیل مدارک، درخواست ویزای بلندمدت شنگن و یا شلوغی سفارت، مدت زمان رسیدگی حتی برای ۶۰ روز به طول بیانجامد. از این رو بهتر است تا از همان ۳ماه پیش از زمان سفر برای وقت سفارت و پیگیری امور ویزای خود اقدام نمایید.

هزینه درخواست ویزای شنگن چقدر است؟

در حال حاضر بخش زیادی از خدمات ویزای شینگن سفارت‌های مختلف توسط کارگزاری‌هایی نظیر وی اف اس گلوبال، ویزامتریک و بی ال اس ارائه می‌شود، از این رو علاوه بر هزینه درخواست ویزا که در ادامه آنرا توضیح خواهیم داد، هزینه خدمات کارگزاری نیز به هزینه‌های ویزا اضافه شده که بنابر نوع ویزای درخواستی، کشور حوزه شنگن و کارگزاری سفارت مربوطه از ۱۵ تا ۲۹ یورو متغیر است. اما هزینه کلی درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است:

ادامه  چطور ویزای فرانسه یا همان ویزای شینگن بگیریم؟ ویرایش 2020
متقاضی ویزای شنگنهزینه
بزرگسال۶۰ یورو
کودکان ۶ تا ۱۲ سال۳۵ یورو
کودکان زیر ۶ سالرایگان
دارندگان پاسپورت دیپلماتیک، رسمی یا خدماتی که برای ماموریت رسمی قصد سفر دارندرایگان
اعضای خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا EU/EEAرایگان
دانش‌آموزان، دانشجویان و مدرسان همراه و واجدشرایط برای یک سفر از طرف مدرسهرایگان
محققان برای اجرای تحقیقات علمیرایگان
شهروندان دارای ملیت گرجستانی، کوزوو، روسیه و اکراین۳۵ یورو

در صورتی که تحت هر شرایطی با درخواست ویزای متقاضی موافقت نشود، هزینه‌های پرداختی ویزا و خدمات کارگزاری به وی عودت داده نخواهد شد.

هزینه ویزای شینگن

تفاوت بین اعتبار ویزای شینگن و مدت زمان مجاز اقامت

در کنار اینکه ویزای مولتی شینگن به طور معمول به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه در حوزه شنگن اقامت داشته باشد، اعتبار ویزای سینگل یکبار ورود و یا دابل دوبار ورود شینگن بنابر صلاحدید سفارت و شرایط متقاضی از اعتبار کم‌تری برخوردار خواهد بود.

بر همین اساس، تعداد روزهای مجاز اقامت و تاریخ و بازه مجاز ورود و خروج در برچسب ویزای شینگن متقاضی حک می‌گردد. این اطلاعات دقیقا همان چیزی است که بسیاری از دارندگان ویزا را با سردرگمی مواجه می‌کند، این بدین خاطر است که عموم افراد فرق بین اعتبار ویزا و بازه اقامتی ویزای شینگن را نمی‌دانند.

مدت زمان اقامت – حداکثر روزهایی است که شما مجاز به اقامت در حوزه شنگن هستید. نخستین روزی که شما وارد این محدوده می‌شوید، حتی در صورتی که چند دقیقه قبل از نیمه شب به مقصد برسید، روز نخست Day 1 شما در حوزه شینگن محسوب می‌شود و روز آخر شما نیز به همین منوال به روزی گفته می‌شود که شما محدوده شنگن را به سمت کشور مبدا ترک می‌کنید.(در صورتی که مجددا زمان خروج شما حتی چند دقیقه بعد از نیمه شب باشد، یک روز بیشتر برای شما محاسبه خواهد شد)

اعتبار ویزا از جانبی دیگر، Visa Validity دوره زمانی است که از ابتدا تا انتهای آن شما می‌توانید از ویزای خود استفاده کرده و در محدوده شینگن اقامت داشته باشید. برای مثال، مدت زمان اقامت ویزای شینگن شما ۱۰ روز است، اگرچه اعتبار ویزای شما از یکم تا ۲۰ ژانویه است. در این حالت، شما می‌توانید هر موقع که خواستید در این بازه زمانی به حوزه شینگن سفر کنید. برای مثال شما می‌توانید در سوم ژانویه به حوزه شنگن وارد شده و در دوازدهم آنرا ترک کنید. از جانبی دیگر چنانچه در پانزدهم ژانویه به این حوزه سفر کنید، با اینکه روزهای مجاز خود را به طور کامل استفاده نکرده‌اید، کماکان باز هم باید در بیستم ژانویه خاک شنگن را به سمت کشور خود ترک کنید.

چنانچه از یک ویزای دوبار ورود شینگن برخوردار باشید که اعتبار آن از ۱ ژانویه تا ۱ مارچ باشد و مدت زمان اقامت مجاز آن ۱۰ روزه باشد، شما می‌توانید در بازه زمانی تعیین شده یک بار از حوزه شنگن خارج شده و دوباره به آن وارد شوید.

در این حالت باید به این موضوع توجه داشته باشید که در مجموع دو سفر خود به حوزه شنگن حق ندارید تا برای بیش از ۱۰ روز اقامت داشته باشید. اگر بر فرض مثال در سفر اول برای ۷ روز اقامت داشته باشید، برای سفر دوم تنها برای ۳ روز مجاز به اقامت خواهید بود. در صورتی که در سفر اول خود کل ۱۰ روز را اقامت داشته باشید، فارغ از اینکه هنوز ویزای شما دارای اعتبار است، امکان سفر مجدد به حوزه شنگن را نخواهید داشت.

حوزه ویزای شینگن

قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شنگن

مورد دیگری که اغلب دارندگان ویزای شنگن مولتی با آن روبرو شده و دچار مشکل می‌شوند اینست که فکر می‌کنند دوره ۱۸۰ روزه از روزی که اعتبار ویزا شروع می‌شود محاسبه می‌گردد، اما اینطور نیست.در واقع بازه زمانی ۱۸۰ روزه مدام در حال چرخش است. بر همین اساس، هر زمان که قصد داشتید به حوزه شنگن سفر کنید، باید ۱۸۰ روز گذشته را به عقب محاسبه کنید و ببینید که آیا در سفر قبلی برای بیش از ۹۰ روز در حوزه شنگن اقامت داشته‌اید یا خیر. شما همچنین می‌توانید از ماشین حساب ویزای وبسایت schengenvisainfo برای محاسبه این بازه استفاده نمایید.

امکان تمدید اعتبار ویزای شنگن

بنابر قوانین پارلمانی اتحادیه اروپا، امکان تمدید اعتبار ویزای شینگن وجود خواهد داشت، اما در اغلب موارد در صورت نبود دلایل موجه در پرونده متقاضی، شانس موفقیت تمدید اعتبار ویزای شینگن بسیار پایین خواهد بود. بر همین اساس، دلایل منطقی و موجهی که فرد می‌تواند با استناد به آنها برای تمدید اعتبار ویزای شنگن خود درخواست دهد شامل موارد زیر می‌شود:

 • تاخیر در ورود
 • دلایل بشردوستانه
 • دلایل فورس‌ماژور
 • دلایل مهم شخصی متقاضی

اما بنابر تجربه کارشناسان امور ویزای شنگن آژانس‌های گردشگری، در اکثر موارد انجام اینکار برای شهروندان ایرانی ریسک زیادی داشته و با موفقیت همراه نمی‌شود، در عین حال به احتمال زیاد برای درخواست ویزای شنگن جدید از داخل کشور فرد را با مشکل روبرو کرده و به دلیل گمانه‌زنی برای اقامت غیرقانونی وی در حوزه شنگن، موجب ریجکت درخواست ویزای شینگن بعدی می‌شود.

تمدید اعتبار ویزای شینگن

دلایل عمده ریجکت ویزای شنگن

عوامل متعددی می‌تواند در رد درخواست ویزای متقاضیان از سوی سفارت شنگن تاثیرگذار باشد که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • ارائه مدارک جعلی (پاسپورت، دعوت‌نامه)
 • وجود سوءسابقه جنایی و یا کیفری در پرونده متقاضی
 • تکمیل نبودن اطلاعات ارائه‌شده در فرم درخواست ویزا
 • نبود توضیحات کافی و منطقی به عنوان دلیل و هدف از سفر (Cover letter)
 • مخدوش بودن یا کم اعتبار بودن پاسپورت
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی معتبر و بین‌المللی
 • مدارک مالی ناکافی برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های سفر و برگشت به کشور مبدا پیش از اتمام اعتبار ویزا
 • نبود رزرو بلیط پرواز و هتل معتبر
 • وجود نقص در مدارک سفر (سوابق بیمه، نامه مرخصی، اشتغال به کار)
 • نبود پیوند خانوادگی قوی در کشور مبدا و عدم توانایی در ارائه دلایل منطقی برای برگشت به وطن پیش از اتمام اعتبار ویزای شینگن
 • وجود سابقه قبلی ریجکت ویزا
 • نبود سابقه سفر کافی به کشورهای معتبر دنیا نظیر ژاپن، استرالیا، کره، سنگاپور و غیره

اما در برخی موارد حتی با وجود مدارک کامل و شرایط ایده‌آل متقاضی امکان ریجکت ویزای شنگن از طرف آفیسر پرونده و سفارت کشور شینگن وجود دارد. اما با این حال بهتر است پیش از درخواست برای هر یک از انواع ویزای شینگن از صحت اطلاعات و تکمیل بودن مدارک سفر خود مطمئن شوید و در صورت امکان از خدمات آژانس‌های گردشگری معتبر برای این مهم کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

بستن منو