با ویروس کرونا محدودیت های ایرانیان در پروازهای کشورهای مختلف چگونه است؟

این روزها شهروندان ایرانی زیادی خصوصا افراد مقیم در تهران با مشکلات و حواشی مختلف ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و علیرغم نبود امکانات بهداشتی و اطلاعات کافی در این زمینه، در تلاش هستند تا با رعایت برخی نکات اولیه از تبعات جدی و ناگوار این ویروس تازه‌وارد جلوگیری کنند.

متاسفانه گسترش کرونا در ایران سرعت زیادی داشته و از لحاظ میزان ابتلا و مرگ و میر، بعد از چین در رتبه دوم جهان قرار گرفته‌ایم. این موضوع موجب شده تا در خصوص امور سفر و مهاجرت شهروندان ایرانی به سایر کشورهای دنیا محدودیت‌هایی اعمال شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اما بهتر است پیش از پرداختن به موضوع محدودیت‌های فعلی ایرانیان در پروازهای خارجی، کمی با این ویروس و علائم آن آشنا شوید.

ویروس کرونا یا همان COVID-19 چیست؟

ویروس کرونا از مجموعه بزرگی از ویروس‌ها تشکیل شده که موجب بیماری در حیوانات و انسان‌ها می‌شود. از جنبه انسانی، چندین نوع از ویروس کرونا از قبل شناخته شده که موجب عفونت‌های تنفسی از سرماخوردگی معمول گرفته تا بیماری‌های جدی نظیر سندرم تنفسی خاورمیانه MERS و سندرم شدید تنفسی SARS می‌شوند.

در این میان جدیدترین نوع کشف‌شده این ویروس، COVID-19 یا همان ویروس کرونایی است که به سرعت در حال پخش شدن در سراسر دنیاست. عجیب است که این ویروس تا پیش از شروع شیوع در شهر ووهان چین در آذر ۱۳۹۸، شناخته شده نبود.

محدودیت‌های پرواز برای ایرانیان

علائم ونشانه‌های بارز ویروس کرونا COVID-19 چیست؟

بنابر اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، متداول‌ترین نشانه‌های این بیماری سردرد، خستگی و سرفه‌های خشک است. برخی از بیماران ویروس کرونا ممکن است دچار درد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد و یا اسهال شوند.

این علائم عموما خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شوند. برخی از افراد به ویروس کرونا آلوده می‌شوند، اما دارای هیچ علائمی نبوده و احساس ناراحتی نمی‌کنند. در این میان اغلب افراد (در حدود ۸۰ درصد) بدون استفاده از درمان خاصی بهبود پیدا کرده و از این بیماری خلاص می‌شوند.

اما بنابر آمار یکی از هر ۶ نفر آلوده به ویروس COVID-19 به شدت مریض شده و در تنفس دچار مشکلات جدی می‌شوند. در عین حال افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی نظیر فشار خون بالا، مشکلات قلبی و یا دیابت با احتمال بیشتری با نوع جدی بیماری و مشکلات مرگبار ویروس کرونا روبرو می‌شوند.

ادامه  اقامت ارزان در کانادا برای دانشجویان و دانش آموزان

بنابر آمار جهانی تاکنون ۲ درصد از افراد مبتلا به این ویروس کشته شده‌اند. بر همین اساس در صورت مواجه با سردرد، سرفه و مشکلات تنفسی جدی حتما با اورژانس تماس بگیرید.

با ویروس کرونا محدودیت‌های ایرانیان در پرواز به کشورهای مختلف چگونه است؟

بنابر آخرین اطلاعات بدست آمده، به دلیل مشکلات به وجود آمده توسط ویروس کرونا در ایران، کشورهای همسایه و دارای مرز خاکی مشترک با ایران (ترکیه، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان و ارمنستان) به طور رسمی و تا اطلاع ثانوی مرزهای زمینی و هوایی خود با ایران را بسته‌اند.

این بدین معنی است که شهروندان ایرانی اجازه سفر و ورود به این کشورها و یا بالعکس، خروج از این کشورها و سفر به ایران را تا اطلاع ثانوی نخواهند داشت. در این بین سایر کشورها از جمله امارات، گرجستان، کویت، قزاقستان، عمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به دلیل خطرات احتمالی شیوع سریع کرونا از طریق مسافران ایرانی، مرزهای هوایی، زمینی و دریایی خود را به روی متقاضیان ایرانی بسته‌اند.

تنها کشورهایی که کماکان دارای پرواز رفت و برگشت از تهران بوده و ورود مسافران ایرانی را منع نکرده‌اند ایتالیا، افغانستان، قطر، مالزی و تایلند هستند. اما این کشورها نیز دارای تدابیر شدید بهداشتی و امنیتی در هنگام ورود و خروج مسافران بوده و هر لحظه ممکن است پلیس مرزی و دولت هر یک از این کشورها قوانین خود را نسبت به ورود مسافران ایرانی به مرزهای خود تغییر دهند.

مرزهای سایر کشورهای معتبر و مهم دنیا از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، کانادا، آمریکا، استرالیا و غیره نیز به دلیل مخاطرات ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی به صورت رسمی به روی ایرانیان بسته بوده و امکان سفر یا مهاجرت به این کشورها وجود نخواهد داشت.

ادامه  آیا پروازهای خارجی با وجود کرونا برگزار می شود؟

بهتر است در این روزها پیش از اقدام برای دریافت ویزا و سفر به هر یک از کشورهای خارجی دنیا، اطلاعات پرواز و فرودگاه را چک کرده و از در دسترس بودن پرواز خارجی و باز بودن مرز آن کشور به ایران به صورت لحظه به لحظه مطمئن گردید.

پاسخی بگذارید

بستن منو