آیا اعتبار ویزاهای شینگن به دلیل ویروس کرونا تمدید می‌شود؟

یکی از مواردی که این روزها با شیوع ویروس کرونا موجب سردرگمی بسیاری از شهروندان ایرانی شده، مشکل بسته بودن مرزهای خارجی،عدم صدور ویزا، لغو پروازها توسط ایرلاین‌های معروف و بین‌المللی و مشکل احتمالی اتمام اعتبار ویزاهای معتبر دنیا از جمله ویزای شینگن پیش از سفر به مقصد موردنظر است.

در حال حاضر وضعیت فعلی ویروس کرونا در ایران موجب شده تا پروازهای خارجی از مقصد ایران تنها به کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، هلند، مالزی، تایلند، روسیه، کانادا و آمریکا محدود شود.

همچنین به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در سایر کشورهای همسایه و نزدیک به ایران نظیر ترکیه، دبی و گرجستان، امارات، اردن، عراق، کویت، ارمنستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عمان، لبنان، آذربایجان و ازبکستان، مرزهای هوایی و زمینی این کشورها تا اطلاع ثانوی برای عبور و مرور مسافران ایرانی و یا شهروندان این کشورها به ایران بسته شده است.

در عین حال، به دلیل بسته بودن مرزهای هوایی و زمینی بخاطر ویروس اپیدمی کرونا، بسیاری از شهروندان ایرانی در اقصی نقاط دنیا خصوصا حوزه شینگن دچار مشکلات فراوانی برای بازگشت به ایران در چند هفته اخیر شده‌اند.

این بدین خاطر است که مجوز پرواز برگشت به ایران برای ایرلاین‌ها به سختی داده می‌شود و بسیاری از ایرلاین‌ها هرگونه پروازی را از مبدا ایران تا تاریخ مشخص شده و یا اطلاع ثانوی کنسل کرده‌اند:

 • ماهان مسیر روسیه تا ۱۵ فروردین (۳ آوریل)
 • لوفت‌هانزا تا ۱۱ اردیبهشت (۳۰ آوریل)
 • پگاسوس تا ۱۲ فروردین (۳۱ مارس)
 • فلای دبی تا اطلاع ثانوی
 • امارات تا ۲۵ اسفند(۱۵ مارس)
 • ترکیش تا ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)
 • کویت تا اطلاع ثانوی
 • العراقیه تا اطلاع ثانوی
 • ایرعربیا تا ۱۲ فروردین (۳۱ مارس)
 • سلام ایر تا اطلاع ثانوی
 • عمان ایر تا اطلاع ثانوی
 • قطر تا ۲۴ اسفند (۱۴ مارس)
 • آرمنیا تا ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)
 • بوتا ایرویز تا اطلاع ثانوی
 • لوفت‌هانزا تا ۱۱ اردیبهشت (۳۰ آوریل)

از این رو به دلیل شرایط اضطراری پیش آمده توسط ویروس کرونا، مسافران ایرانی باید با استفاده از اطلاعات پرواز فرودگاه و ایرلاین مورد نظر خود و همچنین راهنمایی آژانس گردشگری و مجری تور، از پرواز فوق‌العاده و اختصاصی برگشت مسافران ایرانی از مقاصد حوزه شنگن و سایر مقاصد دنیا به ایران اطلاع کسب کرده و از آن در اسرع وقت استفاده کنند.

طی چند هفته اخیر، مسافران ایرانی حتی برای برگشت از مقاصدی نظیر تایلند و یا مالزی، با تاخیرهای طولانی مواجه شده و ساعت‌ها و یا حتی روزها در فرودگاه‌های بین‌المللی معطل آماده‌شدن و دریافت مجوز پرواز برای برگشت به وطن خود شده‌اند.

ادامه  چطور ویزای فرانسه یا همان ویزای شینگن بگیریم؟ ویرایش 2020

مشکلات ویروس کرونا برای مسافران ایرانی

آیا اعتبار ویزای شینگن بخاطر مسئله کرونا برای گردشگران توریستی تمدید می‌شود؟

سوالی که شاید ذهن بسیاری از مسافران حوزه شنگن را در روزهای سخت مقابله با ویروس کرونا به خود مشغول کند این است که آیا اعتبار ویزای شنگن مسافران ایرانی به دلیل نبود پرواز برگشت فوق‌العاده و یا ندادن مجوز پرواز به ایرلاین مورد نظر و یا هر مشکل دیگری، از طرف سفارت برای گردشگر ایرانی تمدید می‌گردد؟

خیر. چنانچه ویزای شینگن مسافر سینگل یا همان یکبار ورود باشد، مطمئنا بازه زمانی کوتاهی برای اقامت در حوزه شنگن (کمتر از ۷ روز) برای وی تعیین شده و باید پیش از اتمام اعتبار ویزا نسبت به برگشت به وطن اقدام کند. یعنی وجود وضعیت حاد شیوع ویروس کرونا در ایران و شرایط اضطراری برای اغلب کشورهای دنیا دلیل موجهی برای تمدید اعتبار ویزای شنگن مسافر ایرانی نبوده و فرد باید به هر صورت ممکن با استفاده از پرواز تک مسیره برگشت و یا فوق‌العاده به ایران بازگردد.

در صورتی که ویزای شنگن مسافر ایرانی از نوع مولتی یا چندبار ورود باشد، فرد به دلیل داشتن اعتبار بیشتر ویزا در اغلب موارد می‌تواند با عجله و اضطرار کمتری برای هماهنگی پرواز برگشت خود اقدام نموده و در صورت صادر نکردن مجوز پرواز ایرلاین، نبود پرواز برگشت، تاخیر در پرواز و یا هر مشکل دیگری، در صورت امکان از سایر فرودگاه‌های کشورهای حوزه شنگن برای برگشت به ایران اقدام نماید.

البته اغلب پروازهای توریستی و تور گردشگری و تجاری کشورهای حوزه شنگن از ایران به صورت رفت و برگشت بوده و بروز چنین مواردی تنها در مواقع اضطرار نظیر شیوع ویروس کرونا اتفاق می‌افتد که می‌توان با هماهنگی با ایرلاین و آژانس مجری پرواز، از سد مشکلات احتمالی عبور کرد.

کنسلی ایرلاین‌های خارجی بخاطر ویروس کرونا در ایران

آیا امکان کنسلی بلیط هواپیما و یا تور بخاطر ویروس کرونا وجود دارد؟

بله. با توجه به شرایط ایجاد شده پس از انتشار ویروس کرونا در ایران و مشکلات به وجود آمده در پروازهای خارجی مسافران از جمله عدم پذیرش مسافران ایرانی، قرنطینه ۱۴ روزه مسافران و لغو پروازها، رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور به طور رسمی اعلام کرد که بخش‌نامه استرداد هزینه بلیط هواپیما به مسافران به ایرلاین‌های داخلی و نمایندگی فروش ایرلاین‌های خارجی در ایران ابلاغ شده است.

ادامه  راهنمای تکمیل ویزای شینگن و نمونه فرم‌های آن

از این رو شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های گردشگری موظف هستند تا اطلاع ثانوی بخاطر مشکلات اخیر ویروس کرونا، در صورت درخواست مسافر بدون اعمال جریمه بلیط هواپیمای وی را کنسل کرده و هزینه پرداختی را به طور کامل مسترد نمایند.

هم‌چنین مسافران می‌توانند با هماهنگی با آژانس‌های مسافرتی و‌ یا ایرلاین‌های داخلی مورد نظر خود از جمله ماهان، ایران ایر، ایران ایرتور و قشم ایر، نسبت به کنسلی بلیط پرواز خارجی خود بدون جریمه اقدام نمایند.

اما برای کنسلی هزینه تور و هتل‌های خارجی، در اغلب موارد این موضوع صدق نکرده و استرداد هزینه کامل بدون لحاظ کردن جریمه وجود نخواهد داشت. این بدین خاطر است که برای مثال در حال حاضر اغلب کشورهای حوزه شنگن از جمله آلمان و فرانسه با تدابیر بالای امنیتی و پزشکی در فرودگاه‌های بین‌المللی خود پذیرای مسافران بین‌المللی بوده و کماکان دارای پرواز رفت و برگشت از ایران هستند. از این رو چنانچه مسافر بخواهد بخاطر مشکلات احتمالی تاخیر در پرواز برگشت، عدم صدور مجوز پرواز، تغییر قوانین مرزی و یا هرگونه مشکل دیگری پکیج تور گردشگری حوزه شینگن خود را پیش از پرواز کنسل کند، متضرر شده و در اغلب اوقات هزینه‌ای به وی مسترد نخواهد شد.

امکان کنسلی تور و هتل خارجی برای ویروس کرونا

آیا بخاطر نبود پرواز خارجی امکان کنسل کردن ویزای شینگن و دریافت هزینه آن از سفارت وجود دارد؟

همانطور که می‌دانید برای تعیین وقت سفارت و پیگیری امور درخواست ویزای شینگن اغلب کشورهای این حوزه از جمله هلند، سوئد و فرانسه، مسافران ایرانی باید به کارگزاری وی اف اس گلوبال در تهران مراجعه کنند. در حال حاضر به طور مثال کارگزاری وی اف اس گلوبال فرانسه در ایران هیچ گونه بیانیه و اعلامیه‌ای مبنی بر تغییر در روند درخواست، ساعات کاری، امکان کنسل کردن درخواست ویزای شینگن و یا استرداد هزینه سفارت بخاطر ویروس کرونا در ایران و مشکلات پرواز مسافران منتشر نکرده است.

اما از سویی دیگر وب‌سایت کارگزاری ویزامتریک به عنوان مجری رسمی خدمات ویزای شینگن آلمان در ایران در اعلامیه‌ای از تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ تا اطلاع ثانوی ورود شهروندان ایرانی مناطق پر ریسک ویروس کرونا در ایران از جمله قم به ساختمان کارگزاری را منع کرده است.

همچنین به دلیل وجود مشکلات فعلی سفرهای خارجی برای مسافران ایرانی، اینطور پیشنهاد کرده که در صورت نبود اضطرار در موعد مقرر وقت سفارت به محل کارگزاری مراجعه نکرده و قرار خود را لغو نمایند و یا این‌که به زمان دیگری موکول کنند. لازم به ذکر است که ساعات کاری این کارگزاری از تاریخ ۱۲ اسفند به ۸ صبح تا ۱۵ تغییر یافته است.

ادامه  آیا ایتالیا مرزهای خود را به خاطر ویروس کرونا می بندد؟

در عین حال وب‌سایت کارگزاری خدمات ویزای اسپانیا در ایران نیز به جز اطلاعیه تغییرات هزینه ویزای شنگن و مقررات جدید ویزا، هیچ‌گونه اشاره‌ای به مشکلات احتمالی ویروس کرونا در رابطه با دریافت ویزا نداشته و کماکان به صورت عادی درخواست‌های ویزا را پیگیری می‌نماید.

از این رو می‌توان اینطور نتیجه‌گیری کرد که در صورت دریافت ویزای شنگن از هر یک از کارگزاری‌ها، چنانچه متقاضی ایرانی تحت هر شرایطی با مشکلات ویروس کرونا از قبیل لغو پرواز مواجه شود، امکان دریافت وجه ویزای شینگن را از سفارت مربوطه نخواهد داشت.

عدم اجازه پرواز خارجی برای مسافران ایرانی ویروس کرونا

آیا ویزا گرفتن و نرفتن به مقصد حوزه شنگن بخاطر مشکلات ویروس کرونا سوءسابقه محسوب می‌شود؟

در حالت عادی وقوع این موضوع بدون امکان ارائه دلیل موجه به سفارت و کنسولگری سوءسابقه منفی برای دارنده پاسپورت و ویزای شنگن به شمار می‌آید، اما طی چند هفته گذشته چنانچه مسافر ایرانی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، لغو پرواز توسط ایرلاین، منع پرواز و مواردی از این قبیل امکان سفر به کشور موردنظر خود در حوزه شنگن را پیدا نکند، سوءسابقه برای وی محسوب نشده و می‌تواند با ارائه مدارک مرتبط و دلایل موجه عدم حضور در حوزه شنگن در بازه تعیین شده ویزا، برای یک درخواست جدید ویزای شنگن اقدام نماید.

آیا با توجه به شیوع ویروس کرونا، دریافت کارت سلامت از فرودگاه بین‌المللی امام تاثیری در پروازهای خارجی مسافران ایرانی خواهد داشت؟

بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت فرودگاه بین‌المللی امام، صدور کارت سلامت ویروس کرونا در فرودگاه بین‌المللی امام به صورت موقتی برای پروازهای رفت و برگشت ایران و ترکیه صادر میشده است که با اعلام رسمی بسته شدن مرزهای هوایی و زمینی ترکیه به سوی مسافران ایرانی و لغو پروازهای بین‌المللی نظیر ترکیش ایر برای پروازهای بین این دو کشور تا اطلاع ثانوی، عملا کارت سلامت مورد استفاده‌ای نخواهد داشت.

از جانبی دیگر برخی از ایرلاین‌ها نظیر قطر ایرویز و بسیاری از فرودگاه‌های کشورهای اروپایی حوزه شنگن و یا کشورهای کانادا، انگلیس و آمریکا نیز تست‌های پزشکی ویروس کرونا و کارت سلامت صادر شده توسط ایران را فاقد اعتبار دانسته و در صورت نیاز مسافر را برای ۱۴ روز در قرطینه نگاه خواهند داشت.

این پست دارای 2 نظر است

 1. سلام عالی بود

  1. ممنون از لطف و همراهی شما دوست عزیز.

پاسخی بگذارید

بستن منو