اعتبار پاسپورت ترکیه برای سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر

ترکیه به عنوان یکی از جدیدترین مقاصد جذاب گردشگری مطرح بوده و هر ساله مردم زیادی را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند. جذابیت‌های فرهنگی و تاریخی، تفریحی و همسایگی ترکیه با ایران موجب شده تا این کشور یکی از مقاصد منتخب توریستی برای ایرانیان باشد، در عین حال ارتقاء سطح و استاندارد آموزشی و حضور دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبری نظیر حاجت‌تپه و صابانچی، این کشور اروسیایی را به یکی از ده قطب‌ برتر تحصیلی دنیا برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی بدل کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری euronews، از اواسط سال ۲۰۱۸ که مصادف با کاهش ناگهانی ارزش لیر در ترکیه شد، رئیس جمهوری این کشور رجیب طیب اردوغان قانون جدیدی را تصویب کرد که طی آن مبلغ سرمایه‌گذاری در ترکیه برای شهروندان خارجی از ۲ میلیون به ۵۰۰ هزار دلار و مبلغ سرمایه‌گذاری برای خرید ملک در این کشور از ۱میلیون به ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت.

شهروندان خارجی می‌توانند با خرید یک یا چند ملک با ارزش ۲۵۰ هزار دلار ترکیه، علاوه بر سرمایه‌گذاری پرسود از مزایای حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در کم‌ترین زمان ممکن برای خود و خانواده برخوردار شوند.

شاید این سوال به ذهن شما نیز خطور کند که حق شهروندی و پاسپورت ترکیه به عنوان یک کشور آسیایی-اروپایی تا چه اندازه می‌تواند برای ایرانیان سودمند و کاربردی باشد، اعتبار آن در مقیاس جهانی چیست، با در دست داشتن آن به چه کشورهایی می‌توان بدون ویزا سفر کرد و اصولا چه تفاوتی با پاسپورت ایرانی دارد؟

پاسپورت ترکیه

قدرت و اعتبار پاسپورت ترکیه

بنابر اطلاعات یکی از معتبرترین وب‌سایت‌های رنکینگ پاسپورت در دنیا ، در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ پاسپورت ترکیه در رده ۵۵ دنیا بعد از آلبانی و قبل از آفریقای جنوبی قرار گرفته است. از این رو با در دست داشتن پاسپورت این کشور قادر خواهید بود تا بدون نیاز به دریافت ویزا و یا از طریق ویزای الکترونیکی و فرودگاهی به مجموع ۱۱۱ کشور در دنیا سفر کرده و در عین حال برای سفر به ۱۱۵ کشور دنیا نیاز به دریافت ویزا خواهید داشت.

ادامه  شرایط مهاجرت و اقامت خانوادگی در کانادا

قدرت پاسپورت ترکیه

 

انواع پاسپورت ترکیه

به طور کلی این کشور دارای چهار نوع پاسپورت به شرح زیر است:

 • پاسپورت قرمز (معمولی) : برای شهروندان ترکیه صادر شده و اتباع خارجی و بین‌المللی نیز امکان دریافت آن را از طریق سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات، امور دولتی، سپرده بانکی، کارآفرینی و غیره خواهند داشت.
 • پاسپورت خاکستری: عموما برای روزنامه‌نگاران، کارمندان دولتی و عناوین شغلی مشابه در ترکیه صادر می‌شود.
 • پاسپورت سبز: مختص ماموران رده بالای دولتی ترکیه است.
 • پاسپورت مشکی: این نوع از پاسپورت نیز به طور معمول برای ماموران مجاز دولتی و دیپلمات‌ها که در خارج از ترکیه مشغول به کار هستند صادر می‌شود.

انواع پاسپورت ترکیه

کشورهایی که می‌توان با پاسپورت ترکیه بدون ویزا به آن سفر کرد؟

از مجموع ۱۱۱ کشوری که می‌توانید با در دست داشتن پاسپورت ترکیه بدون نیاز به ویزا و یا از طریق ویزای الکترونیکی و فرودگاهی به آن سفر کنید، می‌توان به کشورهای مهمی از جمله هنگ‌کنگ، ژاپن، مالزی، سنگاپور، کره‌جنوبی، تایلند، آلبانی و بلاروس، اکراین، آفریقای جنوبی، آرژانتین، برزیل، کلمبیا، مکزیک، اروگوئه، پراگ، قطر و کویت اشاره کرد.

همچنین با توجه به احتمال ملحق شدن ترکیه به حوزه شنگن در آینده‌ای نزدیک و دسترسی راحت به تمامی سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشورهایی نظیر آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا در ترکیه، می‌توان اینطور گفت که ارزش این پاسپورت به زودی افزایش چشمگیری پیدا کرده و امکان سفر بدون دریافت ویزای شنگن به کشورهای اروپایی و معروفی نظیر فرانسه، آلمان و ایتالیا برای شهروندان دارای پاسپورت ترکیه ممکن خواهد شد.

در عین حال به دلیل تعاملات و مراودات بیشتر سیاسی و دیپلماتیک ترکیه با سایر کشورهای دنیا و اعتبار پاسپورت این کشور، شانس موفقیت در دریافت ویزای کشورهای معتبر دنیا از طریق این پاسپورت در قیاس با پاسپورت ایرانی بیشتر خواهد بود.

ادامه  مراحل کاری بعد از برنده شدن لاتاری گرین کارت آمریکا

کشورهای قابل سفر با پاسپورت ترکیه

تفاوت قدرت پاسپورت ترکیه و پاسپورت ایران

از نگاهی دیگر در جدیدترین رده‌بندی وب‌سایت hanley در سال ۲۰۲۰، پاسپورت ایران پس از سریلانکا و قبل از کشور اریتره در رتبه ۹۸ دنیا قرار گرفته است. این بدین معنی است که دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا و یا از طریق ویزای الکترونیکی و فرودگاهی به ۳۹ کشور دنیا از جمله ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و گرجستان سفر کنند.

اما در عین حال با در دست داشتن پاسپورت ایرانی شما ملزم هستید تا برای سفر به ۱۸۶ کشور دنیا از جمله آرژانتین، ژاپن، آفریقای جنوبی، مکزیک، برزیل، کویت، یونان و فرانسه نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید.

اعتبار پایین پاسپورت ایرانی و نبود تعاملات سیاسی موثر با کشورهای مطرح دنیا موجب شده تا شهروندان ایرانی با مشکلات زیادی برای دریافت ویزا از هر یک از کشورهای مطرح دنیا مواجه شده و زمان و هزینه زیادی را صرف دریافت آن کنند.

پاسپورت ایران با پاسپورت ترکیه

مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

با توجه به موارد اشاره‌شده در بالا و مقایسه وضعیت کلی دو پاسپورت ایران و ترکیه، سایر مزایای دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

 • نبود نیاز به حضور و اقامت دائم در ترکیه برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت این کشور
 • اعتبار ۱۰ ساله پاسپورت و امکان تمدید مداوم آن
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی و دریافت ویزاکارت و مسترکارت به نام
 • امکان استفاده از Turkuaz card و برخورداری از دوتابعیت ایرانی و ترکیه‌ای به صورت هم‌زمان
 • برخورداری از خدمات تحصیل رایگان و دولتی در دانشگاه‌های بین‌المللی و معتبر این کشور
 • امکان استفاده از مزایای حق بازنشستگی و حق رای در ترکیه
 • برخورداری از خدمات کامل درمانی به عنوان شهروند ترکیه
 • امکان ارتقاء رتبه پاسپورت و دسترسی به کشورهای بیشتر نظیر حوزه شنگن در آینده‌ای نزدیک
 • امکان دریافت کارت اقامت و پاسپورت ترکیه در کمتر از ۶۰ روز کاری برای خود و خانواده
 • امکان سفر به مجموع ۱۱۱ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا و یا ویزای الکترونیکی و فرودگاهی
ادامه  آیا می‌توان با خرید ملک اقامت دائم کشوری را بدست آورد؟

مزایای پاسپورت ترکیه

چگونه می‌توان برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کرد؟

بنابر قانون جدید وضع‌شده در سال ۲۰۱۸ ترکیه شما می‌توانید از طریق روش‌های مختلفی از جمله کارآفرینی برای ۵۰ شهروند ترک، سپرده‌بانکی ۵۰۰ هزار دلاری، سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و ارگان‌های دولتی و خرید املاک و مستغلات موفق به دریافت پاسپورت و حق شهروندی کشور ترکیه شوید.

اما بدون‌شک بهترین و راحت‌ترین روش سرمایه‌گذاری در ترکیه، خرید ملک یا مجموعه املاکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار ترکیه است. این بدین خاطر است که علاوه بر دریافت سریع پاسپورت، کارت اقامت دائمی و حق شهروندی ترکیه برای خود و خانواده، دیگر برای هزینه‌های اقامتی و هتل نگرانی نداشته و می‌توانید در هر زمان از سال در این قطب جذاب و خوش آب و هوای توریستی و تجاری اقامت داشته باشید.

اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که ملزم به حفظ سرمایه‌گذاری خود در این کشور برای حداقل ۳سال خواهید بود، به بیانی دیگر حق فروش ملک خریداری‌شده را در این بازه زمانی نخواهید داشت.

همچنین با در نظر گرفتن تعداد بالایی از تجار، گردشگران و دانشجویان بین‌المللی که هر ساله برای اهداف مختلف کاری، تحصیلی و توریستی به این کشور قدم می‌گذارند، می‌توان به راحتی ملک خریداری شده در ترکیه را اجاره داده و از این طریق کسب درآمد ارزی کرد.

با دریافت پاسپورت و حق شهروندی و کارت اقامت ترکیه، این امکان را دارید تا در محیطی با فرهنگ و آداب و رسوم آشنا برای ایرانیان، زندگی با سبک اروپایی را تجربه کرده و فرصت تعامل با کسب و کارها و برندهای بین‌‌المللی را بدست آورید و در عین حال با دسترسی راحت به انواع کنسولگری‌ها و کارگزاری‌های خدمات ویزای کشورهای مطرح دنیا، افق‌های جدیدی از زندگی را برای خود و خانواده ترسیم نمایید.

پاسخی بگذارید

بستن منو