قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰

با شروع سال ۲۰۲۰ میلادی آمار جدید رتبه‌بندی قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان ارائه شده و کماکان چندین کشور آسیایی برنده میدان هستند. در این بین رتبه و جایگاه پاسپورت کشورهای اروپایی نیز با تغییراتی روبرو شده است.

در سال ۲۰۲۰ کشورهای ژاپن و سنگاپور همچنان در بالاترین جایگاه‌ رده‌بندی قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار دارند و از کشورهایی نظیر آلمان و فنلاند در این زمینه پیشی گرفته‌اند.

بنابر گزارش خبرگزاری euronews، وب‌سایت معتبر Henley Passport Index وظیفه سنجش معیارهای برتری و اعتبار پاسپورت‌های جهان را بر عهده گرفته و بر این اساس که دارندگان پاسپورت‌های معتبر دنیا امکان ورود به چه تعداد کشوری را بدون نیاز به دریافت و تائید قبلی ویزا دارند، رده‌بندی قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان را در سال ۲۰۲۰ ارائه کرده است.

از این رو برای سومین سال متمادی، ژاپن رتبه نخست برترین پاسپورت دنیا را به خود اختصاص داده و برای خود آقایی می‌کند. این بدین معنی است که شهروندان ژاپنی این امکان را دارند تا در سال ۲۰۲۰ با در دست داشتن پاسپورت این کشور، بدون نیاز به دریافت ویزا و یا با ویزای فرودگاهی به ۱۹۱ کشور دنیا سفر کنند.

در این بین سنگاپور یا یک امتیاز کمتر در رتبه دوم دنیا قرار گرفته و به شهروندان سنگاپوری این اجازه را می‌دهد تا به ۱۹۰ کشور دنیا بدون نیاز به دریافت ویزا یا از طریق ویزای الکترونیکی و فرودگاهی سفر کنند.

همچنین کره‌جنوبی و آلمان در رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ یک رتبه نزول درجه داشته و در جایگاه سوم قرار گرفته‌اند. از این رو دارندگان پاسپورت این دو کشور امکان سفر به ۱۸۹ کشور دنیا را خواهند داشت.

به طور کلی کشورهای قرار گرفته در ۵ عنوان پاسپورت برتر دنیا در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر هستند: 

 • رتبه اول: ژاپن (۱۹۱ کشور)
 • رتبه دوم: سنگاپور (۱۹۰ کشور)
 • رتبه سوم: کره‌جنوبی (۱۸۹ کشور)
 • رتبه سوم: آلمان (۱۸۹ کشور)
 • رتبه چهارم: ایتالیا (۱۸۸ کشور)
 • رتبه چهارم: فنلاند (۱۸۸ کشور)
 • رتبه پنجم: اسپانیا (۱۸۷ کشور)
 • رتبه پنجم: لوکزامبورگ (۱۸۷ کشور)
 • رتبه پنجم: دانمارک (۱۸۷ کشور)

قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان

رتبه‌های پنجم تا دهم قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان به چه کشورهایی اختصاص دارد؟

 • رتبه ششم: سوئد (۱۸۶ کشور)
 • رتبه ششم: فرانسه (۱۸۶ کشور)
 • رتبه هفتم: سوئیس (۱۸۵ کشور)
 • رتبه هفتم: پرتغال (۱۸۵ کشور)
 • رتبه هفتم: هلند (۱۸۵ کشور)
 • رتبه هفتم: ایرلند (۱۸۵ کشور)
 • رتبه هفتم: اتریش (۱۸۵ کشور)
 • رتبه هشتم: ایالات متحده آمریکا (۱۸۴ کشور)
 • رتبه هشتم: انگلستان (۱۸۴ کشور)
 • رتبه هشتم: نروژ (۱۸۴ کشور)
 • رتبه هشتم: یونان (۱۸۴ کشور)
 • رتبه هشتم: بلژیک (۱۸۴ کشور)
 • رتبه نهم: نیوزلند (۱۸۳ کشور)
 • رتبه نهم: مالت (۱۸۳ کشور)
 • رتبه نهم: جمهوری چک (۱۸۳ کشور)
 • رتبه نهم: کانادا (۱۸۳ کشور)
 • رتبه نهم: استرالیا (۱۸۳ کشور)
 • رتبه دهم: اسلوواکی (۱۸۱ کشور)
 • رتبه دهم: لیتوانی (۱۸۱ کشور)
 • رتبه دهم: مجارستان (۱۸۱ کشور)
ادامه  اقامت ارزان در کانادا برای دانشجویان و دانش آموزان

قدرت و اعتبار پاسپورت‌های جهان

چه عاملی در قدرت پاسپورت تاثیرگذار است؟

به طور کلی وب‌سایت Henley Passport index و سایر وب‌سایت‌های مشابه عامل اصلی و تاثیرگذار در رده‌بندی جهانی پاسپورت یک کشور را در این موضوع می‌بینند که فرد دارنده پاسپورت امکان سفر به چند کشور مستقل را بدون هماهنگی اولیه درخواست ویزا (بدون نیاز به دریافت ویزا و یا از طریق دریافت ویزای فرودگاهی و الکترونیکی) داشته باشد.

اعتبار فعلی پاسپورت‌‌های جهان

آیا با افزایش قدرت پاسپورت‌های آسیایی، ارزش سایر پاسپورت‌های معتبر دنیا کاهش پیدا کرده است؟

یکی از نتایج قابل توجه و اصلی رنکینگ قدرتمندترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ اینست که قدرت پاسپورت کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، سنگاپور و کره‌جنوبی با رشد مواجه شده است.

بنابر نظر Paddy Blewer مدیر روابط عمومی شرکت Henley & partners : تجارت و دادو ستدهای مثبت و منفی دیپلماتیک، روابط اقتصادی بین کشورها و موقعیت کلی یک کشور در وضعیت پاسپورت‌ها و سفرهای خارجی تاثیر بسزایی خواهد داشت. از این رو بنابر جایگاه برتر و رشد رتبه پاسپورت‌های ژاپن، سنگاپور و کره‌جنوبی در سال ۲۰۲۰ ، می‌توان به اهمیت تجارت جهانی، سیاست جهانی و اقتصاد جهانی پی برد.

وی در ادامه اینطور بیان کرد که ” امسال کشورهای ژاپن، سنگاپور و کره‌جنوبی از لحاظ قدرت پاسپورت از کشورهایی نظیر آلمان و فنلاند پیشی گرفته‌اند. اما از جنبه‌ای دیگر، طی ۱۰ سال گذشته در تعداد مقاصد قابل  سفر بدون ویزا با پاسپورت برخی از اعضای گروه G7 نظیر آلمان، آمریکا و انگلیس تغییر چشمگیری ایجاد نشده است.”

“در واقع این موضوع شبیه یک داستان است که یک گروه نزول کرده و گروهی دیگر ارتقا می‌یابند. در حقیقت، کشورهای غربی که به نظر می‌رسد در این رقابت به رتبه‌های پایین‌تری دست پیدا کرده‌اند، معمولا گزینه‌های سفر بدون نیاز به ویزای کمتری ندارند، بلکه این ژاپن و سنگاپور هستند که گزینه‌های سفر پاسپورت خود را افزایش داده‌اند.”

طی ۱۰ سال گذشته امارات متحده عربی بنابر رشد اقتصادی، افزایش اهمیت جهانی از جنبه تجارت و موقعیت جغرافیایی سیاسی در منطقه، از بیشترین رشد و ارتقاء در رنکینگ قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان برخوردار شده است.

اعتبار پاسپورت‌های جهان آسیایی

خط سیر نزولی آمریکا و انگلیس از لحاظ رتبه جهانی پاسپورت

همچنان ۲ کشور آمریکا و انگلیس در بین ۱۰ کشور برتر دنیا از لحاظ قدرت و اعتبار پاسپورت قرار دارند و به صورت مشترک در رتبه هشتم این جدول قرار گرفته‌اند، اما در مقایسه با سال ۲۰۱۵ و رتبه نخست این دو کشور از لحاظ قدرت پاسپورت در همان سال، افت چشمگیری مشاهده می‌شود.

ادامه  با ویروس کرونا محدودیت های ایرانیان در پروازهای کشورهای مختلف چگونه است؟

در حال حاضر شهروندان دو کشور آمریکا و انگلیس امکان سفر به ۱۸۴ کشور دنیا را بدون نیاز به هماهنگی‌های اولیه و زمان‌بر درخواست ویزا خواهند داشت. اما در عین حال با پیروزی دولت محافظه‌کار در انگلیس در سال گذشته، آزادی سفر شهروندان انگلیسی به کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن در سالهای آینده در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

به بیانی دیگر هنوز مشخص نیست که با تصویب کامل قانون Brexit ارزش و قدرت و اعتبار پاسپورت انگلیس افت پیدا کند یا خیر!

اگرچه Blewer در ادامه اینطور بیان کرد که : ” شهروندان انگلیسی از بابت موضوع کاهش ارزش و اعتبار پاسپورت انگلیسی در سالهای آینده بسیار نگران بوده و با نگاه به هجوم زیاد شهروندان انگلیسی به دریافت حق شهروندی ایرلند طی سالهای گذشته، می‌توان به وضوح این موضوع را حس کرد.”

همچنین طی آمار جالبی از وب‌سایت Henley بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، کشورهای امارات متحده عربی، تایوان، کلمبیا، تیمور شرقی، آلبانی، اکراین و بوسنی-هرزگووین از بیشترین رشد و ارتقای پاسپورت در یک دهه گذشته برخوردار شده‌اند.

بر همین اساس، امارات متحده عربی با افزایش دسترسی به ۴۷ کشور دنیا از رتبه ۶۵ در سال ۲۰۱۰ به رتبه ۱۸ در سال ۲۰۲۰ ارتقاء یافته، تایوان با افزایش دسترسی به ۳۷ کشور دنیا از رتبه ۶۹ به رتبه ۳۲، کلمبیا با افزایش دسترسی به ۲۹ کشور دنیا از رتبه ۷۳ به ۴۴ ، تیمور شرقی با افزایش دسترسی به ۲۸ کشور دنیا از رتبه ۸۵ به ۵۷ ، آلبانی با افزایش دسترسی به ۲۴ کشور دنیا از رتبه ۷۸ به ۵۴، اکراین با افزایش دسترسی به ۲۲ کشور دنیا از رتبه ۶۵ به ۴۳ و کشور بوسنی-هرزگووین با افزایش دسترسی به ۲۲ کشور دنیا از رتبه ۷۴ به رتبه ۵۲ قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان ارتقاء یافته است.

بیشترین ارتقا در بین پاسپورت‌های جهان

 کم‌ارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا در سال ۲۰۲۰ متعلق به چه کشورهایی است؟

از سوی دیگر این ماجرا، رتبه‌بندی پاسپورت‌های ضعیف دنیا در سال ۲۰۲۰ چندان تغییری نداشته است. بر همین اساس، کشورهای پاکستان، سوریه، عراق و افغانستان از لحاظ قدرت و اعتبار پاسپورت در جایگاه‌های ۱۰۴ تا ۱۰۷ دنیا قرار دارند و پاکستان با رتبه ۱۰۴ دنیا، در جایگاه سال گذشته سومالی قرار گرفته است.

در انتهای رده بندی، شهروندان افغان تنها می‌توانند بدون نیاز اولیه به درخواست ویزا به ۲۶ کشور دنیا سفر کنند.

بنابر نظر Blewer، اغلب کشورهایی که در قعر جدول رتبه‌بندی پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند، طی سالهای گذشته از موقعیت سیاسی بی‌ثباتی برخوردار بوده‌اند. به بیانی دیگر کشورهای قرار گرفته در پایین جدول رتبه‌بندی پاسپورت‌های قدرتمند و معتبر جهان با چالش‌های شدیدی در امور جغرافیای سیاسی، کمبود روابط دیپلماتیک democratic deficits ، حکم قانونی و موارد مشابه دیگر مواجه هستند.

ادامه  بررسی هزینه‌ های زندگی در آمریکا در سال 2020

بر همین اساس، کشورهای نیجریه، سوریه، سیرالئون، لیبی، یمن، پاکستان و گامبیا بیشترین نزول درجه اعتبار پاسپورت را بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ داشته‌اند.

کم‌ ارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان

ایران در رنکینگ جهانی سال ۲۰۲۰ قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان در چه جایگاهی قرار دارد؟

بنابر جدیدترین آمار رتبه‌بندی سازمان Henley، پاسپورت ایران با پاسپورت کشورهایی نظیر اریتره، کنگو و بنگلادش هم‌رده بوده و بعد از سریلانکا در رتبه ۹۸ دنیا قرار گرفته است. به بیانی دیگر، در حال حاضر دارندگان پاسپورت ایرانی امکان سفر بدون ویزا یا با استفاده از ویزای فرودگاهی و یا الکترونیکی به ۴۱ مقصد دنیا را خواهند داشت. این در حالی است که در مقایسه با سایر کشورهای آسیایی نظیر ژاپن و امارات متحده عربی، با رتبه نخست و هجدهم و امکان دسترسی به ۱۹۱ کشور و ۱۷۱ کشور دنیا، اختلاف بسیار فاحشی وجود دارد.

مقایسه پاسپورت ایران با پاسپورت‌های جهان

ارتقاء رتبه پاسپورت برای چه کشورهایی در سال های آینده محتمل است؟

بالا رفتن قدرت و اعتبار پاسپورت یک کشور ارتباط مستقیم با تغییر اساسی وضعیت تجاری، سیاسی و اقتصادی یک کشور دارد. بر همین اساس، مونته‌نگرو از آن دسته از کشورهایی است که پیش‌بینی می‌شود طی سالهای آینده با افزایش اعتبار پاسپورت روبرو شود، این بدین خاطر است که اخیرا این کشور امکان دریافت حق شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری عظیم در این کشور را برای مهاجران خارجی ممکن کرده است.

اما ارتباط این موضوع با ارزش و اعتبار پاسپورت مونته‌نگرو در اینست که این کشور بخشی از مسیر سفر حوزه شنگن محسوب می‌شود. این بدین معنی است که با اینکه مونته‌نگرو عضو حوزه شنگن نیست، اما دارندگان ویزای شنگن امکان سفر به این کشور بدون نیاز به دریافت ویزای مونته‌نگرو را خواهند داشت. در عین حال مونته‌نگرو برای عضویت اتحادیه اروپا کاندیدا شده و به احتمال بسیار زیاد در آینده‌ای بسیار نزدیک واجدشرایط دریافت این موقعیت خواهد شد.

تحقق این موارد در کنار یکدیگر موجب رشد اقتصادی، ثبات بیشتر کشور و تعهد بیشتر به احکام قانونی و بین‌المللی مونته‌نگرو شده و موجب رشد اعتبار و ارتقاء قدرت پاسپورت این کشور می‌شود.

همچنین بنابر نظر Blewer، پاسپورت کشورهای مقدونیه شمالی، بوسنی هرزگووین و آلبانی احتمال ارتقاء رتبه را در سالهای آتی خواهند داشت. این بدین خاطر است که این کشورها اقدامات داخلی و سیاسی بین‌المللی لازم را برای اتحاد بهتر با این سیستم بین‌المللی و جهانی اتخاذ کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

بستن منو