آیا ایتالیا مرزهای خود را به خاطر ویروس کرونا می بندد؟

دولت ایتالیا پس از شناسایی ۲۰۰ مورد ابتلا در تنها ۳ روز، پیشنهاد بازگرداندن دوباره چک مرزهای داخلی شنگن برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا را رد کرده است.

بعد از جلسه فوق‌العاده کابینه وزیران ستاد حفاظت مدنی، نخست‌وزیر ایتالیا گیسپ کونته در یک کنفرانس خبری این‌طور بیان کرد که به تعلیق درآوردن توافق‌نامه شینگن در مهار ویروس کرونا کمکی نخواهد کرد. او در ادامه گفت که:

” این یک اقدام شدید و بی‌موردی است و پاسخگوی نیازهای شهروندان ایتالیایی در زمینه سرکوب این بیماری نیست.”

او در ادامه با لحنی طعنه‌آمیز به خبرنگاران این‌طور عنوان کرد که:

” بستن مرزها موجب می‌شود تا ایتالیا به یک مکان بزرگ قرنطینه و یک بیمارستان ایزوله برای مردمی با بیماری‌های عفونی و واگیردار نظیر جذام و یا طاعون تبدیل شود.”

حتی پیش از شیوع ویروس کرونا در ایتالیا، وزیر بهداشت ایتالیا روبرتو اسپرانزا به اعضای کمیته کنترل مجلس این طور عنوان کرده که میزان شیوع و ابتلا به ویروس کرونا آنچنان قوی نبوده و دلیل موجهی برای به تعلیق درآوردن توافقنامه شنگن و بازگرداندن چک مرزهای داخلی این حوزه محسوب نمی‌شود.

تصمیمات ایتالیا برای رویارویی با ویروس کرونا

افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایتالیا

طی چند روز گذشته، تعداد افراد مبتلا به ویروس COVID-19 به بیش از ۲۰۰ نفر رسیده است که از این میان ۵ نفر از مبتلایان سالخورده فوت کرده‌اند. همچنین لازم به ذکر است که ۱۰ شهر در لامباردی و یک شهر در ونتوی ایتالیا قرنطینه بوده و چیزی در حدود ۵۰ هزار ساکن آن مجاز به ترک شهر نیستند. همچنین بنابر دستور مقامات محلی، اماکن عمومی نظیر رستوران و بار در این شهرها تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود.

ادامه  راهنمای تکمیل ویزای شینگن و نمونه فرم‌های آن

علاوه بر موارد مذکور، چندین رویداد از جمله ۳ بازی لیگ برتر فوتبال که قرار بود در مناطق لامباردی و ونتو ایتالیا برگزار شود لغو شده است. در عین حال، شیوع گسترده این بیماری در ایتالیا در برگزاری هفته مد و فشن در میلان نیز تاثیر گذاشته و خانه‌های فشن جورجیو آرمانی و لورا بیوجیوتی این موضوع را تائید کردند که نمایش‌های مد روز یکشنبه را پشت درب‌های بسته و بدون حضور تماشاچی‌ اجرا خواهند کرد.

همچنین در پی تاثیرات این ویروس در ایتالیا، دو روز پایانی کارناوال ونیز نیز به حالت تعلیق درآمد.

تعلیق رویدادها در ایتالیا بخاطر ویروس کرونا

فرانسه: ما بخاطر شیوع ویروس کرونا مرزهای خود با ایتالیا را نمی‌بندیم

پس از رد پیشنهاد تعلیق توافق‌نامه شنگن توسط دولت ایتالیا، یک مقام رسمی دولت فرانسه عنوان کرد که کشور فرانسه به دلیل شیوع ویروس کرونا قصد بستن مرزهای خود با ایتالیا را نداشته است. وزیر حمل و نقل، ژان باپتیست دژباری در ادامه این طور بیان کرد که:

” از آنجایی که شیوع و چرخش این ویروس تنها به مرزهای اداری و اجرایی کشورها محدود نمی‌شود، بستن مرزها هیچ دلیل موجه و معنای خاصی ندارد.”

پیش از این وزیر بهداشت فرانسه الیویه وران نیز این طور بیان کرد که قرار است نشستی با همتایان خود در اروپا بر سر انتخاب بهترین رویکرد و چگونگی برخورد با این بیماری همه‌گیر در اروپا داشته باشد.

محدودیت‌های راه آهن ایتالیا و اتریش بخاطر ویروس کرونا

کنترل مرزهای داخلی در اتریش

برخلاف فرانسه، اتریش استفاده دوباره از کنترل مرزهای داخلی با ایتالیا را فاکتور مناسبی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به این کشور دانسته است.

پیش‌ از این در روز یکشنبه، راه‌آهن دولتی ایتالیا به اپراتور راه‌آهن اتریش OBB اطلاع داد که دو نفر از مسافران قطار ایتالیا به اتریش دارای علائم تب ویروس کرونا هستند، از این رو دولت اتریش اجازه ورود این قطار را به داخل مرزهای این کشور نداد.

ادامه  چطور ویزای فرانسه یا همان ویزای شینگن بگیریم؟ ویرایش 2020

با بروز این مورد، اپراتور قطار اتریش، تمامی سفرهای زمینی راه‌آهن ایتالیا به اتریش را به حالت تعلیق درآورد، اما این تعلیق پس از گذشت چندساعت برداشته شد.

بنابر آمار کلی، اکثریت مبتلایان ویروس کرونا با بیش از ۷۹ هزار مورد در چین مستقر بوده و به دنبال آن کشورهای ایران، کره‌جنوبی و ژاپن از بیشترین آمار مبتلا به این ویروس برخوردار هستند. در عین حال، کماکان از لحاظ میزان مرگ و میر و آمار مبتلایان ویروس کرونا، کشور ایتالیا دارای بیشترین آمار در خارج از آسیا و قاره اروپا است.

پاسخی بگذارید

بستن منو