آیا می‌توان با خرید ملک اقامت دائم کشوری را بدست آورد؟

امروزه افراد بسیاری در سراسر دنیا که از سرمایه خوبی برخوردار هستند، علاوه بر مسافرت‌های پی در پی خارجی و دریافت انواع ویزاهای کشورهای معتبر دنیا از جمله ویزای شنگن و یا ویزای کانادا، دنبال راهی برای دریافت اقامت دائم یکی از کشورهای موردنظر خود در خارج از کشور و حتی پاسپورت و حق شهروندی جدید هستند.

بنابر آمار سال ۲۰۱۷ شرکت CS Global Partners، قریب به ۸۹ درصد از از افراد متمول و دارای تمکن مالی کافی خواستار داشتن پاسپورت ثانویه بوده و بیش از ۳۴ درصد از آنها اینطور ابراز کرده‌اند که به دنبال سرمایه‌گذاری برای دریافت حق شهروندی و اقامت یک کشور ایده‌آل هستند.

نکته جالب‌تر اینست که ۸۰ درصد از این افراد اینطور گفته‌اند که حاضرند به جای پرداخت اجاره ماهانه، برای دریافت حق شهروندی و اقامت دائم کشور مورد نظر خود حداقل ۵ درصد از درآمد سالانه خود را سرمایه‌گذاری و یا اهدا کنند.

خوشبختانه بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت معتبر Business Insider، تعدادی از کشورهای دنیا از طریق برنامه‌های سرمایه‌گذاری CIP حق شهروندی و اقامت ارائه می‌دهند. به بیانی دیگر، سرمایه‌گذاری در بخش املاک صورت می‌گیرد و به واسطه آن طی یک پروسه معین اقامت دائم، حق شهروندی و یا حتی پاسپورت به فرد مورد نظر تعلق خواهد گرفت.

اما در عین حال برخی دیگر از برنامه‌های سرمایه‌گذاری تنها به دریافت اقامت، تمدید اعتبار ویزا و برخی مزایا منتهی می‌شوند.

خرید ملک و اخذ اقامت دائم خارج

بنابر گفته‌های Nuri Katz رئیس شرکت مشاوره‌ای Apex Capital Partners ، که در امور CIP تخصص دارد: برای بسیاری از مردم پولدار دنیا داشتن پاسپورت دوم و سوم و امتیاز اقامت دائم یک کشور، موضوع مهمی در زمینه توانایی سفر محسوب می‌شود. حتی برای برخی از این افراد انجام این کار همانند یک ماشین لوکس، وسیله‌ای برای نمایش وضعیت خود به دیگران است.

او اینطور اضافه کرد که: در کنار مزایای سفر و موقعیت به دست آمده از داشتن یک یا چند ملک در سراسر دنیا، این قبیل برنامه‌های سرمایه‌گذاری به افراد اجازه می‌دهند تا بار مالیاتی خود را به راحتی مدیریت کنند.

” حق شهروندی ثانویه چیزی فراتر از دریافت یک پاسپورت از یک کشور جدید است.” با استفاده از حق شهروندی جدید شما می‌توانید در کشور و یا کشورهایی اقامت داشته باشید که در اغلب اوقات بار مالیاتی بسیار کمتری به نسبت کشور محل زندگی شما دارند و از مزایای جذاب زیادی برخوردارهستند.

اگرچه بنابر گفته‌های وی، میان برنامه‌های CIP و طرح‌های اقامتی تفاوت‌هایی وجود دارد. به بیانی دیگر، حق شهروندی و پاسپورت جدید مواردی دائمی هستند و به استثنای موارد کلاهبرداری از شما پس گرفته نمی‌شوند.

این در حالی است که با تغییر قوانین یک کشور، ممکن است ویزای اقامت از فرد گرفته شود، اما باز هم روشی مقرون به صرفه برای دریافت مزایایی که به همراه زندگی در کشوری دیگر به دست می‌آیند محسوب می‌شود.

در ادامه لیست کاملی از کشورهایی که از طریق خرید ملک اقامت دائم اهدا می‌کنند را در اختیار شما می‌گذاریم.

کارت اقامت دائم اروپا

قبرس

برای دریافت اقامت دائم و حق شهروندی قبرس شما نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن با حداقل بودجه ۳۰۰ هزار یورویی خواهید داشت و باید ملک جدید خریداری‌شده در محدوده توسعه‌یافته و مصوب دولت باشد.

عموما اکثر کشورها در زمینه سرمایه‌گذاری در املاک و واجدشرایط بودن برای دریافت مجوز اقامت، نیازمند این هستند که ملک موردنظر مستقیم به نام متقاضی خورده شود. این امر موجب برنامه‌ریزی بهتر در بخش املاک و اجتناب از پیچیده‌تر شدن پروسه انحصار وراثت می‌گردد.

ادامه  مراحل کاری بعد از برنده شدن لاتاری گرین کارت آمریکا

قبرس این اجازه را می‌دهد تا ملک موردنظر در یک نهاد با حضور متقاضی اصلی اقامت (و همسر در صورت وجود) به عنوان صاحبان سود نگهداری شود. شما باید هر دو سال یکبار در این کشور حضور داشته باشید و پس از ۷سال اقامت برای تابعیت قبرس درخواست دهید.

همچنین پیش از درخواست حق شهروندی باید برای ۱۲ ماه کامل در این کشور به سر ببرید. پس از دریافت تابعیت، از شما انتظار می‌رود تا به صورت نامحدود در این کشور زندگی کنید. به بیانی دیگر، نیازی نیست تا برای ۳۶۵ روز سال در قبرس حضور داشته باشید، اما برای دریافت حق شهروندی این موضوع فرق کرده و حضور شما مورد نیاز خواهد بود.

خرید ملک و اقامت در قبرس

یونان

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در یونان ۲۵۰ هزار یورو است که در قیاس با بسیاری از برنامه‌های سرمایه‌گذاری در بخش املاک کشورهای اروپایی مبلغ کمی محسوب می‌شود.

قیمت‌های املاک در بسیاری از بخش‌های یونان از ارزش واقعی خود کمتر تخمین زده شده است، این بدین خاطر است که یونان به تازگی از بحران بدهی ۱۰ ساله ملی خود شروع به بهبود کرده است، از این رو پرداخت هزینه ۲۵۰ هزار یورویی در این کشور برای برنامه ویزای طلایی راه درازی را در پیش روی شما قرار می‌دهد.

همچون بسیاری از کشورهای ارائه‌دهنده اینگونه برنامه‌ها، یونان به شما این امکان را می‌دهد تا با خرید ترکیبی چندین ملک به آستانه سرمایه ۲۵۰ هزار یورویی برسید.

برنامه سرمایه‌گذاری در املاک یونان دارای هیچ پیش‌شرطی برای حضور در این کشور نیست، این بدین معنی است که شما می‌توانید در یک یا چند ملک در یونان سرمایه‌گذاری کرده ، کارت اقامت این کشور را دریافت کنید و بدون نیاز به حضور در یونان در سراسر کشورهای حوزه شنگن سفر کنید.

البته باید یک مرتبه برای کارهای اداری اقامت و دریافت مجوز اقامت یونان در این کشور حضور پیدا کنید. همچنین در صورتی که بخواهید پاسپورت یونان را دریافت کنید، باید برای یادگیری زبان یونانی به عنوان یکی از شرایط دریافت تابعیت در این کشور حضور داشته باشید.

لازم به ذکر است که خدمت سربازی برای مردان زیر ۴۵ سال در یونان اجباری است. از لحاظ قانونی این موضوع اغلب برای متقاضیان اصلی خرید ملک و اخذ اقامت یونان مشکل‌ساز نیست، اما ممکن است به عنوان برنامه دو تابعیتی شامل فرزندان شما شود.

خرید ملک و اقامت در یونان

لتونی

زمانی لتونی به عنوان بهترین و آسان‌ترین مقصد در اتحادیه اروپا برای دریافت اقامت محسوب میشد. حداقل بودجه اولیه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری دربخش املاک و مستغلات در این کشور ۱۶۰ هزار یورو بوده است.

اما در حال حاضر این مبلغ به ۲۵۰ هزار یورو به اضافه ۵ درصد هزینه درخواست براساس قیمت ملک تغییر کرده است. برای دریافت کارت اقامت لتونی تنها باید یکبار در سال در این کشور حضور داشته باشید، اما در صورتی که قصد دریافت پاسپورت لتونی را دارید، باید زمان بیشتری را در این کشور حضور داشته و پیش از درخواست حق تابعیت برای حداقل ۱۲ ماه به طور تمام‌وقت در لتونی زندگی کرده باشید.

پس از گذشت ۵ سال از اقامت دائم شما در لتونی، این امکان را دارید تا برای حق شهروندی درخواست دهید. اما در واقع، مجوز اقامت اولیه و موقتی شما برای ۵ سال اعتبار خواهد داشت. به بیانی دیگر برای واجدشرایط بودن برای دریافت تابعیت لتونی شما به حداقل ۱۰ سال حضور در این کشور نیاز خواهید داشت.

ادامه  اعتبار پاسپورت ترکیه برای سفر بدون ویزا به کشورهای دیگر

البته همانند یونان، برای دریافت حق شهروندی لتونی نیازمند یادگیری زبان این کشور نیز هستید. لازم به ذکر است که لتونی از قانون دو تابعیتی تبعیت نمی‌کند، از این رو تنها در صورتی که قصد دارید تا برای همیشه در این کشور زندگی کرده و از ملیت و پاسپورت ایرانی خود انصراف دهید، دست به این کار بزنید.

خرید ملک و اقامت در لتونی

مالت

بنابر قوانین دولت مالت، چنانچه ملکی با ارزش ۳۵۰ هزار یورو یا بیشتر خریداری کنید و یا ۱۵۰ هزار یورو اوراق قرضه دولتی خریداری کرده و ۶۵۰ هزار یورو به صندوق توسعه ملی و اجتماعی اهدا کنید، این امکان را دارید تا پس از ۱۲ ماه از گذشت اقامت خود در این کشور برای حق تابعیت مالت درخواست دهید.

در صورتی که با همسر خود درخواست دهید مبلغ اهدایی شما ۲۵ هزار یورو بیشتر خواهد شد. در عین حال باید برای حداقل ۶ماه از ۱۲ ماه مذکور در این کشور حضور داشته باشید. این برنامه سرمایه‌گذاری سریع مالت است.

در حالتی دیگر، شما می‌توانید با خرید یک ملک با حداقل ارزش ۳۲۰ هزار یورو (یا حداقل ۲۷۰ هزار یورو در جزیره Gozo) در کنار سرمایه‌گذاری ۲۵۰ هزار یورویی در اوراق قرضه دولتی و اهدای ۳۰ هزار یورو واجد شرایط دریافت اقامت دائم مالت شوید.

املاک و مستغلات خریداری شده و اوراق قرضه دولتی بازگشت سرمایه را برای شما به همراه خواهند داشت، اما مبلغ اهدایی غیرقابل بازگشت خواهد بود.

بزرگترین مزیت اقامت در مالت علاوه بر حضور در کشور عضو حوزه شنگن و امکان سفر به سایر ۲۵ کشور این حوزه، زبان رسمی انگلیسی و رویکرد مالیاتی در این کشور است.از این رو درآمد دارای منبع خارجی شما مشمول نرخ مالیاتی ۱۵ درصد خواهد بود.

خزید ملک و اقامت در مالت

مونته‌نگرو

با اینکه این کشور از برنامه ویزای طلایی برخوردار نیست، اما با این حال به هرکسی که ملکی در این کشور خریداری کند، بدون حداقل سرمایه‌گذاری اعلام شده برای واجد شرایط بودن، امکان اقامت داده می‌شود.

بنابر برآوردها، حداقل مبلغ پرداختی برای خرید ملک در مونته‌نگرو ۵۰ هزار یورو است که ارزان‌ترین گزینه در میان کشورهای اروپایی به شمار می‌رود.

نکته‌ منفی برنامه اقامتی این کشور اینست که بایدسالانه مجوز اقامت خود را تمدید نمایید، که می‌تواند از لحاظ دوندگی‌های اداری برای برخی از افراد سخت و عذاب‌آور باشد. علاوه بر آن، از آنجایی که مونته‌نگرو جزو اتحادیه اروپا EU و یا حوزه شنگن نیست( در سال ۲۰۰۸ به طور رسمی درخواست عضویت خود در اتحادیه اروپا را داده است و احتمالا تا سال ۲۰۲۵ با این درخواست موافقت خواهد شد)، داشتن گواهی اقامت این کشور به معنی آزادی سفر به سایر کشورهای اروپایی نیست.

این کشور همانند لتونی اجازه داشتن دوتابعیت را به فرد نمی‌دهد، از این رو گزینه مناسبی برای دریافت تابعیت محسوب نمی‌شود.

خرید ملک و اقامت در مونته نگرو

پرتغال

شما می‌توانید با اهدای مبلغ مشخصی به تحقیقات علمی و یا هنر و فرهنگ پرتغالی، سرمایه‌گذاری و یا شروع یک کسب و کار و ایجاد شغل و یا خرید ملک در برنامه ویزای طلایی پرتغال شرکت کنید.

گزینه آخر یعنی خرید ملک در پرتغال یکی از سر راست‌ترین موارد در دسترس متقاضیان دریافت اقامت اروپا است.

از این رو شما می‌توانید برای خرید یک ملک بالای ۳۰ سال ۳۵۰ هزار یورو هزینه کنید و یا اینکه با پرداخت حداقل ۵۰۰ هزار یورو به فکر خرید ملکی با سال ساخت پایین‌تر باشید و از این طریق برای دریافت مجوز اقامت این کشور واجدشرایط گردید.

ادامه  شرایط مهاجرت و اقامت خانوادگی در کانادا

در صورتی که در مناطق کم‌جمعیت ملک خود را خریداری کنید( هر جایی به غیر از املاک نزدیک ساحل)، ۲۰ درصد از بودجه موردنیاز دریافت اقامت پرتغال کم خواهد شد.

برای دریافت ویزای طلایی پرتغال و مجوز اقامت این کشور، شما باید در سال اول برای ۷ روز در این کشور اقامت داشته و در مجموع هر دوسال ۱۴ روز را در پرتغال حضور داشته باشید، بازه زمانی تعیین شده طرح اقامتی پرتغال را به یک برنامه توجیه‌پذیر و قابل مدیریت برای اقامت در اروپا و دریافت پاسپورت شنگن ا کرده است.

اخیرا شرایط لازم برای اقامت در پرتغال تغییر یافته و شما می‌توانید به جای ۶سال، ظرف مدت ۵ سال حضور در پرتغال، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

همچنین برای تبدیل شدن به یک شهروند پرتغالی شما ملزم به گذراندن یک آزمون پرتغالی در زمینه تاریخ این کشور هستید. بنابر برنامه مالیاتی  Non-Habitual Resident، مهاجران می‌توانند به ازای درآمد خود مالیات کمی پرداخت کرده و یا تحت شرایطی معاف از مالیات باشند.

خرید ملک و اقامت در پرتغال

اسپانیا

برنامه ویزای طلایی اسپانیا گران‌ترین طرح سرمایه‌گذاری قاره اروپا است و به واسطه آن متقاضی ملزم است تا ملکی را با حداقل ارزش ۵۰۰ هزار یورو خریداری نماید. همچنین بنابر قانون دولت این کشور، شما باید هر دوسال یکبار نسبت به تمدید مجوز اقامت خود اقدام نمایید.

این در حالی است که در اغلب کشورهای هم‌رده این بازه زمانی هر ۵ سال یکبار است. لازم به ذکر است که در برنامه اقامتی و سرمایه‌گذاری اسپانیا نیازی به حضور اجباری شما در کشور نیست. همچنین، مالیاتی بر درآمد حاصل از ملک خریداری شده در اسپانیا از مالکان خارجی آن دریافت خواهد شد.

از این رو چنانچه برای شرکت در برنامه ویزای طلایی اسپانیا ملک واجدشرایطی را در این کشور خریداری کنید، اما در عین حال در آن زندگی نکرده و آنرا اجاره ندهید، باز هم ملزم به پرداخت مالیات هستید.

شما این امکان را دارید تا پس از گذشت ۱۰ سال از حضور و اقامت خود در اسپانیا برای دریافت تابعیت این کشور درخواست دهید. اما یکی از شرایط لازم برای این کار داشتن مهارت بالا در زبان اسپانیایی است.

به غیر از شهروندان کشورهای آندورا، پرتغال و یا یکی از مستعمرات سابق اسپانیا نظیر فیلیپین، متقاضیان سایر کشورها امکان داشتن دو تابعیت را به طور هم‌زمان نخواهند داشت.

خرید ملک و اقامت در اسپانیا

ترکیه

کشور زیبا و توریستی ترکیه که بخشی از آن در قاره آسیا و بخشی دیگر در اروپا قرار گرفته یکی دیگر از کشورهایی است که از سال ۲۰۱۸ به جهت سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی خود امکان خرید ملک و سرمایه‌گذاری را برای مهاجران خارجی فراهم نموده است.

از این رو، شما می‌توانید با خرید یک یا چند ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از کارت اقامت دائم برای خود و خانواده و البته تابعیت و پاسپورت ترکیه برخوردار شوید.

به طور معمول پروسه دریافت تابعیت و پاسپورت ترکیه در بازه زمانی ۶ماه انجام می‌گیرد و مالک اجازه فروش ملک را برای حداقل ۳سال نخواهد داشت. اما به دلیل خوش آب و هوا بودن و جاذبه‌های توریستی، فرهنگی و تاریخی ترکیه، این طرح از جانب شهروندان و متقاضیان سایر کشورهای دنیا با استقبال فراوانی روبرو شده است.

پاسخی بگذارید

بستن منو