آیا پروازهای خارجی با وجود کرونا برگزار می شود؟

با شیوع ویروس کرونا در ایران و بالا رفتن سریع آمار مبتلایان این ویروس جدید در ایران طی چند هفته گذشته، ایران پس از چین دارای بیشترین آمار مبتلایان و تلفات ویروس کرونا در دنیا بوده است.

بدین خاطر کشورهای مختلفی از جمله ترکیه، امارات، اردن، عراق، کویت، گرجستان، ارمنستان،پاکستان ترکمنستان، تاجیکستان، عمان، روسیه، لبنان، آذربایجان و ازبکستان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و تا اطلاع ثانوی پروازهای رفت و برگشت خود به ایران را لغو کرده‌اند.

طبق آخرین اخبار، ایرلاین‌های بین‌المللی که پروازهای خود را از مبدا ایران برای مسافران ایرانی کنسل کرده‌اند عبارتند از:

 • پگاسوس تا ۱۲ فروردین (۳۱ مارس)
 • فلای دبی تا اطلاع ثانوی
 • امارات تا ۲۵ اسفند(۱۵ مارس)
 • ترکیش تا ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)
 • کویت تا اطلاع ثانوی
 • العراقیه تا اطلاع ثانوی
 • ایرعربیا تا ۱۲ فروردین (۳۱ مارس)
 • سلام ایر تا اطلاع ثانوی
 • عمان ایر تا اطلاع ثانوی
 • قطر تا ۲۴ اسفند (۱۴ مارس)
 • آرمنیا تا ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)
 • بوتا ایرویز تا اطلاع ثانوی
 • لوفت‌هانزا تا ۱۱ اردیبهشت (۳۰ آوریل)
 • ماهان مسیر روسیه تا ۱۵ فروردین (۳ آوریل)

در این بین چندین پرواز فوق‌العاده برای برگشت مسافران و شهروندان ایرانی از ترکیه و دبی ترتیب داده شده که افراد باید با استفاده از اطلاعات پرواز فرودگاه و هماهنگی با ایرلاین موردنظر خود در اسرع وقت از آن استفاده کنند. چون ممکن است تا چند هفته دیگر پرواز فوق‌العاده‌ای از این کشورها به سمت ایران وجود نداشته باشد و یا مجوز پرواز به آنها داده نشود.

محدودیت پروازهای خارجی برای شهروندان ایرانی بخاطر ویروس کرونا

اطلاعات پروازهای خارجی فرودگاه امام خمینی

بنابر اطلاعات به‌روزرسانی‌ شده وب‌سایت فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، ایرلاین‌های قطر، چایناسوترن، ایران‌ایر، ماهان، ایروفلوت و عراقی ایرویز به ترتیب دارای پروازهای خروجی به مسیرهای دوحه، ارومچی، فرانکفورت، وین، دمشق، مسکو، بغداد و بیروت بوده‌اند.

ادامه  معرفی دیدنی ترین جاذبه های توریستی ژاپن

همچنین پروازهای ورودی فعلی فرودگاه امام (در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۸) از مبدا کشورهای ایتالیا، ترکیه، انگلیس، روسیه، عراق، اتریش، سوریه، آلمان، قطر و دبی بوده است.

در حال حاضر با در نظر گرفتن مشکلات فعلی ویروس کرونا در ایران و بنابر آخرین اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت‌های رزرو پروازهای خارجی، مسافران ایرانی امکان سفر به چندین مقصد بین‌المللی از جمله مالزی، تایلند، فرانسه، آلمان، هلند، روسیه، کانادا، انگلیس و آمریکا را تا اطلاع ثانوی خواهند داشت.

برخی از این کشورها دارای تدابیر سختگیرانه چکاپ پزشکی مسافران خارجی (خصوصا ایرانی) در مرزهای فرودگاهی خود هستند و حتی ممکن است برخی از مسافران را بدون داشتن علائم بیماری ویروس کرونا در قرنطینه ۱۴ روزه قرار دهند.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که به دلیل نبود سفارت و کنسولگری فعال برخی از این مقاصد در ایران از جمله کانادا و آمریکا، متقاضیان ایرانی فاقد ویزاهای کانادا و آمریکا به دلیل بسته بودن مرزهای کشورهای همسایه و نبود دسترسی به سفارت این کشورها امکان دریافت ویزا را تا اطلاع ثانوی نداشته و نمی‌توانند به این کشورها سفر کنند.

اما کماکان با وجود ویروس کرونا در ایران، امکان پیگیری پروسه ویزای شینگن از طریق کارگزاری و سفر به کشورهایی نظیر هلند، آلمان و فرانسه تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

بنابر آخرین اخبار بدست آمده، پروازهای ایران به مقصد تایلند محدود شده (دارای قانون ۱۴ روز قرنطینه برای شهروندان ایرانی) و به همین خاطر هواپیمایی ماهان پروازهای خود به این کشور را لغو کرده است.

بنابر اعلامیه سفارت انگلیس، در حال حاضر به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران و آمار نگران‌کننده آن، امکان دریافت وقت سفارت و صدور ویزای انگلیس نیز تا اطلاع ثانوی برای شهروندان ایرانی مقدور نیست.

با توجه به محدودیت‌های فعلی سفر شهروندان ایرانی به برخی از کشورهای خارجی و امکان تغییر قوانین مرزی توسط دولت کشورهای مختلف، بهتر است از طریق کنسولگری کشور مورد نظر و اطلاعات پرواز آژانس‌های گردشگری معتبر از امکان دریافت ویزا و پرواز رفت و برگشت از ایران به مقصد خود مطمئن شوید.

ادامه  با ویروس کرونا محدودیت های ایرانیان در پروازهای کشورهای مختلف چگونه است؟

پاسخی بگذارید

بستن منو