شرایط مهاجرت و اقامت خانوادگی در کانادا

به طور کلی روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی متنوعی به شما این امکان را می‌دهد تا به همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کرده و یا در صورت واجدشرایط بودن به عنوان یک فرد مقیم دائم و یا شهروند کانادا برای حمایت مالی و اسپانسرشیپ افراد خانواده از جمله همسر، فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود در کانادا درخواست دهید.

بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه شما را با انواع شرایط مهاجرت و اقامت خانوادگی در کانادا آشنا کنیم.

اقامت خانوادگی

 مهاجرت به کانادا به همراه خانواده

عموما بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی کانادا به متقاضیان واجدشرایط این اجازه را می‌دهد تا به همراه خانواده خود به کانادا قدم بگذارند. البته همانطور که گفتیم اغلب برنامه‌های مهاجرتی این کشور دارای این شرایط بوده و برخی دیگر از همراهی خانواده پشتیبانی نمی‌کنند. از این رو شما باید پیش از درخواست برای هر یک از طرح‌ها و برنامه‌های در دسترس دولت کانادا، آشنایی و شناخت کاملی نسبت به پروسه و مراحل طرح مهاجرتی و اقامتی خود داشته باشید.

بر همین اساس، برنامه‌های مهاجرت و اقامت دائمی نظیر اکسپرس اینتری و مهاجرت کاری کانادا اجازه همراهی خانواده به همراه متقاضی اصلی را خواهد داد. در این بین، چندین برنامه و طرح ویزای موقتی کار و تحصیل در کانادا این امکان را به متقاضیان می‌دهد تا از همراهی خانواده خود برخوردار شوند، اما ممکن است بنابر شرایط متقاضی و قوانین برنامه مهاجرتی این اجازه و امکان به متقاضی داده نشود.

اقامت خانوادگی ورک پرمیت

برای کدامیک از افراد خانواده امکان مهاجرت و اخذ اقامت وجود دارد؟

به طور معمول آن دسته از برنامه‌ها و طرح‌های مهاجرتی که به شما اجازه آوردن افراد خانواده به کانادا را می‌دهند، همراهی همسر و فرزندان وابسته و زیر ۲۱ سال متقاضی را مقدور می‌سازند. البته در صورتی که فرزندان ۲۲ ساله یا بیشتر متقاضی دارای مشکل بدنی و ذهنی جدی بوده و از لحاظ مالی به والدین وابسته باشند نیز امکان مهاجرت و اقامت در کانادا را خواهند داشت.

لازم به ذکر است که افراد وابسته نمی‌توانند پیش از خود متقاضی به کانادا سفر کنند. به بیانی دیگر، آنها می‌توانند همراه متقاضی و یا بعد از آن به کانادا عزیمت کنند.

برادر یا خواهر، خاله، عمو، عمه، خواهرزاده، برادرزاده و سایر خویشاوندان امکان همراهی و مهاجرت به کانادا به عنوان خانواده درجه یک متقاضی را نخواهند داشت. اما بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی به متقاضیانی که دارای خویشاوند در حال زندگی در کانادا باشند امتیاز داده و در روند مهاجرت به آن‌ها کمک خواهد کرد.

والدین و پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی از طریق برنامه PGP یا همان حمایت مالی و اسپانسرشیپ، امکان مهاجرت و اقامت در کانادا را خواهند داشت.

اگرچه، تعداد محدودی فضا برای پذیرش این گونه متقاضیان وجود داشته و در عین حال میزان تقاضا برای آن بالاست؛ از این رو موفقیت در اسپانسرشیپ والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

ادامه  آیا می‌توان با خرید ملک اقامت دائم کشوری را بدست آورد؟

اقامت خانوادگی با اسپانسرشیپ

اسپانسر خانوادگی باید دارای چه شرایطی باشد؟

  • دارای حداقل ۱۸ سال سن یا بیشتر باشید
  • شهروند کانادایی یا فرد دارای اقامت دائم کانادا باشید
  • شما و خویشاوند موردنظر باید یک توافق‌نامه اسپانسرشیپ را امضا کنید و طی آن این تعهد را بدهید که در صورت لزوم از خویشاوند خود پشتیبانی مالی به عمل خواهید آورد. همچنین این توافق‌نامه بیانگر این موضوع است که فرد دعوت‌شده با دریافت مدرک اقامت دائم کانادا، از هیچ تلاشی برای پشتیبانی مالی خود دریغ نمی‌کند.
  • شما باید به عنوان اسپانسر برای مدت ۳سال از تاریخی که فرد به مقیم دائم کانادا تبدیل می‌شود، از وی پشتیبانی مالی به عمل بیاورید.
  • باید به مدت ۱۰ سال و یا تا زمانی که فرزند به سن ۲۵ سالگی برسد، پشتیبان مالی فرزند وابسته در کانادا باشید.
  • ورشکسته و یا دارای سوءسابقه کیفری نباشید.
  • در هنگام عزیمت خویشاوند به کانادا در این کشور حضور داشته باشید.

متقاضیان اقامت دائم کانادا از جمله برنامه اکسپرس اینتری

عموما تمام برنامه‌های مهاجرت اقتصادی برای اقامت دائم کانادا به کاندیدا این اجازه را می‌دهد تا برای حضور خانواده خود در این کشور درخواست دهد. این پروسه نیازمند اینست که یک نفر به عنوان متقاضی اصلی درخواست دهد و همسر و فرزندان وابسته خود را در برنامه مهاجرتی لحاظ کند.

چنانچه بنابر تصمیم‌گیری دولت و کنسولگری کانادا با درخواست متقاضی موافقت شود، تمامی اعضای خانواده داخل پرونده متقاضی به افراد مقیم کانادا تبدیل خواهند شد. باید به این موضوع توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌های اقامت دائم کانادا از جمله برنامه معروف اسکیل ورکر فدرال FSW متقاضیان را ملزم به اثبات این موضوع می‌کند که از توان مالی کافی برای پوشش هزینه‌های اقامت در کانادا برخوردار هستند. مبلغ تعیین‌شده با اضافه شدن هر یک از اعضای خانواده افزایش می‌یابد.

ادامه  با خرید ملک، پاسپورت بگیرید و شهروند ترکیه شوید!

اقامت خانوادگی با مجوز تحصیل

ویزای موقت: مجوز تحصیل در کانادا

چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا داشته و دارای همسر و فرزند باشید، می‌توانید آنها را نیز در درخواست مجوز تحصیل کانادا یا همان study permit خود لحاظ کنید. چنانچه با درخواست شما از طرف سفارت کانادا موافقت شود، همسر و فرزندان شما این امکان را دارند تا در خلال تحصیل شما در این کشور همراهی کنند.

همچنین همسر متقاضی ادامه تحصیل در کانادا اجازه دریافت مجوز کار آزاد  open work permit در کانادا را داشته و می‌تواند در حین تحصیل همسر به کار قانونی در بازار کار این کشور بپردازد؛ در عین حال فرزندان دانشجو نیز امکان ثبت‌نام در مدارس کانادایی مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را خواهند داشت.

اگرچه باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که اضافه کردن تمام اعضای خانواده در پرونده درخواست مجوز تحصیل در کانادا ممکن است تاثیری منفی در تصمیم‌گیری آفیسر ویزا داشته باشد. بر همین اساس متقاضیان مجوز و ویزای تحصیلی کانادا باید به خوبی این موضوع را به کنسولگری نشان داده و اثبات کنند که در پایان تحصیلات دانشگاهی خود قصد ترک کانادا را به طور قطعی خواهند داشت.

به بیانی دیگر، اضافه کردن تمام اعضای خانواده در درخواست مجوز و ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند برای آفیسر پرونده به این معنی باشد که متقاضی اهمیتی به موقتی بودن مجوز تحصیل خود در کانادا قائل نشده و قصد اقامت دائم به همراه خانواده را در این کشور دارد.

اقامت خانوادگی در کانادا

ویزای موقت: مجوز کار در کانادا

کشور کانادا از انواع مختلفی از مجوز کار برخوردار است و چنانچه موفق به دریافت مجوز کار برای یکی از مشاغل نظام‌مند ناک NOC مهارت صفر، A یا B کانادا شوید، به طور معمول همسر شما برای درخواست مجوز کار آزاد spousal open work permit کانادا واجدشرایط شناخته می‌شود. در صورت موافقت با درخواست، وی می‌تواند همسر خود را در کانادا همراهی کرده و به دنبال کار در بازار کار این کشور باشد.

ادامه  با خرید ملک، پاسپورت بگیرید و شهروند ترکیه شوید!

اما در صورتی که شما در حال کار در یک عنوان شغلی سطح مهارت C یا D در کانادا هستید، همسر شما باید به صورت شخصی و مجزا برای مجوز کار در این کشور اقدام نماید.

پاسخی بگذارید

بستن منو