مشکلات مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۰؟

طی چند سال گذشته موج مهاجرت به کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کانادا افزایش پیدا کرده و شهروندان ایرانی زیادی در پی ساختن آینده‌ای بهتر، به دنبال آماده‌سازی مقدمات سفر، نقل مکان دائمی و زندگی در این کشور مهاجرپذیر و چندفرهنگی هستند.

این مطلب فارغ از مسائل و مشکلات ویروس کرونا که در جهان فراگیر شده، تنظیم شده است.

اما در هر حال چه مجبور به مهاجرت شده و یا به اختیار خود این تصمیم بزرگ را برای خود و خانواده گرفته‌ باشید، در هر صورت به عنوان یک مهاجر و تازه‌وارد مجبور هستید تا در کشور جدید از سد چالش‌های مختلفی گذر کنید. در نگاه اول، زندگی در کانادا می‌تواند بسیار فوق‌العاده، رویایی و آرام باشد، اما به عنوان یک مهاجر تطبیق‌پذیری با شرایط جدید و حل مشکلات احتمالی مهاجرت از جمله موضوعات فرهنگی، اقتصادی-اجتماعی و محیطی برای اکثر افراد بسیار زمان بر و سخت خواهد بود.

از این رو قصد داریم تا در ادامه به مشکلات متداول مهاجرت به کانادا و راه حل آنها بپردازیم.

مهاجرت به کانادا

موانع زبان در کانادا

هیچ جای تعجبی نیست که دغدغه زبان جدید در صدر مشکلات مهاجرت به هر کشوری در دنیا قرار دارد. به بیانی دیگر، توانایی برقراری ارتباط و تعامل با دیگران از طریق زبانی بین‌المللی، در بخش‌های مختلف زندگی افراد تاثیر بسزایی دارد.

از کار و عنوان شغلی گرفته تا تحصیل و یا پیدا کردن مسیر و یا خرید مواد خوراکی، دانستن زبان بومی کانادا موضوعی الزامی است. لازم به ذکر است که هر دو کشور آمریکا و کانادا دارای بیش از یک زبان اصلی در کنار زبان انگلیسی هستند که شامل زبان اسپانیایی و فرانسوی می‌شود.

از این رو در کانادا هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رسمی این کشور محسوب شده و چنانچه در هر یک از آنها دارای مهارت کافی باشید، با مشکلی در این زمینه روبرو نخواهید شد. بر همین اساس، باید پیش از مهاجرت خود را برای یکی از این دو زبان و یا هر دو به خوبی و به طور کامل آماده کنید، البته کلاس‌های آموزشی و فرهنگی از طرف دولت کانادا تحت عنوان کلاس‌های ESL برای مهاجرانی که دارای توانایی و مهارت کافی در زبان نیستند برگزار می‌شود، اما باز هم پیشنهاد می‌کنیم تا برای اجتناب از هرگونه سختی خود را از قبل برای این موضوع آماده نموده و برای دریافت مدرک تافل یا آیلتس با نمره‌ای قابل قبول اقدام کنید.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که چند زبانه بودن شما در کانادا (انگلیسی یا فرانسوی در کنار زبان فارسی) یک مزیت محسوب شده و در پیدا کردن عنوان شغلی مناسب تاثیرگذار خواهد بود.

زمانی که به کانادا قدم می‌گذارید، باید توانایی و مهارت زبان خود را مورد ارزیابی قرار دهید و گواهی معیار زبان کانادایی CLB را دریافت کنید. این بدین خاطر است که گواهی CLB برای بسیاری از دوره‌‌های آموزشی مهاجران جدید از جمله LINC مورد نیاز خواهد بود.

از این رو تا جایی که می‌توانید مهارت زبان خود را از طریق شرکت در کلاس‌های آموزشی دولت کانادا و مکالمه با دوستان، شرکت در ورک‌شاپ‌های گفتگو، خواندن کتاب، روزنامه، علائم رانندگی، تبلیغات مترو و مواردی از این قبیل تقویت کنید.

زبان در کانادا

 مشکلات کار در کانادا

مانع و مشکل بعدی که بسیاری از مهاجران با ورود به کانادا با آن روبرو خواهند شد، پیدا کردن شغلی مناسب است. باید این موضوع را بخاطر داشته باشید که در پروسه و مسیر جستجو و انتخاب شغل در کشور کانادا داشتن مهارت بالای زبان بسیار مهم بوده و به هنگام حضور در سازمان‌های مالی بین‌المللی و یا ادارات دولتی کانادا مورد نیاز شما خواهد بود. این بدین خاطر است که دسترسی به نیروی مترجم آشنا به زبان بومی شما در این گونه ادارات و سازمان‌ها ناممکن و بعید است.

بسیاری از مهاجران و افراد تازه‌وارد در کانادا با دو مشکل خاص در این زمینه روبرو می‌شوند که مورد نخست آن دریافت اعتبارنامه و شناسایی مدارک کاری در کشور مقصد و مورد بعدی برخورداری از تجربه کاری مرتبط و بومی کانادا است.

از این رو شما می‌توانید پیش از مهاجرت خود به این کشور مقدمات پروسه سنجش اعتبار و شناسایی مدارک تحصیلی و کاری خود را فراهم کرده و پس از حضور در کانادا از هیچ فرصتی برای ورود به بازار کار این کشور و دستیابی به تجربه کار کانادایی دریغ نکنید.

ادامه  زندگی در اتاوا از آب و هوا تا هزینه‌ها

عموما کارفرماهای کانادایی داشتن تجربه کاری در محیط و بازار کار این کشور را ترجیح داده و مدارک و سوابق کاری خارج از کانادا برای برخی از مشاغل نظام‌ند این کشور قابل انتقال و شناسایی نیست. در عین حال، کارفرمایان کانادایی از چشم‌انداز و دیدگاه خاصی در رابطه با مزایا و معایب استخدام مهاجران تازه‌وارد برخوردار هستند: برخی از آنها اینطور فکر می‌کنند که برای نیروی کار تازه‌وارد و مهاجر نا آشنا با محیط و فرهنگ کار در کانادا هماهنگی و تطبیق‌پذیری سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

از این رو استفاده از کارگاه‌های آموزشی در مورد فرهنگ محل کار کانادا می‌تواند کمک شایانی به شما کرده و موجب ایجاد و تقویت ارتباطات اجتماعی ارزشمند و جدید گردد.

کار در کانادا

مشکل مسکن و محل اقامت در کانادا

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی مهاجران تازه‌وارد در کانادا پیدا کردن مکانی مناسب و امن برای سکونت است. از این رو معمولا کمبود اطلاعات در زمینه وضعیت مسکن در شهر و استان مورد نظر شما در کانادا و چگونگی تعامل با وضعیت مسکن در کشور جدید می‌تواند به یک مشکل جدی برای شما بدل شود.

بر همین اساس، تحقیقات گسترده از طریق اینترنت در مورد قوانین ملکی، وضعیت اجاره، رهن و یا خرید خانه در محله‌ها، شهرها و استان‌های مختلف کانادا، می‌تواند پیش از نقل مکان به این کشور جدید به عنوان راه حلی موثر و کارساز عمل کند. در همین زمینه وب‌سایت آژانس ملی مسکن در کانادا با نام CMHC، بخش‌های مختلفی را به مهاجران جدید اختصاص داده تا از این طریق پروسه جستجوی خانه را شروع کرده و اطلاعات مهمی را در این زمینه کسب کنند.

مسکن در کانادا

مشکل رویارویی با پدیده شوک فرهنگی

شوک فرهنگی یا همان Culture shock حسی است که پس از ترک خانواده و فرهنگ خود برای زندگی در محیط، فرهنگ و اجتماعی جدید، آنرا تجربه خواهید کرد. برای اغلب تازه‌واردان کانادا رویارویی و هماهنگی با تفاوت‌های فرهنگی در این کشور سخت خواهد بود.

به طور کلی شوک فرهنگی دارای سه مرحله زیر است:

  • دوره سرخوشی یا به اصطلاح ماه‌عسل: هر چیزی که در کشور جدید می‌بینید و یا انجام می‌‎دهید، مثبت و هیجان‌انگیز است.
  • دوره نا امیدی: احساس انزوا، غم و عصبانیت از تصمیم‌های گرفته شده و تلاش‌های انجام‌شده
  • دوره پذیرش: شروع موافقت و سازش با محیط و قوانین جدید و ایجاد تعادل بین دوره سرخوشی و عصبانیت

با مطابقت با فرهنگ و سبک زندگی جدید در کانادا، شما می‌توانید از مرحله شوک فرهنگی گذشته و به جای عصبانیت و سردرگمی از حضور در وضعیتی کاملا جدید، روابط خود را با سایر افراد حاضر در محیط اطراف گسترش دهید.

پذیرش تفاوت‌ها و ارزش‌ها و یا باور آنها بدین معنی نیست که مجبور باشید تا آنها را جایگزین رفتار خود کرده و به کلی خود را تغییر دهید، اما ملزم به یادگیری این موضوع هستید که باید به سایر عقاید، فرهنگ‌ها و ارزش‌ها در کانادا احترام بگذارید.

از این رو بهتر است رویکرد هوشمندانه‌ای نسبت به این مقوله داشته باشید و هر چیز جدیدی را به عنوان موضوعی غلط و غیرقابل پذیرش تلقی نکنید. کانادا کشوری مهاجرپذیر، چندفرهنگی و چندملیتی بوده و در صورت داشتن صبر و تامل، تطابق و هماهنگی با فرهنگ و سبک زندگی جدید در این کشور کار چندان سختی نخواهد بود.

شوک فرهنگی در کانادا

مشکل انزوا و تنهایی در کانادا

یکی دیگر از چالش‌ها و مشکلاتی که افراد مختلفی از جمله مهاجران کانادا با آن روبرو هستند، تنهایی و انزوا است. مواردی از قبیل حضور در کشور و فرهنگی جدید، دوری از وطن، دوستان و خانواده ممکن است احساس تنهایی و گوشه‌گیری را برای شما در کانادا ایجاد کند.

ادامه  جواب ویزای کانادا را چطور پیگیری کنیم؟

باید به این موضوع توجه داشته باشید که کمی زمان می‌برد تا افراد بومی کانادا و هم‌محله‌ای ها به حضور شما عادت کرده و با شما آشنا شوند. همچنین لازم به ذکر است که کانادا از جمعیتی چندملیتی برخوردار بوده و شهرهای بزرگ کانادا از اجتماعات متعددی از کشورهای مختلف تشکیل شده است.

از این رو شما می‌توانید به سازمان‌ها و خدمات دولتی مرتبط در کانادا دسترسی داشته و از این طریق با افراد بیشتری (حتی از کشور خود) آشنا شده، با آنها دوست شوید و با استفاده از راهنمایی و پشتیبانی سایر افراد و ارگان‌های دولتی در کانادا از این مشکل به راحتی گذر کنید.

تنهایی در کانادا

مشکل دسترسی به انواع خدمات

عموما نوع، کیفیت و ابعاد خدمات قابل دسترس در کشور جدید با کشوری که در آن زندگی ‌کرده‌اید تفاوت‌هایی خواهد داشت. از این رو بسیاری از مهاجران تازه‌وارد در کانادا، نداشتن آگاهی و دسترسی نسبت به انواع خدمات شهری را مشکلی بزرگ عنوان کرده‌اند.

 مجموعه خدماتی که از اهمیت زیادی برخوردار بوده و شامل مواردی از قبیل خدمات درمانی، مشاوره و راهنمایی حقوقی و دسترسی به خدمات روان‌شناسی، سلامت روانی و اجتماعی می‌شود. البته کماکان نداشتن مهارت زبان کافی بخش عمده‌ای از این مشکل را تشکیل داده و می‌توان از طریق جستجوی اینترنتی و تحقیق جامع در این زمینه، از امکانات قابل دسترس در استان و شهر مورد نظر خود در کانادا مطلع شد.

از این رو شما می‌توانید با مراجعه به سازمان‌های خدمات اجتماعی دولتی کانادا از کمک و راهنمایی پرسنل زبده این بخش استفاده کرده و در صورت نداشتن مهارت بالای زبان از خدمات مترجم برای توضیح حق و حقوق و چگونگی دسترسی به خدمات اجتماعی و شهری برخوردار شوید.

خدمات در کانادا

مشکل آب و هوا

آب و هوای کانادا همانند مردم و شهروندان آن دارای تنوع فراوانی است. از این رو آب و هوای کانادا به عنوان کشور پهناوری که سهم بزرگی از آمریکای شمالی به آن تعلق دارد، براساس جغرافیای محلی در هر نقطه از کشور کاملا متغیر است. برای مثال، استان آلبرتا دارای آب و هوایی مرطوب و تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد است. اگرچه ممکن است در تابستان نیز شاهد برف بوده و در اواسط زمستان بادهای چینوک را تجربه کنید و ظرف چند ساعت شاهد تغییرات چشمگیر آب و هوا باشید.

لازم به ذکر است که مناطق جنوبی کانادا با آمریکا هم‌جوار و هم‌مرز بوده و به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و مطلوب‌تر نسبت به ناحیه شمالی، جزو بخش‌های پرجمعیت این کشور محسوب می‌شوند. اما در هر صورت باید به عنوان یک مهاجر تازه‌وارد به کانادا با تحقیق کامل و با توجه به شرایط اب و هوایی هر استان و شهر کانادا نسبت به انتخاب محله و محل سکونت خود اقدام نمایید.

آب و هوا در کانادا

مشکل حمل و نقل

امکان استفاده و دسترسی به وسایل نقلیه شخصی و عمومی در کانادا برای رفتن به دانشگاه و ادامه تحصیل و یا محل کار، خانه و اماکن مختلف داخل شهر بسیار مهم و ضروری است. اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که گواهینامه و مدرک رانندگی شما در کانادا قابل قبول و معتبر نبوده و باید برای دریافت گواهینامه جدید نسبت به پرداخت هزینه و گذراندن دوره پیش‌نیاز اقدام نمایید.

چنانچه دارای مهارت کامل زبان نباشید، این موضوع برای شما پیچیده‌تر نیز خواهد شد. چنانچه نتوانید برای گواهینامه اقدام کنید و یا امکان استفاده و یا پیدا کردن سرویس‌های نقلیه عمومی را نداشته باشید، روند معمول زندگی در کانادا برای شما سخت خواهد شد.

معمولا در کانادا گواهینامه رانندگی به جای دولت مرکزی و فدرال توسط دولت استانی و منطقه‌‍ای صادر شده و از این رو ، باید قوانین مخصوص راهنمایی و رانندگی محدوده و شهری که در آن زندگی می‌کنید را بررسی نمایید.

در ابتدای ورود این امکان را دارید تا با دریافت مجوز رانندگی بین‌المللی IDP، با استفاده از گواهینامه ایرانی خود در کانادا رانندگی کنید، اما روال معمول و متداول، دریافت گواهینامه‌ای مطابق با قوانین کشور کانادا است.

ادامه  راهنمای زندگی در کانادا برای مهاجرین

در اوایل ورود به کانادا ممکن است اطلاع از زمان‌بندی وسایل نقلیه عمومی و استفاده بهینه از آنها کمی چالش ‌برانگیز باشد، اما با توجه به چندزبانه بودن و نظم مثال‌زدنی این گونه سرویس خدمات در کانادا، به سرعت با سیستم حمل و نقل شخصی و عمومی این کشور هماهنگ خواهید شد.

حمل و نقل در کانادا

مشکل تفاوت‌های فرهنگی

در کنار مواردی نظیر مشکل مسکن، کار، حمل و نقل، زبان و استفاده ازخدمات، شاید مشکل تفاوت فرهنگی آنچنان به چشم نیامده و در اولویت قرار نگیرد، اما بنابر گزارشات، بسیاری از مهاجران تازه‌وارد به کانادا از مشکل تفاوت فرهنگی به عنوان موضوعی مهم و تاثیرگذار در سبک زندگی خود یاد کرده‌اند.

عموما تفاوت‌های فرهنگی شامل مواردی از جمله مسائل اجتماعی، نگرش نسبت به جنسیت، تنوع مذهب، قوم و ملل می‌شود و در برخی موارد از تعریف جدیدی در کانادا برخوردار است. می‌توان اینطور گفت که تفاوت‌های فرهنگی سر منشا مشکلاتی است که برای مهاجران و مردمی که با آنها در تعامل هستند به وجود می‌آید.

در کمال تعجب این موضوع می‌تواند به سادگی حس انزوا را در مهاجران به وجود آورده و تاثیرات منفی بر روی سلامت روانی آنها بگذارد. بر همین اساس پذیرش این موضوع برای مهاجران تازه‌وارد کانادا حائز اهمیت خواهد بود که برخی ارزش‌ها و فرهنگ‌ها در کانادا متفاوت بوده و چیزی است که نمی‌توان در مورد آن اعمال نظر کرده و یا آنرا به دلخواه خود کنترل کرد.

پذیرش فرهنگ و ارزش‌های مختلف و متفاوت در کانادا به معنی جایگزینی آنها با باورها و فرهنگ‌های شخصی نبوده، اما در هر حال، برای زندگی راحت در کانادا شما ملزم به احترام گذاشتن به سایر عقاید و ارزش‌ها خواهید بود.

تفاوت‌های فرهنگی در کانادا

مشکل کودکان

عموما والدین به هنگام آوردن فرزندان خود به کشور کانادا با دو مشکل مختلف مواجه می‌شوند: کودکان به سرعت از طریق مدرسه تحت شعاع فرهنگ جدید قرار گرفته و ممکن است بعد از مدت زمان کوتاهی برای والدین خود به عنوان فردی خارجی و غریبه به نظر برسند.

بر همین اساس، همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که صرف نظر از کشوری که از آن نقل مکان کرده‌اید، نوجوانان در یک برهه‌ای از زمان کمی با خانواده غریبه می‌شوند و ممکن است این موضوع در محیطی جدید بیشتر حس شود. از این رو، بهتر است تعادلی میان آموزش فرزندان برای احترام به استانداردهای فرهنگی و ارزش‌های داخل خانه پیدا کرده و به آنها این اجازه را دهید تا نسبت به تفاوت‌های بیرون و درون خانه هماهنگ شوند.

کودکان در کانادا

برای بسیاری از خانواده‌ها یکی از اصلی‌‌ترین دلایل مهاجرت، ساختن آینده‌ای بهتر و روشن‌تر برای فرزندان است و برای دستیابی به این موضوع مهم، پذیرش چالش‌ها، تطبیق‌پذیری و ایجاد تعادل در لایه‌های مختلف زندگی جدید در کانادا تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

همانند کشور مبدا، رسیدگی به امور مدارس و کمک به فرزندان در انجام تکالیف مدرسه از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و نیازمند داشتن آگاهی کافی و مهارت مناسب زبان است. بر همین اساس شما می‌توانید در صورت نیاز از اجتماعات دوستانه، مدارس و سرویس‌ها و خدمات اجتماعی در کانادا برای راهنمایی و انجام صحیح این وظیفه استفاده نمایید.

در کنار تمامی مواردی که از انها به عنوان مشکلات مهاجرت به کانادا یاد کردیم، باید بر این موضوع اذعان داشته باشیم که کانادا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا از مزایای متنوعی از جمله امنیت بالا، طبیعت و منابع طبیعی فوق‌العاده، استاندارد بالای آموزشی، مدارس رایگان دولتی، فرصت‌های مناسب کاری، آزادی و رفاه اجتماعی، امید به زندگی بالا، اقتصاد موفق و با ثبات، بازار کار پر رونق، خدمات درمانی رایگان، امکان دریافت حق شهروندی و اقامت دائم، امکان تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا، درآمد بالا، تطبیق‌پذیری آسان و فاکتورهای مثبت دیگر برخوردار است و بی دلیل نیست که به یکی از اولویت‌های اول مهاجرتی در دنیا بدل شده است.

پاسخی بگذارید

بستن منو