چطور ویزای فرانسه یا همان ویزای شینگن بگیریم؟ ویرایش ۲۰۲۰

فرانسه کشوری اروپایی و زیباست که عضو ۲۶ کشور حوزه شنگن محسوب شده و برای سفر به آن نیاز به دریافت ویزای شینگن خواهد بود. خوشبختانه کنسولگری و کارگزاری خدمات ویزای این کشور در ایران همچنان فعال بوده و می‌توان از داخل کشور برای هر یک از انواع ویزای فرانسه اعم از ویزای تحصیلی، کاری و یا توریستی اقدام کرد.

اما شاید شما هم مثل خیلی از مردم از پروسه دریافت ویزای فرانسه یا همان ویزای شنگن مطلع نباشید، با ما همراه باشید تا در ادامه به این موضوع بپردازیم.

راهنمای درخواست ویزای فرانسه در سال ۲۰۲۰

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی سفارت فرانسه ، پروسه دریافت ویزای شینگن شامل مراحل زیر می‌شود که به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

 • جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با موقعیت فردی و هدف از سفر
 • پر کردن فرم درخواست آنلاین ویزا
 • رزرو قرار ملاقات کارگزاری و یا وقت سفارت فرانسه
 • ارسال مدارک و پرونده سفر
 • پیگیری وضعیت درخواست ویزا

ویزای فرانسه

مرحله اول – تعیین وضعیت متقاضی

در این بخش شما می‌توانید از طریق پرتال رسمی visa wizard  و براساس وضعیت و هدف خود از سفر از نوع، شرایط لازم ویزا، هزینه ارسال و اطلاعات و جزئیات مدارک پشتیبان مطلع شوید. در این صفحه که به نام دستیار ویزا (Assistant Visa) است شما با گزینه‌های زیر روبرو می‌شوید:

 • بخش وضعیت فردی (Your situation) که باید در آن به سوالات ملیت (nationality)، سن (age)، اینکه همسر فردی فرانسوی هستید (Are you a French spouse) و( آیا با کسی سفر می‌کنید و یا ملحق می‌شوید که عضو خانواده بوده و به استثنای فرانسه شهروند کشورهای اتحادیه اروپا EU، EEA و کنفدراسیون سوئیس است؟) پاسخ دهید.
 • بخش محل و وضعیت اقامت که در آن باید به سوالات محل ارسال درخواست (place of submission of application)، نوع ویزا ( کوتاه‌مدت ۹۰ روزه، بلندمدت بیش از ۹۰ روز و ویزای ترانزیت فرودگاهی) و محل اصلی برای اقامت (فرانسه، موناکو، گوادلوپ، گویان فرانسه، مارتینیک، مایوت، کالدونیای جدید، پلی‌نزی فرانسه، رئونیون، سن-پیر و میکلون، سن بارتلمی، سرزمین‌های جنوبی و جنوبگانی فرانسه ، والیس و فوتونا) پاسخ دهید.
 • بخش مدارک سفر که باید کشوری که درخواست‌ ویزا را از آن ارسال می‌کنید(Issuing authority of the travel document) و نوع پاسپورت Travel document (معمولی، دیپلماتیک، خدمات، پناهندگی و کتاب دریانوردی) را انتخاب کنید و در انتها دکمه جستجو (search) را بزنید.

در این صفحه عموما شهروندان ایرانی در صورتی که دارای یکی از شرایط زیر نباشند ملزم به دریافت ویزای فرانسه هستند:

 • شهروند اتحادیه اروپا و یا ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و یا سوئیس باشید
 • از یک ویزای بلندمدت و یا مجوز اقامت معتبر حوزه شنگن برخوردار باشید
 • دارای مجوز اقامت آندورا و یا موناکو باشید
 • جزو خدمه هوایی در حال خدمت برای حوزه، هواپیمایی فرودگاه و مناطق اطراف در زمان توقف
 • دریانورد و خدمه کشتی دارای مجوز seaman’s book قابل شناسایی توسط دولت فرانسه
 • مسافر کشتی که در زمان توقف نیز در داخل عرشه حاضر باشد
ادامه  چطور ویزای تحصیلی آلمان بگیریم؟ راهنمای گام به گام 2020

سپس با بخش برنامه سفر (your plans) روبرو می‌شوید که از دو گزینه برنامه فردی – قصد از سفر (گردشگری، تجاری، خانواده و بازدید خصوصی، دلایل پزشکی، بازدید رسمی و تحصیل)  و هدف اصلی اقامت (main purpose of stay) تشکیل شده است.

در ادامه باز هم گزینه search را می‌زنید تا مراحل ادامه پیدا کند( البته به علت مشکلات ویروس کرونا ارائه و صدور ویزای فرانسه تا اطلاع ثانوی غیرفعال است، از این رو ممکن است صفحات بعدی پروسه ویزای فرانسه برای شما لود نشود).

در صورتی که دارای یکی از انواع ویزای شینگن هستید و طی ۶ ماه گذشته در حوزه شنگن اقامت داشته‌اید، می‌توانید برای اطلاع از زمان باقیمانده از ویزای خود از ابزار محاسبه آنلاین استفاده کنید.

نحوه دریافت ویزای فرانسه

مرحله دوم- تنظیم درخواست آنلاین

در این بخش شما باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. برای ارسال درخواست ویزا شما باید موارد زیر را آماده کنید:

 • پاسپورتی با حداقل دو صفحه خالی و ۳ تا ۶ ماه اعتبار
 • دو عکس بیومتریک قطع پاسپورت
 • مدارک پشتیبان پرونده(اصل و کپی) بنابر موقعیت و هدف از سفر
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • تکمیل آنلاین فرم درخواست ویزا
 • قبل از مرحله اعتبارسنجی و پرینت گرفتن از فرم درخواست، شما باید از طریق این لینک و با استفاده از آدرس ایمیل خود یک حساب کاربری بسازید تا بدین وسیله فرم درخواست ویزای خود را ذخیره کنید. بعد از این مرحله فهرستی از مدارک الزامی و پشتیبان را دریافت کرده و امکان تعیین وقت سفارت یا کارگزاری را خواهید داشت.

برچسب ویزای فرانسه

مرحله سوم – تعیین قرار ملاقات کارگزاری و یا وقت سفارت

برای تعیین وقت سفارت و بررسی پرونده خود توسط کنسولگری، پیش از تاریخ سفر به فرانسه زمان کافی بگذارید.

به بررسی میانگین زمان انتظار برای وقت سفارت و یا کارگزاری خدمات ویزای فرانسه بپردازید تا از این موضوع اطمینان کسب کنید که امکان ارسال درخواست خود را در بازه زمانی ۲ هفته تا ۳ ماه قبل از تاریخ سفر برای ویزای بلندمدت و ۲ هفته تا ۶ ماه برای ویزای کوتاه‌مدت فرانسه خواهید داشت.

در حال حاضر بخشی از امور ویزای فرانسه به کارگزاری وی اف اس گلوبال در تهران برون‌سپاری شده است. اما با این حال تمامی پرونده‌های ویزای فرانسه توسط سفارت و کنسولگری این کشور ارزیابی می‌شود.

متقاضیان ایرانی می‌توانند از طریق خدمات کارگزاری وی اف اس گلوبال تهران درخواست ویزای خود را ارسال کرده و یا در صورت تمایل به سفارت فرانسه مراجعه کنند.

کارگزاری وی اف اس ویزای فرانسه

کارگزاری وی اف اس گلوبال در خیابان موسوی (گلستان پنجم)، میدان هروی، مرکز خرید هروی سنتر تهران طبقه ۴ قرار گرفته و می‌توان از یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۵ بعد از ظهر از خدمات این کارگزاری استفاده کرد.

همچنین متقاضیان ایرانی می‌توانند از طریق شماره تماس ۲۷۶۷۴۰۰۰  و آدرس ایمیلinfo.franceiran@vfshelpline.com در ساعات اداری با کارگزاری وی اف اس گلوبال در تماس باشند.

ادامه  هزار توی ویزای شینگن و چگونگی دریافت آن - آپدیت 2020

سفارت فرانسه در خیابان نوفل لوشاتوی تهران پلاک ۶۴ و ۶۶ واقع شده است. متقاضیان می‌توانند در روزها و ساعات اداری از طریق شماره تلفن و فکس ۶۴۰۹۴۰۹۲ الی ۹۳ و آدرس ایمیل visas.teheran@diplomatie.gouv.fr با سفارت ارتباط برقرار کنند.

از این رو آن دسته از افرادی که بخواهند از سرویس و خدمات سفارت فرانسه به جای کارگزاری وی اف اس گلوبال استفاده کنند باید از طریق ارسال ایمیل وقت سفارت گرفته و مدارک خود را ارائه نمایند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که رزرو وقت سفارت به نسبت کارگزاری وی اف اس گلوبال پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود.

سفارت ویزای فرانسه

برای تعیین قرار ملاقات کارگزاری وی اف اس، شما باید برای دریافت نامه تائیدیه قرار ملاقات آدرس ایمیلی ارائه دهید. این نامه زمانی که می‌خواهید در مرکز کارگزاری حضور پیدا کنید از شما گرفته خواهد شد. از این رو باید پیش از حضور در این محل از آن پرینت گرفته و همراه خود ببرید.

تمامی مدارک مورد نیاز درخواست ویزای فرانسه باید در هنگام مراجعه متقاضی همراه وی باشد. پرونده‌های دارای نقص رد شده و مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

مرکز خدمات ویزای VFS تنها قرار ملاقات‌هایی که به صورت آنلاین رزرو شده باشند را مورد پذیرش قرار می‌دهد.

 • برای هر متقاضی ویزای فرانسه دریافت یک وقت قرار ملاقات کارگزاری الزامی است
 • شما می‌توانید تا ۳ماه قبل از برنامه سفر خود برای رزرو قرار ملاقات اقدام کنید
 • شما باید از نامه تائیدیه پرینت گرفته و به هنگام حضور در محل کارگزاری آنرا تحویل دهید.

هر  متقاضی خدمات ویزای فرانسه باید پس از دریافت قرار ملاقات آنلاین در زمان مقرر در محل کارگزاری حضور پیدا کند. اما در این بین متقاضیان زیر از انجام مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک معاف هستند:

 • کودکان زیر ۱۲سال؛ درخواست ویزای این افراد (که شامل فرم، عکس‌ها، پاسپورت، هزینه‌های ویزا، مدارک پشتیبان) می‌شود باید توسط والدین و یا قیم فرزند به کارگزاری ارائه شوند
 • متقاضیان دارای ویزا با نشان VIS که در کمتر از ۵۹ ماه گذشته صادر شده باشد

مرکز خدمات ویزای فرانسه

مرحله چهار- قرار ملاقات در مرکز خدمات ویزا VFS – ارسال مدارک ویزا

شما باید برای گذشتن از مرحله چک امنیتی، حداقل ۱۰ دقیقه قبل از زمان تعیین شده قرار ملاقات در محل حضور داشته باشید.

تنها متقاضیان درخواست ویزا امکان ورود به مرکز وی اف اس را دارند. به هیچ بازدید کننده و یا همراهی به جز موارد زیر اجازه ورود داده نخواهد شد:

 • همراه یک کودک ۱۲ تا ۱۸ ساله باشید
 • همراه یک فرد معلول باشید
 • کسی که از کنسولگری مجوز دریافت کرده باشد

این موارد را حتما به همراه داشته باشید:

 • نامه تائیدیه قرار ملاقات receipt
 • مدارک طبقه‌بندی شده سفر CERFA
 • هزینه مورد نیاز خدمات ویزا و کارگزاری

با وارد شدن به مرکز وی اف اس گلوبال شما می‌توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • استفاده از خدمات معمولی (پکیج basic)
 • استفاده از خدمات ویژه (خدمات اضافه کارگزاری)
 • با ورود به اتاق انتظار، شما باید یک بلیط با شماره سریال دریافت کنید و تا زمان صدا کردنتان منتظر بمانید
ادامه  آیا اعتبار ویزاهای شینگن به دلیل ویروس کرونا تمدید می‌شود؟

آفیسر پرونده مدارک شما را چک کرده، هزینه درخواست ویزا و کارگزاری را دریافت می‌نماید، اطلاعات انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک (اسکن یا گرفتن عکس دیجیتال و ثبت انگشتان دست) را از شما گرفته و کپی پاسپورت و مدارک پشتیبان را جهت ارسال به کنسولگری نزد خود نگه میدارد. این پروسه کلا ۲۰ دقیقه زمان خواهد برد.

اگر مدارک شما دارای نقص باشد، این امکان را دارید که آنرا برای کنسولگری ارسال نکنید و پس از تکمیل نواقص، با تعیین وقتی جدید، در روزی دیگر دوباره به محل کارگزاری برگردید. چنانچه به این دلایل نخواهید پرونده خود را ارسال کنید، از شما هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.

اما اگر بخواهید با وجود نقص مدارک خود را ارسال کنید، ملزم به امضای یک سند هستید که نشان می‌دهد پرونده شما دارای نقص است و چه مدرکی در آن ارائه نشده است.

سفارت فرانسه این حق را دارد تا در صورت وجود نقص در پرونده متقاضی از او طلب مدارک بیشتر نماید. در صورت ریجکت شدن درخواست ویزای فرانسه مبلغی به مشتری بازگردانده نمی‌شود.

علاوه بر هزینه ویزای شینگن که برای بزرگسالان ۸۰ یورو و برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو است، هزینه دیگری نیز برای خدمات ویزای کارگزاری از شما گرفته می‌شود که ۲۵ یورو خواهد بود.

مرحله پنجم- پیگیری وضعیت درخواست ویزای فرانسه

شما می‌توانید از طریق این لینک وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایید. از این رو شما اعلانی دریافت خواهید کرد که جهت الصاق ویزای فرانسه پاسپورت خود را همراه داشته و در محل کارگزاری حضور پیدا کنید.

لازم به ذکر است که برای ویزای تحصیلی فرانسه باید از طریق وب‌سایت  http://www.iran.campusfrance.org/fa/اقدام به دریافت وقت سفارت کرده و امور خود را پیگیری نمایید. همچنین در صورتی که از پاسپورت رسمی و دیپلماتیک برخوردار هستید، می‌توانید مستقیما درخواست خود را به سفارت فرانسه ارسال کنید.

متاسفانه تا اطلاع ثانوی سفارت فرانسه و کارگزاری وی اف اس گلوبال به دلیل مشکلات ویروس کرونا هیچ‌گونه خدماتی به مشتریان ارائه نمی‌دهند. اما در حالت کلی تعطیلات رسمی کارگزاری خدمات ویزای فرانسه در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

سال نو میلادی۱ ژانویه چهارشنبه
ملی شدن نفت۱۹ مارچ پنج‌شنبه
نوروز۲۲ مارچ یکشنبه
روز جمهوری اسلامی ایران۳۱ مارچ سه‌شنبه
روز طبیعت۱ آگوست چهارشنبه
سالگرد امام دوازدهم۹ آپریل پنج‌شنبه
عید پاک Easter۱۲ آپریل یکشنبه
عروج عیسی مسیح۲۱ می پنج‌شنبه
عید فطر۲۴ می یکشنبه
رحلت امام خمینی۳ جون چهارشنبه
قیام ۱۵ خرداد۴ جون پنج‌شنبه
عاشورا۳۰ آگوست یکشنبه
اربعین حسینی۸ اکتبر پنج‌شنبه
وفات امام حسن۲۵ اکتبر یکشنبه
مراسم All Saints۱ نوامبر یکشنبه
تولد حضرت رسول۳ نوامبر سه‌شنبه

 

پاسخی بگذارید

بستن منو