جواب ویزای کانادا را چطور پیگیری کنیم؟

متقاضیان ایرانی زیادی بنابر هدف خود از سفر به کانادا (توریستی، بازدید اقوام، تحصیلی، کار و غیره) در پی دریافت ویزای با ارزش این کشور هستند. اما همانطور که می‌دانید از سال ۲۰۱۲ سفارت کانادا در تهران هیچ‌گونه فعالیتی نداشته و متقاضیان ایرانی ملزم هستند تا از طریق وب‌سایت سفارت کانادا درخواست داده و با حضور در کنسولگری و یا کارگزاری وی اف اس در کشورهای همسایه برای مراحل بعدی یعنی انگشت‌نگاری بیومتریک ویزای مولتی کانادا اقدام نمایند.

شاید در نگاه اول انجام این پروسه و در ادامه پیگیری جواب ویزای کانادا برای برخی از شهروندان دشوار و گیج‌کننده به نظر برسد، بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه در مورد نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا شما را راهنمایی کنیم.

به طور کلی می‌توان به دو صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری برای ویزای کانادا اقدام کرد، روش اول به مراتب آسان‌تر و سریع‌تر بوده و نوع متداول‌تری است. اما در حالت حضوری، فرد باید با در دست داشتن مدارک خود به دفاتر وی اف اس یا همان VAC در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و یا امارات مراجعه نموده و با ارائه مدارک و انجام انگشت نگاری، ایمیلی برای ارتباط با سفارت ارائه دهد.

پیگیری ویزای کانادا

ثبت‌نام آنلاین و ایجاد حساب کاربری

پیش از پرداختن به موضوع پیگیری جواب ویزای کانادا به صورت آنلاین، بهتر است تا با پروسه ثبت‌نام در وب‌سایت دولتی کانادا آشنا شویم. بر همین اساس، شما باید به صفحه ثبت‌نام مراجعه کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

از این رو با گزینه‌ای به نام Sign in with GCKey مواجه می‌شوید که با انتخاب آن به صفحه Sign up منتقل خواهید شد. در این بخش باید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور و سوال و جواب بخش Recovery Question این مرحله را تکمیل کنید تا در نهایت با گزینه GCKey Sign Up Complete روبرو شوید.

ادامه  زندگی در اتاوا از آب و هوا تا هزینه‌ها

سپس باید گزینه Sign in with GCKey را زده و در صفحه بعدی اطلاعات خود از جمله اطلاعات هویتی، آدرس، ایمیل و زبان را وارد نمایید. سپس صفحه‌ای با عنوان Apply to come to Canada برای شما نمایش داده می‌شود که باید برحسب نیاز و نوع ویزای درخواستی به سوالات مختلفی از قبیل نوع ویزای درخواستی، ملیت، مدت زمان اقامت و غیره پاسخ دهید.

در صورتی که پس از پاسخ به سوالات وب‌سایت دولت کانادا واجد شرایط هر یک از انواع ویزای کانادا شناخته شوید، می‌توانید به مرحله درخواست ویزای کانادا بروید. سپس باید مدارک موردنیاز را در وب‌سایت مربوطه آپلود کرده و هزینه‌های ویزا و بیومتریک را به صورت انلاین و از طریق کردیت‌کارت پرداخت نمایید که به عنوان مثال هزینه ویزای توریستی کانادا ۱۰۰ دلار و هزینه بیومتریک ۸۵ دلار خواهد بود.

پس از انجام این مراحل باید منتظر ارسال نامه تائیدیه اداره مهاجرت کانادا باشید، پس از دریافت این نامه شما تا ۳۰ روز مهلت دارید تا از طریق وب‌سایت وی اف اس گلوبال برای دریافت وقت سفارت اینترنتی اقدام کرده و برای انجام پروسه عکس و انگشت‌نگاری بیومتریک، با در دست داشتن پاسپورت در محل کارگزاری در هر یک از کشورهای همسایه حاضر شوید.

لازم به ذکر است که در زمان حضور در محل کارگزاری VAC همراه داشتن نامه تائید وقت سفارت، تائیدیه اداره مهاجرت و پاسپورت مورد نیاز خواهد بود. البته در انتهای مرحله انگشت‌‎نگاری بیومتریک پاسپورت به شما تحویل داده خواهد شد.کارگزاری ویزای کانادا

پیگیری جواب ویزای کانادا به صورت آنلاین

پس از انجام مرحله بیومتریک، به طور معمول بررسی و ارزیابی درخواست ویزای کانادا توسط کنسولگری این کشور حداقل ۲۸ روز کاری زمان خواهد برد و در صورت موافقت با درخواست ویزای شما، مراتب آن از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

ادامه  مدارک لازم برای دریافت ویزای فوری کانادا و هزینه آن چقدر است؟

اما برای اطمینان می‌توانید به صورت آنلاین نسبت به پیگیری جواب ویزای کانادا اقدام کنید، از این رو می‌توانید با استفاده از شماره پیگیری یا همان Tracking No. و تاریخ تولد میلادی به حساب کاربری خود در وب‌سایت دولتی کانادا رجوع کرده و پیگیر جواب ویزا و آخرین تغییرات پرونده درخواستی خود باشید.

پیگیری انلاین ویزای کانادا

پیگیری جواب ویزای کانادا به صورت حضوری

پیگیری جواب ویزای کانادا در حالت حضوری تنها از طریق ایمیلی که به سفارت داده‌اید قابل انجام است. اما در صورتی که به هر دلیلی با تاخیر متوجه ایمیل سفارت شوید و یا اینکه بخاطر فولدر spam ایمیل مربوطه را نبینید، این امکان وجود دارد که فرصت ۳۰ روزه دریافت وقت سفارت و حضور در مرکز وی اف اس و انجام انگشت‌نگاری را از دست بدهید، البته در برخی مواقع ممکن است فرم‌ها و مدارکی که به صورت حضوری به مرکز کارگزاری ارائه داده‌اید مفقود شود که موجب متوقف شدن پروسه ویزای کانادای شما خواهد شد.

این در حالی است که در حالت درخواست انلاین ویزای کانادا، تمامی مدارک به صورت انلاین آپلود شده و امکان مفقودی و بروز چنین مشکلی تقریبا صفر خواهد بود. در عین حال، علاوه بر دریافت ایمیل، امکان پیگیری از طریق حساب کاربری نیز وجود خواهد داشت.

انگشت نگاری ویزای کانادا

مدت زمان جواب سفارت کانادا

همان طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، بررسی و ارزیابی درخواست ویزای کانادا حداقل ۲۸ روز و حداکثر ۹۰ روز کاری زمان خواهد برد. از این رو فرد باید پس از گذراندن پروسه انگشت‌نگاری بیومتریک و صدور جواب نهایی از سفارت، تنها از طریق شماره پیگیری و وب‌سایت دولتی کانادا و یا ایمیل در صورت انجام پروسه به صورت حضوری امور خود را پیگیری نماید.

در صورت دریافت جواب آنلاین موافقت با درخواست ویزای کانادا، فرد باید با در دست داشتن اصل پاسپورت و پرینت این نامه که به Pass Request موسوم است به محل کارگزاری سفارت کانادا در کشور همسایه مراجعه کند تا برچسب ویزا در پاسپورت وی زده شود.

اما در صورت ریجکت درخواست ویزا باید پس از رفع عیوب و نواقص احتمالی مجددا برای درخواست ویزای کانادا اقدام کنید. لازم به ذکر است که به دلیل انجام پروسه انگشت‌نگاری و بیومتریک در درخواست قبلی، نیازی به پرداخت هزینه بیومتریک و انجام مجدد آن برای درخواست جدید ویزا وجود نخواهد داشت.

ادامه  چطور می توان وقت فوری برای سفارت کانادا گرفت؟

چنانچه تمایل داشته باشید می‌توانید به جای حضور در کشور همسایه برای الصاق ویزای کانادا به پاسپورت خود، از خدمات پیکاپ آژانس‌های گردشگری معتبر در این زمینه استفاده کنید. بر همین اساس شما می‌توانید با پرداخت هزینه و عقد قرارداد، ارسال پاسپورت، الصاق ویزا و برگشت ان به کشور مبدا را از طریق نماینده خود و با هزینه‌ای مناسب انجام دهید.

پاسخی بگذارید

بستن منو