مدارک لازم برای دریافت ویزای فوری کانادا و هزینه آن چقدر است؟

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکاست که در بالای ایالات متحده قرار گرفته و به عنوان کشوری مهاجرپذیر، بسیار پیشرفته و موفق شناخته می‌شود. بر همین اساس تقاضای افراد مختلف از سراسر دنیا برای سفر یا مهاجرت به این کشور سال به سال در حال افزایش بوده و رشد چشمگیری داشته‌ است، اما اغلب متقاضیان به درستی نمی‌دانند که متناسب با هدف خود چگونه برای هر یک از انواع ویزای کانادا اقدام کنند و قدم به این کشور وسیع بگذارند.

از این رو قصد داریم تا در ادامه با راهنمای جامع ویزای کانادا، به تمامی جزئیات مهم و کاربردی این موضوع پردرخواست بپردازیم.

ویزای گانادا

ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا مجوزی است که به صورت برچسب در داخل پاسپورت شما زده می‌شود و به شما اجازه ورود به این کشور را می‌دهد. مجوزی که سفر قانونی و اقامت موقت یا دائم شما در این کشور را ممکن می‌سازد. دریافت ویزای کانادا بدین معنی است که از منظر سفارت و کنسولگری کانادا شما واجدشرایط لازم برای ورود به این کشور هستید.

اگرچه، زمانی که در مرز فرودگاهی کانادا قدم بگذارید، افسران مرزی این کشور یکبار دیگر شما را برای ورود مورد ارزیابی قرار خواهند داد. چنانچه به سوالات آفیسر مرزی کانادا BSO صادقانه و به درستی جواب دهید، آنها اجازه ورود به کانادا را به شما خواهند داد. در غیر اینصورت، چنانچه بخاطر پاسخ‌های دارای تناقض برای صلاحیت و واجد شرایط بودن شما دچار شک شوند، می‌توانند حتی با در دست داشتن ویزای کانادا اجازه ورود نداده و شما را به سمت کشور مبدا بازگردانند.

چه کسانی نیاز به دریافت ویزای کانادا دارند؟

به طور معمول کشورهایی که از معافیت ویزا و یا توافقنامه مجوز سفر الکترونیکی eTA با کانادا برخوردار نیستند، نیازمند دریافت ویزا برای ورود به این کشور خواهند بود. به بیان واضح‌تر، مردم ۱۴۸ کشور دنیا از جمله ایران برای بازدید، کار و مهاجرت به کانادا نیازمند دریافت ویزای این کشور هستند.

از این رو برای ورود به کانادا نیازمند درخواست ویزا و گذراندن مراحل آن هستید، اما پیش از انجام این کار باید نوع ویزای درخواستی خود را مشخص کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای توریستی کانادا Visitor
 • ویزای دانشجویی – تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای اقامت دائم
 • ویزای مهاجرت تجاری
 • ویزای برنامه اکسپرس اینتری

بر همین اساس در ادامه به جزئیات انواع ویزای کانادا می‌پردازیم:

پلیس مرزی ویزای کانادا

ویزای موقت کانادا

این نوع از ویزای کانادا به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا برای مدت زمان مشخصی که توسط کنسولگری و آفیسر مرزی کانادا تعیین می‌شود در این کشور اقامت داشته باشد. ویزای موقت کانادا می‌تواند به دو صورت سینگل (یکبار ورود) و یا مولتی (چندبار ورود) باشد و به طور معمول مدت زمان آن برای هر بار ورود تا حداکثر ۶ ماه است.

به بیانی دیگر در صورتی که ویزای کانادا برای فرد به صورت سینگل صادر شود، فرد تنها می‌تواند برای یکبار به خاک کانادا وارد شده، برای حداکثر ۶ماه در آن اقامت داشته و سپس به کشور خود بازگردد. اما از آنجایی که در اغلب موارد ویزای مولتی برای متقاضیان صادر می‌شود، دارندگان این نوع از ویزای کانادا مجاز هستند تا زمان اتمام اعتبار ویزا (۵ساله) به طور نامحدود به این کشور سفر کرده و در هر بازه تا حداکثر ۶ماه در آن اقامت داشته باشند. انواع ویزای موقت کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای توریستی کانادا

زمانی که فردی بخواهد برای مدت زمان کوتاهی (معمولا کمتر از ۶ماه) به کانادا سفر کند، باید برای ویزای اقامت کوتاه TRV کانادا اقدام نماید، اما بنابر دلایل و اهداف متقاضیان از سفر به این کشور، این نوع از ویزا دارای انواع مختلفی است. یکی از آنها که به منظور فعالیت توریستی، اهداف گردشگری و یا بازدید اقوام صادر می‌شود ویزای توریستی کانادا است.

ویزای کانادا توریستی

سوپر ویزای کانادا

این نوع از ویزای کانادا که به ویزای والدین و یا سوپر ویزای والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معروف است یکی دیگر از انواع ویزای موقت کانادا است. این مجوز به اقوام نزدیک این اجازه را می‌دهد تا به بازدید فرزندان و نوه‌های خود برای مدت زمانی مشخص در کانادا بروند. البته برای استفاده از این نوع ویزا فرزندان یا نوه‌ها باید دارای اقامت دائم یا شهروندی کانادا باشند.

با اینکه ویزای توریستی کانادا نیز دارای کاربردی مشابه است، اما سوپر ویزای کانادا برای افزایش مدت زمانی است که والدین و پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند پیش عزیزان خود در کانادا بمانند.

بر همین اساس سوپر ویزای کانادا به دارندگان آن این اجازه را می‌دهد تا در هر بازه برای مدت ۲ سال در خاک این کشور در کنار عزیزان خود اقامت داشته باشند.

البته لازم به ذکر است که با استفاده از سوپرویزای کانادا، مجاز به کار، تحصیل پاره‌وقت یا تمام‌وقت نخواهید بود و در عین حال امکان دریافت مدارک کانادایی و مزایایی نظیر پوشش خدمات درمانی را نخواهید داشت. در واقع تنها اجازه اقامت در کنار اقوام و عزیزان با استفاده از سوپرویزای کانادا ممکن خواهد بود.

ویزای رسمی و دیپلمات کانادا

این نوع از ویزا توسط دولت کانادا برای دیپلمات‌ها و افراد رسمی ایجاد شده و به آنها این اجازه را می‌دهد تا برای وظایف و مسئولیت‌های رسمی به کانادا سفر کنند. این نوع از ویزای کانادا در صورت واجدشرایط بودن متقاضی و برخورداری از پاسپورت دیپلماتیک صادر می‌گردد.

سوپر ویزای کانادا

ویزای Courtesy کانادا

در کنار ویزای دیپلماتیک کانادا، افرادی هستند که به طور کامل برای دریافت ویزای رسمی و دیپلمات کانادا واجدشرایط نیستند، اما دارای سمتی مهم در دولت بوده و از وظایف رسمی در کانادا برخوردارند.  بر همین اساس دولت کانادا برای این افراد ویزایی به نام Courtesy Visa ایجاد کرده است. دارنده این نوع از ویزا تنها در مواقع وجود وظایف رسمی خارجی امکان سفر و ورود به کانادا را خواهد داشت. این دسته از افراد حق اقامت بیش از حد مجاز و درخواست برای مدارک کانادایی، شهروندی کانادا و استفاده از مزایای نظیر پوشش درمانی را ندارند.

ویزای تجاری کانادا Business

کانادا از اقتصاد پیشرفته و گسترده‌ای برخوردار است و به همین خاطر مشاغل و افراد زیادی را جذب خود می‌کند که می‌خواهند روابط تجاری خود را گسترش دهند. برخی اوقات این دسته از افراد نیاز به سفر به کانادا و ملاقات شرکای تجاری خود برای گسترش برنامه‌های کاری و امضای قراردادهای تجاری پیدا می‌کنند.

از این رو ویزای تجاری کانادا برای کار و فعالیت دارای درآمد برای شرکت‌های کانادایی نبوده و تنها به دارندگان آن امکان انجام فعالیت‌های زیر را می‌دهد:

 • حضور در جلسات کاری
 • شرکت در کنفرانس و ورک‌شاپ‌ها
 • امضای توافقنامه و قراردادهای کاری

ویزای کانادا تجاری

ویزای تولد فرزند در کانادا

این نوع از ویزای کانادا موقتی بوده و معمولا دارای اعتباری ۶ماهه یا کمتر است. دارنده این ویزا این امکان را دارد تا به بازدید اقوام و دوستان و یا گشت و گذار رفته و به صورت هم‌زمان از امکانات و خدمات بیمارستان برای تولد فرزند خود استفاده نماید. البته این ویزا به دارنده آن این اجازه را نمی‌دهد تا برای مزایای درمانی و اجتماعی شهروندان کانادایی ادعایی کند، در عین حال دارنده آن حق اقامت دائم، درخواست برای حق شهروندی و مدارک کانادایی را در حین حضور خود در این کشور نخواهد داشت.

دارنده این نوع از ویزا علاوه بر موارد اشاره‌شده در بالا تنها این امکان را دارد تا در زمان حضور خود در کانادا به بیمارستان رفته و با هزینه شخصی وضع حمل نماید. با تولد بچه در خاک کانادا، فرزند وی به صورت خودکار از مزیت حق شهروندی کانادا برخوردار شده و حتی در صورتی که والدین وی مقیم یا شهروند این کشور نباشند، دارای پاسپورت کانادایی می‌شود.

ادامه  راهنمای زندگی در کانادا برای مهاجرین

ویزای اهدای عضو

نوع دیگری از ویزای موقت کانادا ویزای اهدای عضو است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای مدت زمانی محدود (معمولا ۶ ماه یاکمتر) به کانادا سفر کند. با در دست داشتن این نوع از ویزا فرد مجاز به درخواست برای حق شهروندی، مدارک کانادایی و مزایای اجتماعی و درمانی این کشور نبوده و تنها می‌تواند به منظور اهدای عضو به کانادا سفر کرده، برای مدت ریکاوری در بیمارستان مانده و سپس به کشورش بازگردد.

در این گونه موارد هزینه‌های بستری و خدمات درمانی بیمارستان می‌تواند توسط دریافت‌کننده عضو و یا سازمان‌های بشردوستانه کانادایی پوشش داده شود.

ویزای کانادا اهدای عضو

ویزای تسهیل امور Facilitation

این نوع از ویزای کانادا برای تسهیل پروسه سفر یک شهروند کانادایی دو تابعیتی به این کشور است. در برخی موارد پیش‌بینی نشده، فرد موردنظر از پاسپورت کانادایی برخوردار نبوده اما نیازمند اینست که در مدت زمانی کوتاه به کانادا سفر کند. از آنجایی که فرآیند دریافت پاسپورت کانادایی در کوتاه‌مدت مقدور نیست این نوع از ویزا ایجاد شده است.

ویزای Facilitation کانادا به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا با پاسپورت خارجی به عنوان شهروند کانادایی وارد این کشور شود. اما مادامی که برای پاسپورت کانادایی اقدام نکند، باید امور ضروری خود را در کوتاه مدت انجام داده و به کشور مبدا برگردد. برای دریافت این ویزا دلایل محکم و قابل اثباتی موردنیاز است و متقاضی باید اثبات کند که در صورت دریافت نکردن ویزا متحمل مشکلات و سختی‌های فراوانی خواهد شد.

همچنین چنانچه کشور اصلی فرد قانون دوتابعیتی را پشتیبانی نکند، ویزای Facilitation  از طرف دولت کانادا برای وی صادر نخواهد شد.

ویزای تحصیلی کانادا

در کنار محبوبیت فوق‌العاده کانادا به عنوان مقصدی توریستی، این کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان بین‌المللی نیز گزینه جذابی به شمار می‌رود. این بدین خاطر است که کانادا یک کشور توسعه یافته با سیستم آموزشی عالی و مدارک دانشگاهی معتبر و ارزشمند محسوب می‌شود.از این رو افراد زیادی از سراسر دنیا به دنبال این هستند تا فرزندان خود را در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان کانادا ثبت‌نام کنند و در عین حال بزرگسالان در تلاش برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و و دکتری در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر این کشور هستند.

چنانچه فردی بخواهد برای دوره کوتاه‌مدت آموزشی و تحصیلی زیر ۶ماه در کانادا ثبت‌نام کند ویزای موقت و کوتاه‌مدت TRV برای وی مناسب خواهد بود. اما برای تحصیل تمام‌وقت و دوره‌های آموزشی بیش از ۶ ماه در کانادا مطمئنا باید برای ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل این کشور اقدام نمود.

این نوع از ویزای کانادا ماهیتی شبیه به ویزای توریستی دارد با این تفاوت که ویزای تحصیلی در کانادا شما را قادر می‌سازد تا تحصیلات خود را در این کشور و یکی از موسسات آموزشی معتبر DLI شروع کنید. این در حالی است که مجوز تحصیل به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که دوره تحصیلی و آموزشی در این کشور به پایان نرسیده در آن اقامت داشته باشید و در صورت واجد شرایط بودن به کار دانشجویی در خلال تحصیل و یا کار پس از فارغ‌التحصیلی بپردازید.

ویزای کانادا تحصیلی

ویزای نیروی کار خارجی موقت کانادا

این نوع از ویزای کانادا برای آن دسته از افرادی است که دارای پیشنهاد کاری در کانادا بوده و می‌خواهند برای حداکثر ۶ماه در این کشور کار کنند. برای دریافت ویزای کار موقت، متقاضی باید از یک پیشنهاد کاری یا همان job offer معتبر از یک کارفرمای کانادایی برخوردار بوده و برای این نوع از ویزا صلاحیت لازم را داشته باشد.

مجوز اقامت موقت

این مجوز برای افرادی است که برای اهداف مختلف ملزم به سفر به کانادا هستند، اما برای ویزای اقامت موقت TRV دارای شرایط لازم نیستند. این مجوز تنها برای مدت زمانی که مسافر نیاز به حضور در کانادا دارد برای مثال برای ۲هفته شرکت در ورک‌شاپ صادر می‌گردد.

ویزای کار و تعطیلات کانادا

این نوع از ویزای کانادا برای جوانان ۳۰ کشور دنیا صادر می‌شود تا از این طریق بتوانند به طور هم‌زمان در این کشور سفر کرده و به کار بپردازند. متاسفانه شهروندان ایرانی شامل این طرح نمی‌شوند. این ویزا بر مبنای انتخاب تصادفی است، این بدین معنی است که متقاضیان درخواست خود را برای کنسولگری ارسال کرده و برای درخواست مجوز کار و اجازه ورود موقت به کانادا منتظر پروسه انتخاب رندوم و تصادفی سفارت می‌شوند.

ویزای کانادا کار و تعطیلات

ویزای دائم کانادا

این نوع از ویزای کانادا همانطور که از نامش پیداست به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا در این کشور  به صورت دائمی اقامت داشته باشد. این ویزا به ویزای مهاجرت نیز شناخته شده و دارای انواع مختلف زیر است:

برنامه مهاجر سرمایه‌گذار

برنامه Immigrant Investor برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری در اقتصاد کانادا را داشته و دارای حداقل اعتبار ۸۰۰ هزار دلاری کانادا هستند. این دسته از افراد باید حداقل ۴۰۰ هزار دلار کانادا سرمایه‌گذاری کنند. دولت نیز بدون اعطای سود پس از گذشت ۵سال این سرمایه‌گذاری را به فرد بازخواهد گرداند.

برنامه ویزای استارت‌آپ

این نوع از ویزای کانادا برای آن دسته از افرادی است که قصد دارند به طور جداگانه و شخصی در اقتصاد کانادا مشارکت داشته باشند. برای همین منظور، این افراد باید از بودجه حداقل ۳۰۰ هزار دلاری برخوردار بوده و برای مالکیت و مدیریت حداقل یک سوم یک کسب و کار کانادایی در کنار ایجاد و حفظ اشتغال در ۳ سال اول حضور خود در کانادا تعهد دهند.

ویزای خویش‌فرما

ویزای Self-employed Persons برای آن دسته از متقاضیانی است که دارای مهارت کاری، ورزشی، فرهنگی و یا مزرعهداری هستند و می‌توانند کسب و کار خود را راه‌اندازی کنند. این افراد باید این موضوع را نشان دهند که چگونه امور مالی کسب و کار خود را مدیریت کرده و از چه مهارت‌هایی در این زمینه برخوردار هستند.

برنامه نیروی کار ماهر کبک QSWP

چنانچه از یکی از مشاغل موردنیاز استان کبک و تسلط زبان فرانسوی برخوردار باشید، می‌توانید برای برنامه نیروی کار ماهر کبک یا همان طرح اسکیل ورکر این استان درخواست دهید، برنامه‌ای که به شما این امکان را می‌دهد که برای کار و اقامت دائم به این استان کانادایی بروید.

ویزای کانادا اسکیل ورکر کبک

برنامه پشتیبانی مالی خانوادگی Family Sponsorship

این ویزا به همسر و فرزندان وابسته یک شهروند یا فرد مقیم کانادا این اجازه را می‌دهد تا به صورت دائم به این کشور مهاجرت کنند. از این رو شهروند یا مقیم کانادا برای آسان‌تر ساختن پروسه مهاجرت اعضای خانواده، مسئولیت اسپانسرشیپ یا همان پشتیبانی مالی فرد را به عهده می‌گیرد. این برنامه تنها به همسر و فرزندان منحصر نشده و شامل والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و سایر اقوام واجد شرایط می‌شود.

برنامه مراقب و پرستار LCP

این نوع از ویزا به پرستاری که واجد شرایط مراقبت از افراد سالخورده و ناتوان و یا کودکان است تعلق می‌گیرد و امکان زندگی در خانه‌ای خصوصی در کانادا را به وی می‌دهد.

ادامه  زندگی در اتاوا از آب و هوا تا هزینه‌ها

انواع ویزای اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک برنامه مهاجرتی الکترونیکی است که توسط دولت کانادا طراحی شده است. این برنامه به متقاضیان از سراسر دنیا این امکان را می‌دهد تا بر مبنای مهارت خاص خود برای مهاجرت به کانادا درخواست دهند. ویزای اکسپرس اینتری شامل موارد زیر می‌شود:

برنامه اسکیل تریدز یا تاجران ماهر فدرال FSTP

این نوع از ویزا به آن دسته از افرادی تعلق می‌گیرد که دارای صلاحیت لازم برای کسب و کارهای تجاری و بازرگانی نظیر موارد زیر هستند:

 • نجاری
 • مکانیک هواپیما
 • اپراتور جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • متخصص برق
 • مکانیک
 • صنایع ذوب‌آهن
 • جوشکار
 • لوله‌کش

برنامه نیروی کار ماهر فدرالی FSWP

این نوع از ویزا تحت برنامه اسکیل ورکر فدرال به آن دسته از افراد واجدشرایطی تعلق می‌گیرد که دارای کسب و کار مورد نیاز در کانادا هستند. از این رو شما باید برای شرکت در این برنامه به این موضوع توجه کنید که کانادا به چه مشاغل و مهارت‌هایی نیازمند بوده و بر حسب آن به آماده‌سازی مدارک و کسب امتیازات لازم بپردازید.

ویزای گانادا نیروی کار ماهر فدرالی

برنامه نامزد استانی PNP

این نوع از ویزا تحت برنامه نامزدی استانی یا همان PNP اغلب به نیروی کار نیمه ماهری داده می‌شود که می‌تواند به واسطه کار خود در اقتصاد کانادا مشارکت کرده و نقش موثری داشته باشد. این دسته از متقاضیان در استانهای مختلف کانادا، جایی که تقاضا برای حرفه و مهارت آنها بیشتر باشد مستقر خواهند شد.

کلاس تجربه کانادایی CEC

این نوع از ویزا به آن دسته از متقاضیانی داده می‌شود که دارای ویزای تحصیلی و کار موقت هستند و می‌خواهند وضعیت خود را به اقامت دائم کانادا تغییر دهند. بر همین اساس متقاضیان واجدشرایط این طرح باید از تحصیلات کانادایی با تجربه کار در کانادا و قرارگرفتن در اجتماع این کشور برخوردار باشند.

راهنمای جامع دریافت ویزای کانادا

پروسه درخواست و دریافت ویزای کانادا بستگی زیادی به این دارد که برای چه نوع از ویزای کانادا درخواست دهید. به طور کلی برای درخواست ویزای کانادا نیازمند گذراندن مراحل زیر هستید:

 1. از این موضوع باخبر شوید که برای ویزای کانادا واجد شرایط هستید
 2. حساب کاربری آنلاین خود را ایجاد کنید
 3. مدارک ویزای خود را جمع‌آوری و آماده‌سازی کنید
 4. هزینه‌های ویزا را پرداخت نمایید
 5. منتظر رسیدگی و ارزیابی درخواست ویزای کانادای خود باشید
 6. پاسپورت و جواب ویزای خود را دریافت کنید

کسب اطمینان از داشتن شرایط لازم برای ویزای کانادا

برای اینکه بفهمید چگونه ویزای کانادا را کسب کنید، وب‌سایت دولتی کانادا آزمون‌های مختلفی را ایجاد کرده که با پر کردن سوالات آنلاین، صلاحیت متقاضیان را ارزیابی می‌کند. از این رو براساس نوع ویزایی که قصد دریافت آنرا دارید، سوالات مختلفی از شما پرسیده می‌شود و در نهایت سیستم وب‌سایت شما را مطلع می‌سازد که آیا می‌توانید برای ویزای کانادا درخواست دهید یا خیر. علاوه بر این موضوع، دستورالعمل و مراحلی که برای تحقق شرایط لازم ویزای کانادا موردنیاز است از طرف وب‌سایت برای شما ارسال خواهد شد.

دریافت ویزای کانادا

چگونه به وب‌سایت دولتی کانادا دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به سوالات اشاره‌شده و درک این موضوع که آیا برای ویزای کانادا واجد شرایط هستید یا خیر ، باید به این آدرس وب‌سایت بروید. این وب‌سایت اطلاعات مختلف و گزینه‌های متنوعی دارد که قابل انتخاب است، اما شما باید برای قصد خود به بخش Immigration tab بروید.

با کلیک بر روی این بخش، لیستی از گزینه‌ها برای شما نمایان می‌شود. اولین گزینه My Application است و سپس تب‌هایی برای اهداف بازدید Visit، مهاجرت Immigrate، کار Work، تحصیل Study و موارد دیگر وجود دارد. شما باید گزینه‌ای که قصد دارید از طریق آن برای ویزای کانادا اقدام کنید را انتخاب کنید. از این رو برای مثال برای ویزای توریستی کانادا باید بر روی تب Visit بزنید.

پس از کلیک بر روی تب موردنظر خود اطلاعات بیشتری برای شما نمایان می‌شود. بر روی هر تبی که بزنید، گزینه‌های آیا امکان درخواست ویزای کانادا را دارید (Find out if you can apply) یا آیا واجدشرایط هستید (Find out if you are eligible) برای شما نمایش داده می‌شود که باید بر روی یکی از آنها کلیک کنید.

این لینک شما را به بخش سوالاتی می‌برد که باید به آنها پاسخ دهید. این سوالات دامنه‌ گسترده‌ای از اطلاعات شخصی و سوابق قبلی سفر تا دلایلی که قصد دریافت ویزای کانادا را دارید پوشش می‌دهد. در پایان سوالات، سیستم وب‌سایت نتایج را به شما نمایش می‌دهد.

دریافت نتایج

شما قادر خواهید بود سه نوع مختلف از نتایج زیر را ببینید:

 1. شما برای ویزایی که انتخاب کرده‌اید واجد شرایط هستید
 2. شما برای نوع دیگری از ویزای کانادا واجد شرایط هستید که سیستم با شرایط شما مطابقت داده است.
 3. شما برای ویزای کانادا دارای صلاحیت لازم نیستید.

چنانچه برای ویزایی که انتخاب کرده‌اید و یا نوع دیگری از ویزا واجد شرایط باشید، سیستم وب‌سایت از شما اطلاعات ارتباطی (معمولا آدرس ایمیل) را درخواست کرده و سپس لیستی از مدارک موردنیاز را برای شما ارسال خواهد کرد.

معمولا لیست مدارک ارسالی از توضیحاتی در مورد ویزا و دستورالعمل‌ها و جزئیاتی درباره چگونگی درخواست ویزا برخوردار است. در عین حال شماره‌ای به نام کد مرجع یا همان reference code برای شما ارسال خواهد شد.

کد مرجع ارسالی یکی از مهم‌ترین اطلاعات این مدارک به شمار می‌رود، این بدین خاطر است که شما باید با استفاده از آن پروسه درخواست ویزای خود را شروع کنید. بدون این کد شما قادر به درخواست ویزا نخواهید بود. این کد به سیستم اطلاعاتی که شما در پاسخ به سوالات ارائه داده‌اید را بازگو کرده و نوع ویزای درخواستی شما را تعیین خواهد کرد.

بر همین اساس شما باید ایمیل و اطلاعات دریافتی را ذخیره نمایید. شما همچنین می‌توانید کد مرجع را در جاهای مختلف بنویسید و مراقب باشید تا آنرا گم نکنید.

نتایج سفارت برای ویزای کانادا

ایجاد حساب کاربری آنلاین

با دستورالعمل‌هایی که از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود، این موضوع مشخص خواهد شد که باید به صورت حضوری در مرکز سفارت و کارگزاری و یا آنلاین برای ویزای کانادا اقدام کنید. از آنجایی که دولت کانادا در حال دیجیتالی کردن تمامی پروسه‌های مرتبط با ویزا است، اغلب افراد به صورت آنلاین برای درخواست ویزا اقدام می‌کنند که برای انجام آن باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و مراحل زیر را انجام دهید. (روند متداول شهروندان ایرانی درخواست ویزای کانادا به صورت حضوری است که در ادامه به آن می‌پردازیم)

برای ایجاد حساب کاربری آنلاین درخواست ویزای کانادا ۲ روش وجود دارد:

 • استفاده از اطلاعات آنلاین لاگین بانکی(بخاطر اینکه دولت کانادا با بانک‌های متعددی در این زمینه مشارکت دارد)- البته برای شهروندان داخل ایران استفاده از این گزینه ممکن نیست
 • ایجاد یک حساب لاگین دولتی کانادا (GCKey)

لازم به ذکر است که با استفاده از هر یک از دو روش بالا شما به حساب بانکی و کردیت کارت بین‌المللی برای پرداخت هزینه‌های ارزی درخواست ویزا نیاز خواهید داشت.

گردآوری و آماده‌سازی مدارک ویزا

زمانی که حساب کاربری خود را ایجاد کرده و لاگین می‌شوید، می‌توانید پروسه درخواست ویزای کانادا را شروع کنید. برای همین منظور از کد مرجع خود برای شروع درخواست ویزایی که برای آن واجد شرایط شناخته شده‌اید استفاده کنید. با وارد کردن کد مرجع یا همان رفرنس کد، سیستم لیستی از مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای کانادا را به شما نمایش خواهد داد. شما باید تمام مدارک و فرم‌های مورد نیاز را به صورت آنلاین آپلود کرده و سپس درخواست خود را ارسال نمایید.

ادامه  انگشت نگاری ویزای کانادا | بیومتریک کانادا

پرداخت هزینه‌های ویزا

زمانی که سیستم این موضوع را شناسایی کند که شما تمام مدارک مهم و ضروری را ارسال کرده‌اید، شما را به صفحه پرداخت هزینه‌ها خواهد برد. در این بخش شما باید برحسب نوع ویزای درخواستی هزینه‌های موردنیاز را به صورت ارزی و آنلاین پرداخت نمایید. با انجام این مرحله درخواست شما برای کنسولگری کانادا ارسال خواهد شد.

با گذشت ۵ روز کاری شما می‌توانید درخواست آنلاین خود را در حساب کاربری ایجاد شده مشاهده کنید و چنانچه به صورت حضوری از وی اف اس گلوبال اقدام کرده باشید، شما باید مدارک سفر را بعد از آماده‌سازی برای تحویل به کارگزاری و یا کنسولگری کانادا در هر یک از کشورهای همسایه ببرید.

انتظار برای ارزیابی درخواست ویزای کانادا

پس از انجام مراحل بالا، سفارت و کنسولگری کانادا پروسه درخواست ویزای شما را در جریان انداخته و در مدت زمان حدودی حداقل ۲ تا ۳ هفته کاری (برحسب نوع ویزا) به ارزیابی پرونده شما می‌پردازد. علاوه بر آن، ممکن در خلال بررسی پرونده از شما درخواست مدارک بیشتر و یا حضور خود شما برای انجام مراحل بیومتریک و مصاحبه حضوری شود.

چنانچه درخواست انجام مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک و مصاحبه حضوری از شما شود، این بدین معنی است علی‌رغم این که به صورت آنلاین درخواست داده‌اید، باید در محل سفارت و یا کارگزاری کانادا حضور پیدا کنید.

از این رو شما باید برای وقت سفارت یا کارگزاری اقدام کنید. سپس در زمان قرار ملاقات اطلاعات اثرانگشت و عکس بیومتریک خود را ارائه داده و در مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده شرکت کنید و به سوالات وی با دقت پاسخ دهید.

سپس با گذراندن این مراحل، کنسولگری در مورد این موضوع تصمیم‌گیری خواهد کرد که آیا شما برای ویزای درخواستی دارای صلاحیت لازم هستید یا خیر و این موضوع را از طریق اعلانی به ایمیل و حساب کاربری شما ارسال خواهد کرد. (در اغلب موارد شهروندان ایرانی نیازمند حضور در مرکز کارگزاری ویزای کانادا در یکی از کشورهای همسایه برای تکمیل پروسه ویزای خود هستند)

در نهایت پس از دریافت جواب ویزا شما باید به صورت شخصی به کشور همسایه مثل کارگزاری وی اف اس گلوبال ترکیه رفته و پاسپورت و ویزای خود را در صورت موافقت با درخواست دریافت کنید و یا اینکه به دلیل مشغله کاری از خدمات پیکاپ پاسپورت یک آژانس گردشگری داخلی استفاده کنید.

ویزای کانادا کارگزاری وی اف اس

مراحل درخواست ویزای کانادا به صورت حضوری

 1. شناسایی نوع ویزا: مرحله اول این پروسه شناسایی نوع ویزای درخواستی (کوتاه‌مدت، تحصیلی، کاری و یا بلندمدت) و مدارکی است که ملزم به آماده‌سازی و ارسال آن هستید. شما همچنین باید فرم رضایت VFS را تکمیل و امضا کرده و به همراه سایر مدارک و فرم درخواست ویزا با خود بیاورید.
 2. شروع درخواست: شما می‌توانید فرم درخواست ویزا را دانلود و تکمیل کنید، آنرا پرینت گرفته و به همراه خود به مرکز کارگزاری ویزا بیاورید. فرم درخواست متناسب با درخواست خود را به صورت دیجیتالی پر کرده و سپس فرم تکمیل‌شده ( به همراه ورق‌های بارکد) را چاپ کنید. از این موضوع مطمئن شوید که بارکد دوبعدی در کنار سایر اطلاعات فرم به خوبی و با وضوح چاپ شده باشد. فرم‌های دست نوشته مورد قبول نیست. شما همچنین ملزم هستید بنابر چک لیست وبسایت سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا مدارک پشتیبان خود را تکمیل و آماده کنید. چنانچه قادر به ارائه تمامی مدارک موردنیاز درخواست ویزای خود نباشید، باید یک فرم چشم‌پوشی waiver form را پر کرده، امضا کنید و به فرم درخواست خود پیوست نمایید.
 3. تعیین وقت سفارت: شما برای ادامه پروسه درخواست ویزای کانادا نیازمند تعیین وقت ملاقات با کارگزاری ( در کشورهای همسایه نظیر ارمنستان، ترکیه و گرجستان) هستید تا از این طریق مراحل اطلاعات بیومتریک اثرانگشت و عکس دیجیتال را بگذرانید. در زمان نگارش این مطلب (۱۵ دی ۹۸) تعیین وقت کارگزاری برای شهروندان ایرانی تنها از طریق تماس تلفنی مقدور بوده و روش‌های آنلاین در دسترس نیست. با دریافت وقت کارگزاری شما باید با در دست داشتن پاسپورت، عکس رنگی جدید قطع گذرنامه، فرم درخواست تکمیل‌شده و سایر مدارک پشتیبان در زمان مقرر در کشور مورد نظر و مرکز خدمات ویزای کانادا حضور داشته باشید.
 4. پرداخت هزینه‌های ویزا: با تکمیل درخواست باید هزینه‌های مرتبط با ویزای کانادا را به صورت آنلاین پرداخت کنید. اما از آنجایی که می‌خواهید فرم درخواست را پرینت کرده و برای انجام مراحل بیومتریک در مرکز کارگزاری حضور پیدا کنید، می‌توانید هزینه ارزی ویزا را به صورت حضوری پرداخت نمایید.
 5. حضور در مرکز خدمات ویزا (کارگزاری وی اف اس): چنانچه درخواست ویزای کانادا را به صورت آنلاین نفرستاده باشید، باید فرم درخواست خود را در محل کارگزاری تکمیل و ارسال کنید و در عین حال مراحل بیومتریک را در این محل به انجام برسانید. سپس با پرداخت حضوری هزینه‌های ویزا یک رسید از کارگزاری دریافت نمایید. این رسید شامل شماره پیگیری اختصاصی است که می‌توانید از طریق آن پیشرفت درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین پیگیری کنید.
 6. پیگیری درخواست: زمانی که جواب سفارت در مورد درخواست ویزای شما به دست کارگزاری وی اف اس گلوبال برسد، شما ایمیلی را دریافت خواهید کرد. البته چنانچه سرویس پیامک وی اف اس را فعال کرده باشید، می‌توانید از این طریق نیز از وضعیت درخواست خود مطلع گردید.
 7. دریافت پاسپورت: پس از آمدن جواب موافقت یا ریجکت ویزای کانادا، شما می‌توانید به صورت حضوری در مرکز کارگزاری حضور پیدا کرده و با ارائه رسید وی اف اس و کپی دارای مهر گذرنامه، پاسپورت خود را تحویل بگیرید و یا اینکه در صورت تمایل بدون نیاز به سفر به کشوری دیگر، با استفاده از خدمات پیکاپ ویزای آژانس‌های گردشگری معتبر این کار را انجام دهید.

مدارک ویزای کانادا

لیست مدارک ویزای کانادا

مدارک ویزای کانادا بنابر نوع آن ( تحصیلی، کاری و غیره) متغیر است اما در حالت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی پاسپورت
 • فرم درخواست ویزای تکمیل و امضا شده
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزای کانادا
 • دو قطعه عکس رنگی جدید بیومتریک
 • نامه تمکن مالی
 • اثبات پیوند خانوادگی و برگشت به کشور مبدا پیش از اتمام مهلت ویزا ( اسناد ملکی و سند ازدواج و غیره)
 • مدرک سوءپیشینه
 • سوابق بیمه
 • گردش حساب ۳ماهه بانکی
 • چکاپ کامل پزشکی (در صورت درخواست)
 • کاور لتر یا همان انگیزش‌نامه برای توضیح اهداف سفر
 • رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی

هزینه انواع ویزای کانادا

بنابر اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا، هزینه ویزای متداول کانادا یعنی همان ویزای توریستی visitor برای هر نفر ۱۰۰ دلار کانادا و هزینه اطلاعات بیومتریک ۸۵ دلار است. این در حالی است که هزینه درخواست ویزای کانادا برای خانواده ۵ نفره یا بیشتر در مجموع ۵۰۰ دلار است. همچنین هزینه بیومتریک نیز برای خانواده‌های دو نفره یا بیشتر معادل ۱۷۰ دلار کانادا خواهد بود.

تنها در صورتی که افراد خانواده به صورت هم‌زمان و در یک مکان درخواست دهند و فرزندان از لحاظ مالی به خانواده وابسته باشند، قانون هزینه خانوادگی درخواست ویزای کانادا اعمال خواهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو