معرفی کامل سیستم آموزشی و آموزش و پرورش کانادا

دولت کانادا اهمیت ویژه‌ای برای یادگیری قائل است و طی چند دهه گذشته استاندارد بالایی از سیستم آموزش و پرورش را ارائه داده است. همواره این کشور پهناور و مهاجرپذیر در مقایسه با میانگین OECD هزینه قابل توجهی را صرف موضوع آموزش می‌کند (به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی) و در میان کشورهای عضو G-8 دارای رتبه دوم برترین کشورها در زمینه آموزش و پرورش است.

در عین حال، نوجوانان کانادایی به طور مستمر در آزمون‌های بین‌المللی خوانش، علوم و ریاضیات بهترین رتبه‌ها را در جهان کسب می‌کنند که این موضوع را می‌توان گواهی بر کیفیت فوق‌العاده سیستم آموزشی در مدارس کانادا دانست. همچنین تمامی مدارک آموزشی کانادا اعم از degree، دیپلم و گواهی‌های مختلف در حوزه‌های صنعت و تجارت، دولتی و علمی در سراسر دنیا شناخته شده و مورد قبول هستند.

تحصیل در کانادا آموزشی

سیستم آموزش و پرورش کانادا

سیستم آموزشی در کانادا از موسسات آموزشی دولتی و خصوصی تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر می‌شوند: کالج‌های کامیونیتی community، موسسات فنی و حرفه‌ای، کالج‌های کسب و کار career، مدارس زبان، مدارس راهنمایی و متوسطه، کمپ‌های تابستانی، دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی.

آموزش و پرورش یک مسئولیت استانی و تحت نظارت قانون اساسی کانادا است، این بدین معنی است که بین سیستم آموزش و پرورش استان‌های مختلف کانادا تفاوت‌های بارزی وجود دارد. این در حالی است که مقوله آموزش برای کانادایی‌ها بسیار مهم بوده و استاندارد آن در سراسر کشور به صورت یکپارچه‌ است.

کانادایی‌ها می‌توانند فرزندان خود را از سنین ۴ تا ۵ سالگی در مهدکودک ثبت‌نام کنند و تمامی کودکان حاضر در کانادا سطح یک Grade One مدرسه را در سن ۶سالگی شروع می‌کنند.

به طور معمول تقویم تحصیلی مدارس از ماه سپتامبر شروع شده و تا ماه جون ادامه دارد، اما در برخی موارد ماه ثبت‌نام و پذیرش تحصیلی ژانویه نیز جزو این روزها به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است که مقطع متوسطه یا همان Secondary schools  بنابر استان کانادایی، تا سطح ۱۱ یا ۱۲ ادامه دارد و پس از آن دانش‌آموزان این امکان را دارند تا در دانشگاه، کالج و یا موسسات آموزشی Cégep ثبت‌نام کنند.

Cégep مخفف فرانسوی کالج دوره‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای است که دوره‌های عمومی آن دوساله بوده و دوره‌های فنی آن ۳ساله است و بین مقطع دبیرستان و دانشگاه قرار دارد. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که استان معروف و فرانسوی زبان کبک از سیستم Cégep برخوردار است.

آموزش و پرورش کانادا آموزشی

موسسات آموزش عالی در کانادا

عموما موسسات آموزشی به طور رسمی در کانادا رتبه‌بندی نمی‌شوند، اما با این حال موسسات عالی با کیفیت و فوق‌العاده‌ای را در سراسر این کشور پیدا خواهید کرد. زمانی که در مرحله انتخاب مدرسه یا موسسه آموزشی موردنظر خود در کانادا هستید مواردی از جمله اندازه، نوع و موقعیت موسسه آموزشی را در نظر بگیرید و چنانچه به رشته خاصی علاقه‌مند هستید، در مورد این مسئله به خوبی تحقیق کنید که کدامیک از موسسات آموزشی تنوع بیشتری در زمینه تحصیلی دلخواه شما دارند.

انواع مدارس و موسسات آموزشی در کانادا

بنابر اطلاعات وب‌سایت studycanada انواع موسسات آموزشی در کانادا به شرح زیر هستند:

نوع موسسه آموزشینماد
دانشگاهU
کالج دانشگاهیUc
موسسات فنی و کالج‌هاTc
کالج‌های کسب و کار Careercc
مدارس متوسطهss
مدارس زبانL

در ادامه به معرفی هر یک از این موسسات و شرایط موردنیاز آنها در کانادا اشاره می‌کنیم.

انواع مدارس کانادا آموزشی

مدارس متوسطه

تعداد زیادی از مدارس متوسطه خصوصی، مستقل و دولتی در کانادا وجود دارد. از این رو دانش‌آموزان می‌توانند در کلاس‌های فشرده انگلیسی و یا دوره‌های آموزشی یکپارچه به همراه زبان انگلیسی شرکت کنند. اما برای آن دسته از دانش‌آموزانی که دارای مهارت بالای زبان هستند، رشته‌های آکادمیک مختلفی وجود دارد که در نهایت به دیپلم دبیرستانی کانادا منتهی می‌شود.

مدارس خصوصی

عموما در هر استان کانادا مدارس خصوصی وجود داشته و برای آن دسته از خانواده‌هایی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور فرزندان خود هستند گزینه جایگزین جذابی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که بسیاری از افراد پیشرو و رهبران تجاری و سیاسی کانادا از این گونه از مدارس پیشرفته خصوصی فارغ‌التحصیل شده‌اند.

تمامی مدارس خصوصی کانادا باید در وزارت آموزش و پرورش استان یا قلمروی خود ثبت‌نام کرده و از برنامه تحصیلی و استانداردهای وضع شده توسط این سازمان پیروی کنند.

خانواده‌ها می‌توانند در صورت تمایل فرزند خود را در مدارس خصوصی پسرانه، دخترانه و یا مختلط ثبت‌نام کنند. برخی از مدارس خصوصی کانادا برنامه‌های کامل شبانه‌روزی را ارائه داده و برخی دیگر روزانه هستند و در این بین بعضی از آنها هر دو نوع خدمات را ارائه می‌دهند.

بسیار از مدارس خصوصی کانادا به یک فرقه مذهبی خاص پایبند بوده و تمرکز ویژه‌ای بر مقوله آموزه‌های اخلاقی دارند و دارای استاندارد سختگیرانه تحصیلی و آکادمیک هستند.

ادامه  ده رشته برتر تحصیلی کانادا کدامند؟

مدارس دولتی و خصوصی کانادا آموزشی

مدارس دولتی کانادا

در حال حاضر تعداد زیادی از مدارس دولتی کانادا دانش‌آموزان واجدشرایط بین‌المللی را مورد پذیرش قرار می‌دهند. به طور معمول مدارس دولتی در سطح محلی و توسط هیئت منتخب مدرسه مدیریت می‌شوند و تقریبا تمام مدارس دولتی کانادا مختلط بوده و به صورت روزانه خدمات ارائه می‌دهند.

بسیاری از این نوع مدارس آموزش‌های سکولار و غیرمذهبی را ارائه داده و برخی دیگر دارای وابستگی و رویکردی مذهبی هستند. سیاست پذیرش دانش‌آموزان بین‌المللی و هزینه‌های اجرایی و اولیه ثبت‌نام ممکن است منطقه به منطقه و استان به استان متغیر باشد.

شرایط موردنیاز مدارس متوسطه کانادا

 • دانش‌اموزان باید دارای رده سنی ۱۳ تا ۱۹ ساله باشند. برخی از مدارس دانش‌آموزان جوانتر را نیز پذیرش می‌کنند
 • تکمیل فرم درخواست مدرسه و ارسال رسید پرداخت شهریه و هزینه‌های اجرایی
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی قبلی دانش‌آموز(حداقل ۳سال گذشته)
 • توصیه‌نامه در صورت وجود
 • احتمال نیاز به انجام آزمون‌های ارزیابی ریاضیات و زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • احتمال نیاز به انجام مصاحبه حضوری با دانش‌آموز در صورت امکان
 • ارائه گواهی سرپرستی و قیم قانونی برای دانش‌اموزان زیر ۱۶ سال و بدون همراهی خانواده
 • نیاز به ارائه نمره آزمون پذیرش SSAT در برخی از مدارس

مدارس متوسطه کانادا آموزشی

دانشگاه‌های کانادا

کانادا از تنوع زیادی در زمینه دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی در مناطق شهری و حومه در سراسر کشور برخوردار است. عموما دانشگاه‌های کانادا در دنیا به کیفیت تدریس و تحقیقات، مشهور و شناخته شده هستند و از لحاظ ارزش مدارک دانشگاهی کانادا دقیقا معادل دانشگاه‌های آمریکایی و سایر دانشگاه‌‌های مشترک‌المنافع جهان است.

بخش زیادی از دانشگاه‌های کانادا دولتی بوده و صرف نظر از موقعیت استقرار و رشته تحصیلی دانشجو از کیفیت بسیار بالا و استقلال دانشگاهی برخوردار هستند.

معمولا تعداد دانشجویان ثبت‌نامی تمام‌وقت در دانشگاه‌های کانادا از ۳۵ هزار تا کمتر از ۱۰۰۰ نفر متغیر است. علاوه بر آن، اغلب دانشگاه‌ها از تعداد زیادی از دانشجویان پاره‌وقت و یا ادامه تحصیل برخوردارند. دانشگاه‌های کانادا دامنه گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی و مدارک دانشگاهی از مقطع کارشناسی تا دکترا را ارائه می‌دهند و در عین حال امکان صدور انواع گواهی و مدارک حرفه‌ای را نیز دارند. در این بین، هزینه‌ها و شهریه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها بنابر استان، موسسه و رشته تحصیلی دانشجو موضوعی کاملا متغیر است.

سال تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا از ماه سپتامبر (شهریور) شروع شده و تا ماه می (اردیبهشت) ادامه دارد. برخی از دانشگاه‌ها براساس سیستم ترمی نیمسال و یا دوره‌های سه‌ماهه کار می‌‎کنند و تمامی رشته‌ها و دروس حتی در فصل تابستان در دسترس هستند.

هیچ آزمون جامع و سراسری ورودی دانشگاه در کانادا وجود نداشته و به جای آن هر دانشگاه دارای استانداردهای پذیرش خاص خود بوده و به طور جداگانه صلاحیت هر متقاضی ادامه تحصیل را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

از آنجایی که کانادا کشوری با دوزبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است، یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند بنابر انتخاب خود رشته و دوره تحصیلی دانشگاه را به زبان انگلیسی یا فرانسوی بگذراند. این در حالی است که برخی از دانشگاه‌های کانادا امکان ارائه دروس به هر دو زبان را دارند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل در دانشگا‌های کانادا نیازی نیست تا در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی روان بوده و مهارت داشته باشید.

دانشگاه‌های کانادا آموزشی

برای اینکه دانشجویان بین‌المللی که زبان اولشان انگلیسی نیست واجدشرایط رشته تحصیلی انگلیسی‌زبان در دانشگاه‌های کانادا شوند، باید دارای مدرک معتبر زبان بوده و آزمون بین‌المللی زبان را با موفقیت گذرانده باشند. بر همین اساس عموما مدرک تافل مورد قبول دانشگاه‌های کانادایی قرار می‌گیرد، اما در برخی مواقع دانشگاه‌ها دارای آزمون زبان خاص خود هستند و یا اینکه ممکن است سایر مدارک زبان بین‌المللی از جمله آیلتس را مورد پذیرش قرار دهند.

مرکز آموزش کانادایی CEC محلی و در دسترس می‌تواند اطلاعات با ارزشی در مورد آزمون‌ها و مدارک زبان انگلیسی موردقبول دانشگاه‌های کانادا را به شما ارائه دهد. در عین حال کارکنان این مرکز امکان تشخیص و اعلام این موضوع را دارند که آیا واجدشرایط معافیت از امتحانات زبان و ارائه مدرک مرتبط هستید یا خیر.

همچنین لازم به ذکر است که هر یک از مراکز CEC در کانادا از گزینه‌ها و اطلاعات گسترده و متنوعی در مورد مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های کانادا برخوردار هستند و می‌توانند برای جستجوی موسسه آموزشی مناسب و ایده‌آل دانشجو به وی مشاوره تحصیلی ارائه دهند.

چنانچه مایل به تحصیل به زبان فرانسوی در موسسات آموزشی کانادا هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ آزمون استانداردی برای سنجش دانشجویان بین‌المللی تعیین نشده، اما دانشگاه‌های فرانسوی زبان به صورت موردی و به هنگام پذیرش مهارت‌های زبان دانشجو را مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌دهند و چنانچه مهارت‌های زبانی فرد راضی‌کننده نباشد، ممکن است از وی امتحان کتبی زبان گرفته شود.

ادامه  آزمون تومر چیست و اعتبار آن در دانشگاه های ترکیه چگونه است؟

برنامه‌های انتقالی

در برخی از مواقع این امکان وجود دارد که تنها یک تا دو ترم از مقطع کارشناسی را در دانشگاه‌های کانادا گذرانده و ادامه تحصیلات خود را در کشور مبدا بگذرانید و البته در برخی از دانشگاه‌ها و کشورها این امکان وجود دارد که با استفاده از قابلیت انتقالی تحصیلات خود را در یک دانشگاه کانادایی تکمیل کنید.

اما در هر دو حالت باید از مشاور تحصیلی و مسئول مربوطه در دانشگاه برای امکان استفاده از قابلیت انتقالی و معادل‌های خاص رشته تحصیلی دانشگاهی خود پرس و جو کنید، چون ممکن است به دلیل نبود تعامل بین دو دانشگاه، انجام چنین عملی غیرممکن باشد.

برنامه‌های انتقالی دانشگاه در کانادا آموزشی

کالج دانشگاهی در کانادا

کالج‌های دانشگاهی ترکیبی از دانشگاه و رسوم و سنت کالج هستند که در محیطی دانشگاهی دامنه متنوعی از رشته‌های کاربردی و آکادمیک را ارائه می‌دهند.همانطور که از نام این موسسه آموزشی بر می‌آید، کالج دانشگاهی مکانی است که در آن مدارک دانشگاهی، دیپلم کالج و انواع گواهی آموزشی صادر می‌شود. بر همین اساس دانشجویان می‌توانند انتظار دسترسی به گستره وسیعی از رشته‌های تحصیلی برای انتخاب در کالج دانشگاهی از جمله دوره‌های زبان انگلیسی ESL را داشته باشند.

به عنوان جزئی از سیستم دانشگاهی کانادا، کالج دانشگاهی برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌محور و یا دیپلم‌ها و گواهی‌های فنی و عملی را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

همچنین به عنوان بخشی از سیستم کالج‌های کانادایی، کالج‌های دانشگاهی با خدمات پشتیبانی دانشجویی قوی، کلاس‌های کوچک و محیط پربازده دانشگاهی شناخته شده و متمایز هستند. این نوع از موسسات آموزشی ممکن است رشته‌های ترکیبی دارای مدرک/دیپلم و رشته‌های تحصیلی دانشگاهی قابل انتقال را ارائه دهند.

برنامه‌های انتقال دانشگاهی

آن دسته از دانشجویانی که قصد دریافت مدرک تحصیلی از یک دانشگاه را داشته باشند می‌توانند دو سال اول تحصیلی خود را در یک کالج کامیونیتی و یا کالج دانشگاهی گذرانده و با گذراندن واحدهای درسی اعتبار یا credits کسب کنند. در این گونه مواقع اعتبار کسب شده در این نوع از تحصیل قابلیت انتقال به دانشگاه را در سال اول یا دوم تحصیلی خواهد داشت.

کالج‌های Community و کالج‌های دانشگاهی که رشته‌های تحصیلی قابل انتقال را ارائه می‌دهند معمولا دارای ارتباطی منسجم و از پیش تعیین‌شده با دانشگاهی در نزدیکی خود هستند، با این حال چک کردن این موضوع با کالج مربوطه بسیار مهم است که کدامیک از دانشگاه‌ها اعتبار انتقالی دانشجو را پذیرش خواهند کرد.

در عین حال شما باید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی از این موضوع اطمینان کسب کنید که دوره‌هایی که در حال گذراندن آنها هستید با مقطع تحصیلی مورد نظر شما در دانشگاه تناسب داشته باشد.

کالج‌های دانشگاهی کانادا آموزشی

کالج‌ها و موسسات فنی و حرفه‌ای در کانادا

کالج‌های فنی و حرفه‌ای موسسات آموزشی محبوبی در کانادا محسوب می‌شوند؛ به طور معمول این نوع از کالج‌ها دوره‌های آموزشی حرفه‌ای ۱ تا ۳ ساله را به متقاضیان ارائه می‌دهند (اغلب شامل دوره‌های عملی نیز می‌شود) که در بازار کار بسیار کاربردی خواهد بود.

برخی از کالج‌های community رشته‌های قابل انتقال دانشگاهی را ارائه می‌کنند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا دوره‌هایی را انتخاب کنند که موازی با برنامه‌هایی است که برای دو سال اول برنامه چهارساله دانشگاه ارائه می‌شود. حتی در این صورت نیز دانشجویان باید برای دریافت پذیرش دانشگاه برای تکمیل دوسال باقیمانده از مقطع تحصیلی ۴ساله درخواست دهند.

۱۷۵ موسسه از جمله کالج کامیونیتی، کالج فنی و حرفه‌ای، کالج دانشگاهی و Cégep وجود دارند که عضو انجمن کالج‌های کانادا ACCC هستند.

وظیفه اصلی تمامی این موسسات آموزشی پاسخگویی به نیازهای آموزشی مشاغل، بخش‌های صنعتی و خدمات عمومی محسوب می‌شود. همچنین این نوع از موسسات نیازهای آموزشی فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه حرفه‌ای، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در جستجوی کار و الزامات یادگیری موردنیاز جمعیت بزرگسال را برآورده می‌کنند.

این نوع از کالج‌ها و موسسات آموزشی با تغییر و پیشرفت جامعه انواع مدارک دیپلم را ارائه داده و حداقل ۱۸ عدد از آنها انواع degrees و مدارک علمی کاربردی را صادر می‌کنند.

دوره‌های آموزشی ۲ تا ۳ ساله کالج‌ها معمولا برنامه‌های درسی خاص و فنی را در کنار دوره‌های متمرکز عمومی آکادمیک ارائه می‌دهند. در حقیقت، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کانادا با تکمیل مقطع دانشگاهی خود برای کسب مهارت‌های فنی موردنیاز بازار کار و کسب و کارهای مختلف به کالج می‌روند.

معمولا کالج‌ها با کلاس‌های کوچک‌تر، دوره‌های آموزشی خارج از دانشگاه، فضای بیشتر آزمایشگاه به نسبت فضای کلاس، سبک تدریس فراگیر و تعاملی، دارای دوره‌های فنی و حرفه‌ای و عملی بیشتری به نسبت دانشگاه‌ها هستند‌.

رشته‌های تحصیلی مرتبط با کسب و کار و اشتغال از جمله کارآموزی و دوره‌های آموزشی مداوم اغلب دارای سطوح ورودی مختلفی بوده و از رشته‌های فناوری تا هنرهای خلاقانه متغیر هستند. از این رو کالج‌های کانادایی کماکان در بسیاری از رشته‌های تحصیلی از جمله تکنولوژی، معدن‌کاری، محیط زیست و مهمان‌داری و گردشگری سرآمد و مشهور هستند.

ادامه  تحصیل در کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا | راهنمای کامل

به طور کلی کالج‌ها طراح برنامه تحصیلی و فعالیت‌های عملی نیروی کار ماهر و تخصصی بازار کار آینده کانادا هستند. سایر برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت و پاره‌وقت این نوع از کالج‌ها شامل رشته سلامت، تجارت، ارتقاء علمی، هنرهای کاربردی، خدمات اجتماعی، سوادآموزی بزرگسالان و آماده‌سازی دانشگاه می‌شود.

متمایز بودن کالج‌های کانادایی در ترکیبی از برنامه‌های درسی کارمحور با موسسات جامع یادگیری نهفته است و این نوع از کالج‌ها با عملکرد خود به سیاست اقتصادی ملی پاسخگو هستند. به بیانی دیگر کالج‌های کانادایی موسساتی پویا و همواره در حال تغییر هستند تا بتوانند نیازهای اقتصادی و اجتماعی جوامع را پوشش دهند.

از این رو چندین کالج گواهی IS0 را دریافت کرده و به منظور هماهنگی با تغییر نیازهای یادگیری جامعه در جهت دستیابی به کیفیت و تعالی لازم در تلاش هستند.

کالج‌های فنی و حرفه‌ای کانادا آموزشی

کالج‌های کسب و کار Career

این نوع از کالج‌های کانادایی موسساتی خصوصی هستند که به دانشجویان در یک دوره کوتاه دوره‌های آموزشی را به همراه مهارت‌های عملی برای استفاده در بازار کار ارائه می‌دهند. از این رو آن دسته از دانشجویانی که به دنبال دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت در حوزه‌هایی از جمله رسانه، مطالعات فیلم، مطالعات اینترنت/کامپیوتر، طراحی گرافیک و مهمان‌داری هستند، بهتر است به فکر دریافت پذیرش و ثبت‌نام در کالج‌های career کانادا باشند.

کالج‌های فنی و به اصطلاح کریر career موسسات آموزشی خصوصی هستند که وظیفه اصلی آنها آماده‌سازی دانشجویان برای بازار کار کانادا در مدت زمانی کوتاه است.

تمرکز اصلی این نوع از کالج‌ها بر روی مهارت‌های عملی طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و برنامه‌های آموزشی است و ممکن است در حوزه‌های خاصی از جمله تجارت، رایانه و مهارت‌های منشی‌گری دارای تخصص باشند.

این نوع از کالج‌ها عموما موسسات خصوصی هستندکه مورد تائید و نظارت بخش استانی در کانادا بوده و بدین وسیله این اطمینان را ایجاد می‌کنند که استاندارد و کیفیت لازم را دارند. لازم به ذکر است که کالج‌های کریر از ساختار هزینه fee structures بسیار رقابتی برخوردار هستند.

کالج‌های کسب و کار کانادا آموزشی

شرایط موردنیاز کالج‌های career کانادا

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات دانشجو
 • مدرک معادل تکمیل مقطع متوسطه
 • گذراندن و داشتن مدرک دانشگاهی در صورت ثبت‌نام در مقاطع فوق‌دیپلم کالج
 • گذراندن برخی دوره‌های پیش‌نیاز برای هماهنگی با سیستم تحصیلی کانادا در برخی از کالج‌ها
 • مدرک زبان تافل و آیلتس با میانگین نمره ۵۰۰ تا ۶۰۰ و یا نمره ۶
 • موفقیت در آزمون ارزیابی زبان در برخی از کالج‌ها
 • داشتن حداقل سن ۱۸ سال
 • ارسال نمونه کار و تحقیق مرتبط با زمینه تحصیلی
 • شرکت در مصاحبه حضوری و یا پرسش‌نامه قبل از پذیرش
 • شرکت در آزمون ورودی در برخی از کالج‌ها

مدارس زبان در کانادا

کشور کانادا دارای دو زبان رسمی است، این بدین معنی است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای تحصیل زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL) و یا فرانسه به عنوان زبان دوم (FSL) به کانادا قدم بگذارند.

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از بین دوره‌های زبان کوتاه‌مدت، دوره‌های اجرایی و تجاری، دوره‌های آمادگی دانشگاهی  و غیره، دوره موردنظر خود را انتخاب کنند. برخی از مدارس زبان در کانادا دوره‌های ترکیبی مطالعات داخل کلاس را به همراه گشت و گذار و فعالیت‌های فرهنگی ارائه داده و یا برنامه‌های آموزشی – عملی را برای دانش‌آموزان پیشرفته و تمرین مهارت‌هایشان در بازار کار و محیط واقعی ارائه می‌دهند.

علاوه بر این موارد، دانش‌آموزان می‌توانند از آموزش‌های دوره تدریس ESL بهره‌مند شوند. تقریبا تمامی دانشگاه‌ها و کالج‌های کامیونیتی دارای دوره‌های زبان ESL هستند و در حالت کلی، اغلب مدارس خصوصی ESL از نظر شرایط دانشجو و تاریخ ثبت‌نام بسیار منعطف عمل می‌کنند.

مدارس زبان در کانادا سیستم آموزشی

در این بین دوره‌های آموزشی FSL از طریق موسسات خصوصی و دولتی ارائه می‌شوند. اکثر این مدارس در استان کبک واقع شده و همانند دوره‌های زبان ESL دانش‌اموزان می‌توانند در هر موقع از سال این دوره زبانی را شروع کنند. لازم به ذکر است که تحصیل در دوره‌های زبان ESL و یا FSL برای حداکثر ۶ ماه نیازمند دریافت مجوز تحصیل یا همان study permit نیست.

شرایط موردنیاز برای ثبت‌نام در مدارس زبان کانادا

 • فرم درخواست تکمیل‌شده و رسید پرداخت شهریه برای دریافت نامه پذیرش
 • دریافت مجوز تحصیل در صورتی که دوره آموزشی بیش از ۶ ماه باشد
 • چکاپ پزشکی برای دانش‌اموزانی که دوره آموزشی آنها معادل ۲۰ هفته یا بیشتر است (که عموما توسط دولت کانادا اخذ می‌شود)

پاسخی بگذارید

بستن منو