با خرید ملک، پاسپورت بگیرید و شهروند ترکیه شوید!

طی چند دهه گذشته، سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات و خرید ملک در ترکیه گزینه جذابی برای شهروندان خارجی بوده و طی سال‌های اخیر محبوبیت آن چندین برابر شده است. به طور کلی ۳ نوع صاحبان املاک خارجی در ترکیه وجود دارند که متداول‌ترین آنها صاحبان خانه‌های ویلایی برای تعطیلات هستند، این دسته از افراد عموما عاشق ترکیه هستند و به همین خاطر با خرید ویلا یا آپارتمان، قصد دارند تا به طور مکرر از این کشور بازدید کرده و هزینه‌های اقامتی خود را برای دفعات بعدی کاهش دهند.

نوع دوم خریداران و صاحبان املاک خارجی در ترکیه را مهاجران و بازنشستگانی تشکیل می‌دهند که قصد دارند زندگی ساده، بی‌دغدغه و مقرون به صرفه‌ای را در کنار آب وهوایی معتدل و گرم و خدمات درمانی ایده‌آل تجربه کنند.

در نهایت، بخش عمده‌ای از بازار املاک و مستغلات در ترکیه به سرمایه‌داران، تجار و توسعه‌دهندگانی اختصاص دارد که قصد دارند با خرید ملک و زمین در این کشور آنرا نوسازی کرده، اجاره داده و یا اینکه به عنوان اقامتگاه تفریحی با آن تجارت کنند.

اما شاید این سوال برای شما هم مطرح شود که چرا تا به این حد خرید ملک در ترکیه با استقبال فراوان از جانب مردم در سراسر دنیا روبرو شده است. در ادامه به این سوال پاسخ داده و مزایای خرید ملک و دریافت پاسپورت در ترکیه را به شما توضیح خواهیم داد.

ملک در ترکیه

امکان دریافت حق شهروندی و اقامت ترکیه

بنابر اطلاعات ارائه‌شده توسط خبرگزاری euronews، رئیس جمهوری ترکیه رجب طیب اردوغان در یک اقدام استراتژیک قانون جدیدی را در سال ۲۰۱۸ تصویب کرد که به واسطه آن مبلغ خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات این کشور برای شهروندان خارجی از یک میلیون دلار به ۲۵۰ هزار دلار آمریکا کاهش یافت.

همزمان شدن تصویب این قانون با کاهش ارزش لیر و امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه در کمترین زمان ممکن، موجب سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی در این کشور و فروش بی‌سابقه انواع املاک و مستغلات در شهرهای مختلف ترکیه شده است.

مزایای خرید ملک در ترکیه

مزایای خرید ملک و زندگی در ترکیه

به استثنای مزیت مهم امکان دریافت حق شهروندی و اقامت ترکیه، مزایای متنوع دیگری نیز موجب ترغیب افراد به خرید ملک در این کشور زیبا شده که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • با توجه به اینکه ترکیه یکی از قطب‌های توریستی و تحصیلی مطرح دنیا به شمار می‌رود، با خرید ملک مناسب در این کشور و اجاره آن به گردشگران و دانشجویان بین‌المللی، می‌توان به راحتی کسب درآمد ارزی کرد.
 • قیمت زمین و ملک در این کشور تقریبا نصف قیمت موارد مشابه در ایران است.
 • با خرید ملک در ترکیه می‌توانید در کمترین زمان ممکن (۳۰ تا ۶۰ روز کاری) از کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برخوردار شوید.
 • اعتبار پاسپورت ترکیه ۱۰ ساله بوده و امکان تمدید آن وجود دارد.
 • شهروندان ایرانی می‌توانند با خرید ملک در ترکیه از امکان دو تابعیتی و دو پاسپورت به طور هم‌زمان Turkuaz Card استفاده کنند.
 • هم‌چون شهروندان ترک از مزایای حق رای و حق بازنشستگی این کشور برخوردار خواهید بود.
 • می‌توانید از خدمات کامل درمانی دولتی، امکان تحصیل رایگان و بازپرداخت دانشگاهی برخوردار شوید.
 • امکان انجام کار تمام‌وقت در بازار بین‌المللی و معتبر ترکیه را خواهید داشت.
 • با استفاده از پاسپورت و تابعیت ترکیه می‌توانید بدون نیاز به ویزا، از طریق ویزای الکترونیکی و یا فرودگاهی به مجموع ۱۱۲ کشور دنیا نظیر ژاپن، آرژانتین و کره‌جنوبی سفر کنید.
 • با خرید ملک در ترکیه می‌توانید بدون نگرانی در هر زمان از سال به این کشور سفر کرده و با کمترین هزینه به گشت و گذار و زندگی بپردازید.
 • در قیاس با سایر کشورهای اروپایی و پیشرفته دنیا، شما در قبال پرداخت پول و خرید ملک در ترکیه از گزینه‌های با کیفیت‌تر و ارزشمندتری برخوردار خواهید شد.
 • هزینه‌های به صرفه و اقتصادی زندگی در ترکیه
 • نبود مالیات بر ارث Inheritance Tax
 • نبود نیاز به دریافت ویزا
 • امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی
 • امکان دسترسی تمام‌وقت به کنسولگری و سفارت‌های مهم دنیا از جمله کانادا و آمریکا در این کشور وجود دارد.
 • با توجه به قدرت پاسپورت ترکیه و رتبه فعلی این گذرنامه در دنیا (رتبه ۵۲)، شانس موفقیت در دریافت انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا، انگلیس و استرالیا با این پاسپورت بیشتر خواهد بود.
 • امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای تمام افراد خانواده
 • نبود نیاز به حضور تمام‌وقت و اقامت در کشور ترکیه
 • نزدیکی مسافت، شباهت فرهنگی، اقلیمی و مذهبی و بسیاری از موارد دیگر فرآیند تطبیق‌پذیری و زندگی، اقامت، کار و تحصیل در این کشور را برای شهروندان ایرانی آسان کرده است.
 • امکان خرید تدریجی چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلار و دریافت پاسپورت ترکیه از این طریق نیز وجود دارد.
ادامه  مراحل کاری بعد از برنده شدن لاتاری گرین کارت آمریکا

خرید ملک در ترکیه و دریافت پاسپورت

تفاوت کارت اقامت و حق شهروندی ترکیه

بنابر وجود روابط دوستانه ایران با کشور ترکیه، شهروندان ایرانی به طور پیش‌فرض برای حداکثر ۳ماه اقامت در ترکیه نیازی به دریافت ویزای توریستی این کشور نخواهند داشت. اما برای اقامت قانونی بیش از این مدت زمان باید از طریق یکی از روش‌های تحصیلی، ویزای کار، ازدواج، سرمایه‌گذاری، سپرده بانکی، کارآفرینی و یا خرید خانه برای دریافت کارت اقامت یکساله ترکیه اقدام کنند.

بنابر قانون جدید تصویب‌شده در ترکیه، دیگر نمی‌توان با اجاره خانه در این کشور به صورت متوالی از کارت اقامت برخوردار شد. بر همین اساس شهروندان خارجی تنها می‌توانند با استفاده از ویزای توریستی برای یکسال خانه‌ای را در این کشور اجاره کرده و به موازات آن کارت اقامت یکساله دریافت کنند، اما پس از گذشت این دوره باید از ترکیه خارج شده و با گذشت یک سال، امکان برگشت را خواهند داشت.

از این رو می‌توان این طور گفت که روش‌های متعددی برای دریافت کارت اقامت یک ساله و تمدید آن در ترکیه به عنوان یک شهروند خارجی وجود دارد، اما به دلیل نداشتن حق شهروندی و پاسپورت ترکیه محدودیت‌هایی نیز برای این افراد وجود خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به نداشتن امکان فعالیت در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی، نداشتن حق رای، نداشتن حق استفاده از مزایای بازنشستگی، نبود دسترسی کامل به خدمات درمانی دولتی، نیاز به تمدید هر ساله کارت اقامت، نیاز به دریافت مجوز کار و تمدید هرساله آن و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

بنابراین می‌توان اینطور گفت که تنها خرید یک یا چند ملک با مجموع ارزش ۲۵۰ هزار دلاری، سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار دلاری در طرح‌های دولتی و یا سپرده بانکی و یا کارآفرینی برای حداقل ۵۰ نفر در ترکیه موجب دریافت کارت اقامت دائم، حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای شهروندان خارجی و خانواده آنها خواهد شد.

خرید ملک در ترکیه و کارت اقامت

تفاوت خرید ملک در ایران و ترکیه

یکی از مواردی که برخی از افراد به هنگام تصمیم‌گیری برای خرید ملک در ترکیه با آن روبرو می‌شوند اینست که چه تفاوت‌هایی در خرید ملک در ایران با ترکیه وجود دارد؟ طبق آخرین اطلاعات بدست آمده از مرکز آمار ترکیه، در حال حاضر این کشور دارای نرخ تورم ۹.۲ درصدی، نرخ بیکاری ۱۳.۹ درصدی، رشد اقتصادی -۱.۵ درصدی است. اما در مقابل نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه حال حاضر ایران به ترتیب ۲۸ درصد و ۴۲ درصد است.

از این رو با در نظر گرفتن آمار فعلی ایران و موارد در حال توسعه و پیشرفت ترکیه از جمله: صنعت فعال گردشگری و جذب دانشجویان بین‌المللی، جذب سرمایه‌های کلان خارجی و شروع پروژه‌های عظیمی نظیر کانال استانبول، فرودگاه و شبکه متروی جدید و آماده‌سازی بستر کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا و حوزه شینگن در سالهای آتی، می‌توان اینطور برداشت کرد که ترکیه از ثبات اقتصادی بیشتری برخوردار بوده و سرمایه‌گذاری در آن گزینه‌ای مطمئن‌تر است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، متوسط قیمت مترمربع واحد مسکونی در تهران نسبت به سال گذشته با ۴۷.۷ درصد افزایش قیمت مواجه شده و به طور میانگین برابر با ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع بوده است. البته در برخی از نقاط تهران متوسط قیمت هر مترمربع املاک مسکونی بیش از ۲۰ میلیون تومان است.

اما در عین حال، بنابر اطلاعات وب‌سایت properstar ، به طور میانگین قیمت هر مترمربع املاک مسکونی در شهر مشهور و محبوب استانبول چیزی در حدود ۴.۶۶۴ هزار لیر است که در تاریخ نگارش این مطلب (۱۸ دی ۱۳۹۸) معادل ۱۱ میلیون و صد هزار تومان است. از این رو شما می‌توانید با در نظر گرفتن این قیمت میانگین با رقمی بین ۹۹۲ میلیون تا ۱میلیارد و ۱۰۰ میلیون از یک آپارتمان ۱۰۰ متری در استانبول برخوردار شوید.

ادامه  آیا می‌توان با خرید ملک اقامت دائم کشوری را بدست آورد؟

البته چنانچه نخواهید خانه‌ای در مرکز شهر استانبول خریداری کنید، مطمئنا قیمت املاک در حومه و مناطق در حال توسعه در نزدیکی فرودگاه جدید استانبول، بسیار مناسب‌تر و ارزان‌تر برای شما تمام خواهد شد.

لازم به ذکر است که بنابر گزارش وب‌سایت Endeksa.com میانگین قیمت هر مترمربع املاک مسکونی در شهر موغله Muğla معادل با ۴.۹۴۴ هزار لیر (۱۱.۷۶۶ میلیون تومان) که از میانگین قیمت در استانبول بیشتر است. اما در عین حال میانگین قیمت هر مترمربع در شهر ازمیر ۳.۱۶۱ لیر (۷.۵۲۳ میلیون تومان) برآورد شده است. بر همین اساس، میانگین قیمت فروش هر مترمربع در ترکیه برابر با ۲.۶۴۴ لیر محاسبه شده است.

شهرمتوسط قیمت برای یک ملک ۱۰۰ مترمربعی
موغله۱میلیارد و ۱۷۶ میلیون تومان
استانبول۹۹۶ میلیون تومان
ازمیر۷۵۲ میلیون تومان
آیدین۶۵۱ میلیون تومان
بورسا۶۴۸ میلیون تومان
آنتالیا۵۵۲ میلیون تومان

افزایش قیمت املاک در پایتخت ایران، کاهش قدرت خرید شهروندان ایرانی، نبود ثبات اقتصادی، قیمت‌های مناسب و با ارزش خرید ملک در ترکیه، واحدهای مدرن و باکیفیت، بازار داغ خرید وفروش و اجاره املاک در ترکیه در کنار مزایای متنوع دیگر همگی موجب شده‌اند تا ایرانیان زیادی به جای ایران، برای خرید املاک و سرمایه‌گذاری به ترکیه رجوع کنند.

مقایسه خرید ملک در ترکیه با ایران

پروسه خرید ملک و دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه

یکی از مواردی که همواره باید به آن توجه داشته باشید اینست که ترکیه کشوری پهناوری است و تصمیم‌گیری برای خرید ملک در این کشور کار آسانی نخواهد بود. برای درک بهتر این موضوع کافیست بدانید که شهر پر جنب و جوش و زیبای استانبول تقریبا دوبرابر تهران وسعت دارد.

بسیاری از شهروندان خارجی با امکانات، کاربری و پتانسیل مناطق و شهرهای مختلف ترکیه آشنایی کافی نداشته و به دلیل تنوع موارد ملکی، گستردگی شهرها، نداشتن اطلاعات و آگاهی کافی درباره قوانین ملکی و حقوقی ترکیه، نداشتن مهارت زبان ترکی استانبولی، امکان رویارویی با مواردی نظیر نبود پایان کار، مشکلات مالیاتی، ارزیابی غیر حقیقی ارزش ملک، قوانین ثبت و انتقال سند و بسیار از جزئیات ریز و درشت دیگر، با مشکلات متعددی در هنگام خرید ملک در ترکیه روبرو می‌شوند.

به طور کلی باید پیش از خرید ملک در ترکیه به سازمان ثبت و نقشه‌برداری اراضی این کشور رفته و استعلام ملک موردنظر را بگیرید. با انجام این کار می‌توانید از خرید ملک با قیمت غیرواقعی و بالاتر از ارزش اصلی خودداری کرده و از صحت اسناد آن اطمینان حاصل کنید.

سپس باید در حضور وکیل و مترجم رسمی مبلغ ارزی ملک مورد نظر را به حساب بانکی و شخصی صاحب ملک واریز کرده و در اداره ثبت زمین و املاک Tapu مراحل انتقال سند نظیر دریافت شماره مالیاتی، افتتاح حساب بانکی، پرداخت عوارض شهرداری و غیره را به انجام برسانید. (پرداخت هزینه ارزی ملک مستلزم برخورداری از یک حساب بانکی بین‌المللی و کردیت کارت است).

در صورتی که ارزش ملک خریداری‌شده در ترکیه کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، تنها می‌توانید برای کارت اقامت ترکیه اقدام کنید، اما در صورتی که ملک شما دارای ارزش واقعی ۲۵۰ هزار دلار یا بالاتر باشد، می‌توانید به اداره Tapu رفته و پس از آماده‌سازی مدارک ملکی و هویتی، شماره مالیاتی، فرم درخواست حق شهروندی، اسناد انتقال وجه ملک به فروشنده و ترجمه ترکی تمامی مدارک، برای حق شهروندی ارزشمند ترکیه اقدام نمایید.

پس از انجام تمامی مراحل قید شده، سازمان Tapu اسناد ملکی، انتقال وجه بانکی و گزارش ارزیابی را مورد بررسی قرار داده و پس از حداقل ۷ روز کاری نامه تائیدیه حق شهروندی را به متقاضی ارائه می‌دهد. سپس باید با در دست داشتن این نامه به دفتر امور مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و برای مجوز اقامت دائم این کشور درخواست دهید. در نهایت با دریافت کارت اقامت و نامه تائیدیه حق شهروندی ترکیه، میبایست به اداره جمعیت و شهروندی این کشور مراجعه نموده و پروسه حق شهروندی خود را نهایی سازید.

ادامه  مراحل کاری بعد از برنده شدن لاتاری گرین کارت آمریکا

پس از انجام تمامی مراحل ذکر‌شده در دفاتر مخصوص اطلاعات شهروندی ترکیه، می‌توانید ظرف ۳۰ تا ۶۰ روز کاری از کارت اقامت، حق شهروندی و پاسپورت دائمی ترکیه برای خود و خانواده برخوردار شوید.

اما در اکثر مواقع وجود عوامل منفی نظیر نداشتن تسلط به زبان ترکی، نداشتن حساب بانکی و کردیت کارت بین‌المللی، نداشتن اطلاعات کافی در مورد پروسه اداری خرید ملک و پیگیری امور شهروندی و پاسپورت ترکیه و وجود جزئیات فراوانی نظیر استعلام ملک، پایان کار ساختمان، تسویه‌حساب مالیاتی، بیمه‌نامه، عوارض شهرداری و موارد این چنینی، شما را ملزم به استفاده از مشاوره کارشناسان معتمد این حوزه و همراهی یک وکیل رسمی در کشور ترکیه می‌کند.

پروسه کلی خرید ملک در ترکیه

آیا با دریافت حق شهروندی ترکیه امکان انجام کار تمام‌وقت در این کشور وجود دارد؟

بله، شهروندان خارجی می‌توانند به استثنای مشاغل دولتی، پزشکی و وکالت در سایر حرفه‌ها مشغول به کار شده و در صورتی که بخواهند در مشاغل استثنای ترکیه فعالیت کنند، باید از انجمن حقوقی مرتبط با این امور در ترکیه درخواست معادل‌سازی مدرک نمایند.

آیا از ابتدا تا انتهای پروسه خرید ملک و دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه حضور تمام افراد خانواده در این کشور الزامی است؟

خیر، بر طبق قوانین دولتی این کشور، تنها حضور خریدار ملک در ترکیه کفایت کرده و فرد خریدار می‌تواند به عنوان سرپرست خانواده با همراه داشتن مدارک شناسایی و پاسپورت اعضای خانواده، تمامی امور دریافت حق شهروندی، کارت اقامت و پاسپورت ترکیه را پیگیری نماید.

با خرید ملک با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار ترکیه چه افرادی واجد شرایط دریافت حق شهروندی و پاسپورت این کشور محسوب می‌شوند؟

به طور کلی خریدار خارجی ملک، همسر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال وی مشمول دریافت حق شهروندی، کارت اقامت و پاسپورت ترکیه خواهند بود.

کارت اقامت ترکیه به چه صورت برای شهروندان خارجی صادر می‌شود؟

به طور معمول ابتدا کارت اقامت ترکیه برای ۲سال و سپس برای ۳سال تمدید شده و پس از گذشت ۵سال از اقامت فرد ترکیه (اقامت دائم الزامی نیست)، کارت اقامت دائم ترکیه برای وی و خانواده ایشان صادر می‌گردد.

کدامیک از شهرهای ترکیه برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری مناسب‌تر هستند؟

به طور کلی هر یک از شهرهای ترکیه دارای امکانات، پتانسیل و خصوصیات مختلفی هستند و ایده‌آل بودن آنها بستگی کامل به سلیقه و هدف خریدار ملک دارد، اما بنابر آمار، شهرهای استانبول، ازمیر، آنتالیا و آلانیا کماکان محبوب‌ترین شهرهای خریداران ایرانی بوده و شهرهایی نظیر ، آنکارا ، بورسا، قونیه، سیده، بلک، کمر، بودروم، فتحیه و غازیان تپه در رتبه‌های بعدی این لیست قرار گرفته‌اند.

پاسخی بگذارید

بستن منو