انگشت نگاری ویزای کانادا | بیومتریک کانادا

عموما متقاضیان ایرانی با هر هدفی که داشته باشند (تحصیلی، توریستی، کاری یا مهاجرت) برای سفر به کانادا و ورود به این کشور به دریافت یکی از انواع ویزای کانادا نیاز دارند. اما همانطور که می‌دانید سفارت و کنسولگری این کشور در ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون هیچ‌گونه فعالیتی نداشته و نمی‌توان از داخل ایران و به صورت حضوری برای ویزای مولتی کانادا اقدام کرد.

متقاضیان ایرانی دریافت ویزای کانادا این امکان را دارند تا از طریق وب‌سایت رسمی دولت کانادا برای درخواست ویزا، ارسال مدارک و پرداخت هزینه‌های ویزا اقدام کرده و جهت انگشت‌نگاری بیومتریک ویزای کانادا به یکی از دفاتر کارگزاری وی اف اس یا همان VAC در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان یا امارات مراجعه کنند.

به بیانی دیگر، متقاضی باید به وب‌سایت Canada.ca مراجعه کرده و با ایجاد یک حساب کاربری آنلاین، فرم درخواست ویزا را تکمیل و مدارک موردنیاز را آپلود نموده و پس از پرداخت اینترنتی هزینه‌های ارزی درخواست ویزا و انگشت‌ نگاری بیومتریک، کد رهگیری درخواست خود را از وب‌سایت سفارت کانادا دریافت نماید.

سپس پس از گذشت چند روز نامه‌ای رسمی از سوی کنسولگری کانادا برای متقاضی درخواست ویزا مبنی بر انجام پروسه انگشت‌ نگاری بیومتریک ارسال می‌شود. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که این مرحله از درخواست ویزای کانادا به چه منظور بوده و برای انجام آن چه کاری باید انجام داد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به نکات کاربردی پروسه انگشت‌نگاری بیومتریک کانادا بپردازیم.

انگشت نگاری کانادا بیومتریک

 پروسه انگشت‌نگاری کانادا به چه صورت است؟

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی دولت کانادا، پس از انجام مراحل ساختن حساب کاربری، ارسال مدارک و پرداخت آنلاین هزینه‌های سفارت و انگشت‌ نگاری، نامه‌ دستور‌العملی برای متقاضی ارسال می‌شود تا ظرف ۳۰ روز کاری انگشت‌نگاری بیومتریک خود را انجام دهد.

چنانچه هزینه ۸۵ دلاری بایومتریک را به صورت آنلاین پرداخت نکرده باشید، نامه‌ای برای شما ارسال خواهد شد که پرداخت را در اسرع وقت انجام دهید. این بدین خاطر است که تا زمان پرداخت نکردن تمام هزینه‌های ویزا (درخواست و هزینه انگشت‌نگاری) نامه رسمی انجام پروسه بیومتریک برای شما ارسال نخواهد شد.

به بیان دیگر مادامی که مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک کانادا را انجام نداده باشید، پروسه درخواست ویزای شما رسمی و کامل نشده و به جریان نمی‌افتد.

از این رو شما نیازمند این هستید تا از طریق وب‌سایت کارگزاری رسمی کانادا یعنی وی اف اس گلوبال یک وقت سفارت آنلاین گرفته و با در دست داشتن پرینت نامه سفارت و حضور در محل کارگزاری در هر یک از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، ارمنستان و یا امارات، پروسه انگشت‌ نگاری ویزای کانادا را به انجام برسانید.

البته عموما متقاضیان ایرانی به دلیل نداشتن تجربه کافی در مورد تکمیل فرم درخواست و آماده‌سازی مدارک ویزای کانادا و از همه مهم‌تر نداشتن دسترسی به کردیت‌کارت برای پرداخت هزینه‌های ارزی و آنلاین ویزا و انگشت‌ نگاری کانادا، از خدمات موسسات و آژانس‌های گرشگری معتبر در این رابطه استفاده می‌کنند.

ادامه  در کجای ونکوور زندگی کنیم؟ نگاهی به محله های ونکوور

با انجام پروسه انگشت‌نگاری بیومتریک، شما باید به ایران برگشته و تا زمان دریافت جواب سفارت از طریق ایمیل و یا حساب کاربری آنلاین منتظر باشید.

بر همین اساس شما می‌توانید از طریق کد رهگیری و سامانه آنلاین دولت کانادا جواب ویزای کانادا و وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایید. پس از گذشت تقریبی ۳۰ روز کاری(برای ویزای متداول توریستی کانادا) و دریافت آنلاین جواب ویزا، در صورت موفقیت درخواست، شما باید به کارگزاری سفارت در کشور همسایه مراجعه کرده و با در دست داشتن پرینت نامه جواب ویزا و پاسپورت خود، برچسب ویزای کانادا را در داخل پاسپورت خود دریافت کنید.

البته شما این امکان را دارید تا از خدمات پیکاپ ویزای برخی از موسسات گردشگری معتبر استفاده کرده و با پرداخت هزینه و بدون نیاز به حضور در کشور واسط، ویزای مولتی کانادا را دریافت نمایید.

ویزای کانادا انگشت نگاری بیومتریک

نکات مهم انگشت‌نگاری بیومتریک کانادا

 • فرصت انجام انگشت‌ نگاری در محل کارگزاری وی اف اس گلوبال تنها ۳۰ روز از ارسال نامه رسمی سفارت کانادا بوده و در صورتی که متقاضی طی این بازه زمانی پروسه بیومتریک را به انجام نرساند، ارزیابی پرونده وی کنسل شده و درخواست ویزا مردود محسوب می‌شود. این بدین معنی است که با انجام ندادن پروسه انگشت‌نگاری در بازه زمانی یک‌ماهه تعیین‌شده سفارت، پرداخت مجدد هزینه‌های سفارت و بیومتریک و طی کردن دوباره مراحل درخواست ویزا الزامی خواهد بود.
 • برای انجام انگشت‌ نگاری، نیازی به ارائه تمامی مدارک درخواست ویزا نبوده و تنها داشتن نامه رسمی سفارت و پاسپورت متقاضی کفایت می‌کند.
 • وجود زخم، خالکوبی و یا تزئینات سنتی حنا بر روی دستان ممکن است برای پروسه انگشت‌نگاری مشکل ایجاد کند، از این رو پیش از حضور در کارگزاری هرگونه مانعی در این رابطه را رفع نمایید.
 • برای انجام انگشت‌ نگاری نیاز به دریافت آنلاین وقت کارگزاری وی اف اس بوده و متقاضی باید در بازه ۳۰ روز مقرر شده توسط سفارت، در محل کارگزاری در هر یک از کشورهای همسایه حضور پیدا کند.
 • چنانچه طی ۱۰ سال گذشته برای ویزای توریستی، ویزای کار یا تحصیلی کانادا اقدام کرده باشید و مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک را انجام داده باشید، در صورت باقی ماندن اعتبار انگشت‌ نگاری، نیازی به پرداخت هزینه و انجام مجدد آن نخواهید داشت. بر همین اساس شما می‌توانید از طریق این لینک از اعتبار اطلاعات بیومتریک قبلی خود مطلع شوید.
 • عموما متقاضیان ویزای توریستی، کاری و تحصیلی، اقامت دائم، پناهندگی، تمدید اقامت که به visitor record شناخته می‌شود و یا تمدید اعتبار مجوز کار یا تحصیل در کانادا ملزم به ارائه اطلاعات بیومتریک هستند.
 • برای درخواست ویزای تراتزیت کانادا نیازی به پرداخت هزینه برای انجام پروسه انگشت‌ نگاری بیومتریک نیست.
 • در صورت پرداخت آنلاین هزینه بیومتریک به هنگام ارسال آنلاین مدارک سفر به سفارت کانادا، ایمیل اطلاع‌رسانی و نامه بیومتریک ظرف ۲۴ ساعت برای حساب کاربری شما ارسال خواهد شد.
 • تنها در صورت پرداخت هزینه بیومتریک در کنار هزینه درخواست ویزای کانادا، ارزیابی پرونده شما شروع خواهد شد.
 • چنانچه هزینه بیومتریک را پس از ارسال مدارک ویزا پرداخت نمایید، ممکن است ارسال نامه و ایمیل اطلاع‌رسانی انگشت‌نگاری چند روز برای شما زمان ببرد.
 • نامه انگشت‌نگاری بیومتریک متقاضیان درخواست اقامت دائم کانادا پس از گذشت چند روز و یا چند هفته برای آنها ارسال خواهد شد.
 • هزینه انگشت‌نگاری بیومتریک برای هر فرد ۸۵ دلار کانادا بوده و برای درخواست خانوادگی ویزای کانادا هزینه بیومتریک در مجموع ۱۷۰ دلار کانادا است.
ادامه  جواب ویزای کانادا را چطور پیگیری کنیم؟

پروسه انگشت نگاری کانادا بیومتریک

آیا بخاطر نیاز به انجام پروسه انگشت‌ نگاری بیومتریک، ارزیابی درخواست ویزای متقاضی بیشتر طول خواهد کشید؟

این موضوع کاملا بستگی به نوع پرونده و درخواست ویزای کانادا دارد. بر همین اساس پرونده متقاضیان درخواست ویزای توریستی، تحصیلی و یا کاری شامل موارد زیر می‌شود:

 • زمانی که شما برای انجام مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک صرف می‌کنید، در زمان رسیدگی به درخواست ویزا لحاظ نمی‌شود.
 • هر چقدر زودتر مرحله انگشت‌نگاری بیومتریک را به انجام برسانید، پروسه بررسی و ارزیابی درخواست ویزای کانادا شما زودتر به جریان افتاده و شروع خواهد شد.
 • بهتر است برای دریافت سریع نامه انجام مرحله انگشت‌ نگاری از سوی سفارت، هزینه بیومتریک را به همراه هزینه درخواست ویزا، به صورت آنلاین و در زمان ارسال مدارک پرداخت نمایید. این بدین خاطر است که بدون دریافت رسمی نامه انگشت‌نگاری اجازه انجام پروسه بیومتریک در کارگزاری را نخواهید داشت.
 • با دریافت نامه انگشت‌نگاری، شما به مدت ۳۰ روز کاری فرصت دارید تا این پروسه را به انجام برسانید.
 • برای اغلب متقاضیان درخواست اقامت دائم کانادا، زمان صرف شده برای انجام پروسه انگشت‌نگاری بیومتریک در زمان پروسه درخواست لحاظ خواهد شد.

کارگزاری وی اف اس برای انگشت نگاری بیومتریک

چه کسانی از ارائه اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری مستثنا هستند؟

 • متقاضیان زیر ۱۴ سال و بیشتر از ۷۹ سال ملزم به ارائه اطلاعات بیومتریک و انگشت‌ نگاری در محل کارگزاری نیستند.
 • دارندگان گرین‌کارت آمریکا و افراد دارای ملیت آمریکایی
 • اعضای خانواده سلطنتی
 • متقاضیان واجد شرایط دریافت ویزای دیپلماتیک D-1 و یا ویزای رسمی O-1
 • افراد دارای ویزای مهاجرتی کانادا
 • متقاضیان درخواست اقامت دائم کانادا که در این کشور حضور دارند
 • رئیس‌جمهور و مقامات بلندپایه دولتی
 • دارندگان ویزای آمریکا که قصد عبور از کانادا را دارند

سوالات متداول انگشت‌نگاری برای ویزای کانادا

آیا دریافت نامه بیومتریک و انجام پروسه انگشت‌ نگاری به معنی موافقت با درخواست ویزای کانادا است؟

خیر، ارائه اطلاعات بیومتریک(چهره و اثر انگشتان دست) یکی از مراحل الزامی درخواست ویزای کانادا برای رسیدگی به پرونده متقاضی است.

چرا برای دریافت ویزای کانادا انجام پروسه بیومتریک انگشت‌ نگاری الزامی است؟

ادامه  چطور می توان وقت فوری برای سفارت کانادا گرفت؟

عموما آفیسرهای ویزای کانادا از اطلاعات بیومتریک برای تائید هویت شما استفاده می‌کنند، اما در عین حال این پروسه شامل مزایای زیر نیز می‌شود:

 • سخت‌تر کردن فرآیند جعل، دزدی و استفاده از هویت شما
 • حل مشکلات و ارورهای احتمالی در صورتی که نام، تاریخ یا محل تولد و سایر موارد با شخص دیگری مشابهت داشته باشد
 • تائید هویت شما برای درخواست ویزای احتمالی بعدی و سریع‌تر ساختن پروسه ورود دوباره شما به کانادا

هر چند وقت یکبار نیاز به ارائه اطلاعات عکس بیومتریک و انگشت‌ نگاری کانادا وجود دارد؟

چنانچه برای ویزای توریستی، مجوز تحصیل یا کار در کانادا درخواست داده باشید، تنها هر ۱۰ سال یکبار نیاز به انجام این پروسه خواهید داشت. اما چنانچه برای اقامت دائم کانادا درخواست داده باشید، برای هر بار درخواست ملزم به انجام پروسه بیومتریک و انگشت‌نگاری خواهید بود.

بیومتریک و انگشت نگاری کانادا

آیا در صورت ارائه عکس بیومتریک در مرکز کارگزاری وی اف اس کانادا، باز هم نیازی به ارسال عکس فیزیکی به عنوان بخشی از مدارک ویزای کانادا وجود دارد؟

خیر. عموما از عکس دیجیتال بیومتریک برای درخواست ویزای کانادا استفاده خواهد شد.

آیا داشتن حجاب اسلامی در هنگام انجام پروسه انگشت‌ نگاری و عکس بیومتریک مشکلی به وجود می‌آورد؟

خیر. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که چهره کامل شما باید با وجود پوشش اسلامی، قابل مشاهده باشد و روسری، چادر یا مقنعه شما بخشی از صورت را به هنگام عکاسی دیجیتال بیومتریک در کارگزاری نپوشانده باشد.

چه اتفاقی بعد از جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک متقاضی می‌افتد؟

بعد از ارائه اطلاعات بیومتریک، آثار انگشتان و عکس متقاضی رمزگذاری‌شده و به صورت الکترونیکی به پایگاه داده امن دولت کانادا ارسال می‌شود. سپس پلیس RCMP کانادا اثر انگشتان شما را با موارد زیر چک کرده و مطابقت می‌دهد:

 • بزهکاری
 • ادعای پناهندگی
 • دیپورت‌شدگی
 • متقاضی اقامت موقت

هرگونه مطابقتی با پرونده‌ها و سوابق قبلی موجود در RCMP توسط آفیسر ویزا مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرد و براساس این اطلاعات تصمیم نهایی در مورد پرونده متقاضی گرفته می‌شود.

همچنین زمانی که به کانادا قدم می‌گذارید، پلیس آژانس خدمات مرزی کانادا CBSA از اطلاعات بیومتریک شما برای شناسایی و اطمینان از این موضوع استفاده می‌کند که شما همان شخصی باشید که ویزا برای وی صادر شده است.

چنانچه درخواست ویزای کانادا، مجوز کار یا تحصیل من از سوی سفارت ریجکت شده باشد، آیا برای درخواست مجدد ویزا نیاز به انجام دوباره پروسه بیومتریک و پرداخت هزینه وجود خواهد داشت؟

خیر، زمانی که برای ویزای توریستی، کار یا تحصیلی درخواست داده و اطلاعات بیومتریک خود را ارائه می‌دهید، این اطلاعات حتی در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت نشده و یا اعتبار آن به اتمام برسد، برای ۱۰ سال معتبر و در دسترس خواهد بود.

پاسخی بگذارید

بستن منو