اقامت ارزان در کانادا برای دانشجویان و دانش آموزان

زمانی که از مرحله دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی با موفقیت گذر کردید و تصمیم گرفتید که در کدام استان و دانشگاه کانادا تحصیل خود را ادامه دهید، مهم‌ترین مسئله پیش روی شما شناسایی و انتخاب اقامتگاهی مناسب و ارزان برای زندگی و ادامه تحصیل در این کشور زیبا و پهناور است.

به طور معمول بنابر بودجه، انتظارات و مدت زمان اقامت، گزینه‌های متنوعی برای اقامت و زندگی دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد، از خوابگاه دانشجویی و آپارتمان‌های اشتراکی گرفته تا خانه‌های شخصی، استودیو studio و زندگی در کنار یک خانواده کانادایی یا همان homestay

بر همین اساس قصد داریم تا در ادامه مطلب شما را با انواع روش‌های اقامت ارزان در کانادا آشنا کنیم.

اقامتگاه‌ های ارزان در کانادا اقامت

هتل برای اقامت کوتاه‌مدت

چنانچه از قبل برای اقامتگاه و محل استقرار دائمی در کانادا فکری نکرده باشید، طبعا یکی از اولین گزینه‌های در دسترس برای اقامت کوتاه‌مدت شما هتل خواهد بود که زمان لازم برای جستجوی محل سکونت مناسب و ایده‌آل یک دانشجوی خارجی را برای شما در کانادا فراهم خواهد کرد.

از این رو شما باید پیش از عزیمت به کانادا از طریق کردیت کارت برای رزرو هتل خود اقدام نمایید. به طور معمول هزینه هتل در کانادا از اقامتگاه‌ های ارزان‌قیمت با شبی ۴۵ تا ۷۵ دلار کانادا شروع شده و برای هتل‌های ۴ و ۵ ستاره و لوکس به شبی ۲۵۰ دلار یا بیشتر می‌رسد.

اقامت موقتی در یک Bed and breakfast

گزینه دیگر اقامت موقت در کانادا عنوانی تحت نام تخت و صبحانه است که در آن شما می‌توانید با پرداخت مبلغی منطقی و مقرون به صرفه یک اتاق را در یک خانه خصوصی و بومی رزرو کرده و از صبحانه‌ای سخاوتمندانه در هر صبح برخوردار شوید.

لازم به ذکر است که حمام و دستشویی این نوع از اقامتگاه‌ ها به صورت اشتراکی است. عموما این نوع از اقامتگاه‌های Bed and Breakfast یک خانه ورثه‌ای، خانه شهری مدرن، خانه روستایی و یا خانه‌ای کنار دریا هستند. در عین حال حضور در این نوع خانه‌ها به شما فرصت رویارویی با افراد بومی بیشتری را خواهد داد.

به طور تقریبی هزینه یک اتاق با تجهیزات در این حالت بین ۳۵ تا ۱۰۵ دلار کانادا به ازای هر شب خواهد بود.

اقامت تخت و صبحانه در کانادا

اقامت موقتی در خوابگاه‌های جوانان Youth Hostels

برخلاف برخی از هتل‌های گران، هاستل یک اقامتگاه موقتی و کم هزینه در شهرهای بزرگ کانادا محسوب می‌شود. این نوع اقامتگاه‌ برخی از خدمات ضروری، اتاقی تمیز با چند تخت، دستشویی، حمام و اشپزخانه‌ای اشتراکی را به متقاضیان ارائه می‌دهند. هاستل‌ها برای رعایت بهداشت تحت نظارت سازمان Canadian Hostelling Association کانادا قرار دارند.

شما می‌توانید به طور رایگان از آشپزخانه استفاده کرده و برای خود غذا درست کرده و دوستان جدید پیدا کنید. به طور میانگین هزینه یک اتاق در هاستلی در کانادا بین ۱۰ تا ۲۰ دلار برای هر شب است.

در کنار هاستل در کانادا، گزینه دیگری تحت عنوان اماکن و انجمن‌های مسیحی، اقامتگاه‌هایی جایگزین ارزان‌قیمت، تمیز و راحت هستند و دارای قوانین محکم و جدی بوده و در برخی موارد از امکاناتی نظیر استخر و باشگاه ورزشی برخوردار هستند.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که اینگونه اماکن خصوصا در فصل تابستان بسیار سریع پر شده و نیازمند رزرو قبلی هستند. به طور میانگین کرایه شبانه یک اتاق در انجمن زنان جوان مسیحی YWCA یا مردان جوان مسیحی YMCA بین ۲۴ تا ۴۵ دلار کانادا است.

خوابگاه جوانان در کانادا- اقامتگاه اقامت

اقامتگاه‌های داخل محوطه دانشگاه On-campus

به عنوان یک متقاضی خارجی ادامه تحصیل در کانادا، بدون شک نخستین جایی که باید آنرا چک کرده و به آن سر بزنید، دفتر دانشجویان بین‌المللی و یا وب‌سایت رسمی دانشگاه و کالج مورد نظر شماست. این بدین خاطر است که اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور از اقامتگاه و خوابگاه دانشجویی، خصوصا برای دانشجویان سال‌اولی برخوردار هستند.

عموما بخاطر اینکه امکان هماهنگی اجاره و اجاره‌نامه از راه دور و پیش از حضور در کانادا وجود دارد، اقامتگاه‌های On-campus انتخابی مناسب و بسیار ایده‌آل برای دانشجویان محسوب می‌شوند. از این رو در صورت اجاره اقامتگاه‌ های دانشجویی داخل دانشگاه که اکثرا مبله هستند، به محض رسیدن به کشور کانادا از محل مناسبی برای زندگی برخوردار هستید.

اجاره این نوع از اقامتگاه‌ها کاملا متغیر بوده و ممکن است در برخی موارد هزینه آن از گزینه‌های جایگزین و در دسترس دانشجو پایین‌تر باشد( اما ممکن است این موضوع کاملا برعکس باشد)، ولی در هر صورت، به دلیل نزدیکی این اقامتگاه‌ ها به دپارتمان‌های آموزشی و دانشکده‌های مختلف، شما می‌توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن، راس ساعت ۸:۳۰ صبح خود را به کلاس درس برسانید و از فعالیت‌های تفریحی و آموزشی، مطالعه گروهی و موارد بیشتر در کنار افرادی هم سن و سال با علایق و فعالیت‌هایی مشترک و مشابه برخوردار شوید.

معمولا اقامتگاه‌های داخل دانشگاه به صورت مستقل یا اشتراکی (اصطلاحا dormitory) بوده و از فضاهای زندگی مشترک نظیر سالن استراحت، اتاق‌های بازی و یا آشپزخانه برخوردار هستند. بسیاری از این نوع اقامتگاه‌های داخل دانشگاه دارای رستوران بوده و ممکن است اجاره‌بهای دانشجو شامل وعده‌های غذایی روزانه نیز بشود.

اما فراتر از شرایط عمومی اقامتگاه‌ های داخل دانشگاه، مشخصات اماکن اقامتی on-campus ممکن است بنابر شرایط دانشگاه و موسسه آموزشی بسیار متغیر باشند و بنابر سبک‌های زندگی مختلف دانشجویان گزینه‌های متعددی را ارائه دهند.

ادامه  قوی‌ترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان در سال 2020

از این رو هر یک از وب‌سایت‌های موسسات آموزشی و دانشگاه‌های کانادا نمایی کلی از محل اقامت و اطلاعاتی از جمله عکس‌ها، تورهای مجازی و کلیپ توصیفات و رضایت دانشجویان را در دسترس متقاضیان قرار می‌دهند تا بتوانند به راحتی در مورد محل اقامت تحصیلی خود در کانادا تصمیم‌گیری نمایند.

به طور میانگین هزینه اتاق‌های dormitory داخل دانشگاه (همان خوابگاه دانشجویی) بین ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار به ازای هر سال تحصیلی در کانادا است.

اقامتگاه های داخل دانشگاه در کانادا اقامت

اقامتگاه‌های خارج از محوطه دانشگاه off-campus

ممکن است برخی از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های کانادا پس از گذشت اولین سال تحصیلی به دانشجویان واجدشرایط اقامتگاه‌ های دانشجویی را ارائه دهند. بدین خاطر برخی از دانشجویان براساس نیاز یا انتخاب خود به سمت اماکن مسکونی و اقامتی off-campus در نزدیکی دانشگاه می‌روند.

از این رو، اجاره یک آپارتمان فرصت فوق‌العاده‌ای را به شما می‌دهد تا به کاوش در محله‌ای جدید پرداخته، با افراد جدید آشنا شوید و جایی را پیدا کنید که حس و حال خانه را به شما القا کند. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که در برخی موارد پیدا کردن آپارتمانی مناسب و خوش‌قیمت در کانادا ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد، اما ارزشش را مطمئنا خواهد داشت.

عموما شهرهای مختلف کانادا دارای بازار اجاره مسکن شلوغی بوده و بنابر عرضه و تقاضا، به طور فصلی لیست موارد در دسترس مدام در حال تغییر است؛ در اغلب اوقات میزان تقاضا در فصل تابستان افزایش پیدا می‌کند.

شهرهای کوچک‌تر کانادا دارای بازار مسکن محدودتری هستند، اما چنانچه در یک شهر دانشگاهی یا کالجی university or college town کوچک زندگی می‌کنید، می‌توان اینطور فرض کرد که با فارغ‌التحصیلی و ترک شهر توسط برخی از دانشجویان، موارد مسکونی قابل اجاره دوباره در دسترس قرار می‌گیرند.

به طور معمول اجاره ماهانه یک آپارتمان در کانادا بنابر معیارهای مختلفی نظیر محله، شهر، نزدیکی به دانشگاه و داشتن گزینه‌های دسترسی متغیر بوده و به طور میانگین بین ۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار کانادا خواهد بود؛ اما در صورت استفاده اشتراکی از یک واحد آپارتمانی هزینه‌های ماهانه شما به ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه تقلیل پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به دانشجویان خود در این رابطه مشاوره و راهنمایی مفیدی ارائه می‌دهند و ممکن است از لیستی داخلی و شخصی برخوردار باشند، از این رو چنانچه نیاز به راهنمایی یا کمک در رابطه با اجاره خانه در خارج از دانشگاه داشتید با مرکز خانه دانشجویی و یا دفتر رفاه welfare دانشگاه خود در تماس باشید.

اقامتگاه های خارج از دانشگاه در کانادا اقامت

اقامتگاه مسکونی در کانادا از نوع Subletting

ساب‌لتینگ یا ساب‌لیزینگ یک نوع از هماهنگی خاص است که در آن یک فرد خانه‌ای را به طور موقتی از مستاجری که نامش در اجاره‌نامه آپارتمان وارد شده، اجاره می‌کند. این موضوع موردی متداول در بین دانشجویان حاضر در کانادا است، خصوصا زمانی که یک دانشجو فارغ‌التحصیل شده و یا به هر دلیل دیگری ملک اجاره‌ای خود را مادامی که هنوز از مدت اعتبار اجاره‌نامه باقی مانده، ترک نماید.

پدیده Subletting یا همان اجاره در اجاره با اینکه موردی رسمی محسوب نمی‌شود، در کانادا و بین دانشجویان دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. (اما بهتر است صاحب خانه را در جریان این موضوع بگذارید و یا اینکه جهت جلوگیری از مواجه با هرگونه مشکل قانونی، مفاد اجاره‌نامه تنظیم‌شده را به دقت مطالعه کنید).

بر همین اساس، معمولا در یک مقطع زمانی دانشجویان حاضر در کانادا اجاره خانه خود را با یک هم‌خانه شریک می‌شوند، این بدین خاطر است که تقسیم کردن هزینه‌های اجاره و قبوض ماهانه موضوعی اقتصادی و به صرفه خواهد بود.

ادامه  بررسی هزینه‌ های زندگی در آمریکا در سال 2020

فقط بخاطر داشته باشید که حتما پیش از هم‌خانگی با فردی دیگر در مورد سبک زندگی، عادات رفتاری و موارد آزاردهنده شخصی با یکدیگر صحبت کنید تا بعدا با مشکلی مواجه نشوید.

چنانچه قصد دارید تا پیش از عزیمت به کانادا و شروع سال تحصیلی به دنبال آپارتمان مورد نظر خود بگردید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که هماهنگی برای برخی از موارد مسکونی قابل اجاره در کانادا تنها از طریق صاحب‌خانه شخصی صورت گرفته و در دسترس آژانس املاک قرار ندارد.

بر همین اساس، اصولا امکان هماهنگی از راه دور برای این دسته از موارد مسکونی در کانادا وجود ندارد. این بدین خاطر است که برخی از صاحب‌خانه‌ها آنچنان تمایلی به اجاره خانه خود به شخصی که به صورت حضوری ملاقات نکرده‌اند، ندارند.

البته از آنجایی که اجاره‌نامه قانونی خانه‌ها و آپارتمان‌های مسکونی در کانادا به سرعت آماده می‌شوند، شما می‌توانید برای مدت زمان کوتاهی اتاق یک هتل و یا اقامتگاه پیشنهادی Airbnb در کانادا را رزرو کرده و از این طریق به صورت حضوری به دنبال آپارتمان دلخواه و عقد قرارداد اجاره‌نامه بروید.

انواع اقامتگاه در کانادا اقامت

اقامت در Homestay

دانشجویان بین‌المللی در کانادا این امکان را دارند تا با هماهنگی قبلی، موارد مسکونی homestay را پیدا کرده و از این طریق با خانواده‌ای بومی در کانادا زندگی کنند. اقامتگاه‌های homestay فرصت حضور در یک خانه صمیمی و غرق شدن در زبان انگلیسی یا فرانسوی و سبک زندگی کانادایی را برای شما فراهم خواهد کرد.

اغلب چندین خانواده با دانشگاه‌های کانادایی قرارداد دارند و بدین واسطه از دانشجویان واجدشرایط در خانه خود پذیرایی می‌کنند. به طور معمول دانشجویان با استقرار در Homestay از یک اتاق مبله و راحت، غذای خانگی و شرکت در جمع‌های خانوادگی برخوردار می‌شوند.

در اغلب موارد خانه‌های homestay نزدیک به دانشگاه دانشجو بوده و حتی در برخی موارد دانشگاه هماهنگی‌های لازم را با خانواده کانادایی برای استقبال از دانشجو در فرودگاه به عمل می‌آورد تا خیلی سریع دانشجو با خانواده و شرایط جدید هماهنگ شده و صمیمی شود.

به طور معمول هماهنگی برای اجاره و یا جستجوی خانه‌های homestay از طریق انجمن‌هایی نظیر  Canada Homestay Networkانجام می‌گیرد. هزینه تقریبی اقامتگاه‌ های homestay بنابر محله و امکانات متغیر بوده و بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار کانادا است و ممکن است ۲۰۰ دلار نیز به عنوان پیش‌پرداخت از دانشجو گرفته شود.

اقامتگاه هوم استی در کانادا اقامت

جستجوی محل اقامت جدید در کانادا

از لیست‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی گرفته تا تبلیغات بر روی تابلوی داخل دانشگاه و علامت‌های اجاره نصب شده بر روی پنجره آپارتمان‌ها، کلید پیدا کردن آپارتمان و اقامتگاه ایده‌آل و مناسب حال شما دانستن این موضوع است که به دنبال چه موردی هستید. تمام فاکتورها و معیارهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم ممکن است بنابر استان و شهر مورد نظر شما در کانادا متغیر باشد، بنابر این جستجوی خود را بر مبنای مقصد نهایی خود تنظیم کنید.

سپرده‌ها و منابعی که باید ارائه دهید

این امکان وجود دارد که برخی از صاحب‌خانه‌ها از شما درخواست پرداخت اجاره ماه اول و یا آخر خانه را کرده و یا به هنگام تنظیم و امضای اجاره‌نامه مبلغی را تحت عنوان ودیعه یا همان security deposit از شما بخواهند. از این رو با تحقیق و پرس و جو در قوانین محلی کانادا می‌توانید این اطمینان را کسب کنید که بیش از حد موردنیاز به صاحب‌خانه پرداخت نکرده و چه مبلغی را می‌توانید در پایان اجاره‌نامه مطالبه کنید.

در عین حال ممکن است برخی از صاحب‌خانه‌ها در کانادا از شما درخواست منابع مالی و یا گزارش کارت اعتباری بانکی را بخواهند تا از این طریق مطمئن شوند که شما توانایی پرداخت اجاره‌بها را طی سال خواهید داشت.

در بسیاری از مواقع ممکن است اینطور به نظر برسد که صاحب‌خانه‌ها تنها گزارش منابع مالی شهروندان کانادایی را قبول می‌کنند و این موضوع شما را دلسرد کند، اما اینطور نیست و بسیاری از این افراد با آغوشی باز پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند. اما چنانچه کماکان در پیدا کردن خانه مناسب مشکل داشتید، می‌توانید با یک دانشجوی کانادایی هم‌خانه شده و از سد این موضوع بگذرید.

ادامه  پیکاپ پاسپورت و ویزا چیست؟

اجاره‌نامه اقامتگاه در کانادا اقامت

حق و حقوق مستاجر در کانادا

عموما هر استان در کانادا دارای قوانین مخصوص به خود است که حق و حقوق مستاجر را پوشش می‌دهد. از این رو بهتر است به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی با قوانین مرتبط با اجاره خانه در استان و شهری که قصد اقامت در آن را دارید، به خوبی آشنا باشید.

این بدین معنی است که بنابر قوانین استانی و فدرالی، شما به عنوان یک مستاجر خارجی در کانادا سزاوار دریافت رفتار و شرایط ایده‌آل هستید و باید از این موضوع اطمینان کسب کنید که صاحب‌خانه شما تمام مسئولیت‌های مرتبط با شما را به خوبی انجام خواهد داد. همچنین شما ملزم هستید تا برای اقامت در هر استان و شهر کانادا از مسئولیت‌ها و وظایف قانونی خود به عنوان یک مستاجر باخبر باشید.

در این بخش لینک رسمی قوانین و اطلاعات مهم صاحب‌خانه و مستاجر در استان‌های مختلف کانادا آورده شده است:

اجاره خانه و اقامتگاه در کانادا اقامت

مالیات و قبوض ماهانه برای خدمات رفاهی

به طور معمول مالیات در اجاره شما پوشش داده می‌شود اما ممکن است قبوض خدماتی نظیر گاز، برق و آب در اجاره شما لحاظ شود و یا هزینه آنها جداگانه محاسبه شود. چنانچه قبوض ماهانه خانه در اجاره‌بهای شما لحاظ نشده باشد، باید یک حساب کاربری با ارائه‌دهنده این خدمات در استان محل اقامت خود تنظیم کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به هنگام جستجوی خانه و آپارتمان در کانادا، جزئیات و اطلاعات دقیق این گونه شرایط را از صاحب‌خانه بپرسید.

بیمه

در حالی که الزام قانونی برای برخورداری از بیمه شخصی در این زمینه وجود ندارد، بهتر است در صورت تمایل اینکار را انجام دهید. این بدین خاطر است که بیمه‌ مستاجرین امکان پوشش هزینه‌های احتمالی خسارات وارده به املاک و مستغلات اجاره‌شده را دارد.

اقامتگاه‌ های ارزانقیمت دانشجویان در کانادا اقامت

نکات مهم اقامت در کانادا

  • در صورت تمایل می‌توانید از دانشگاه،کالج کانادایی و یا آژانس مجری انجام امور خود در ایران برای رزرو اقامتگاه مناسب در کانادا کمک بخواهید.
  • ممکن است در کنار هزینه اجاره خانه ملزم به پرداخت هزینه جداگانه برای قبوض ماهانه آب، برق،گاز و غیره باشید؛ در اغلب موارد هزینه یک ماه اجاره به صورت پیش و تحت عنوانdeposit از شما گرفته می‎‌شود.
  • به هنگام اجاره یک محل مسکونی در کانادا از شما درخواست عقد قرارداد اجاره‌نامه رسمی می‌شود که معمولا بین ۶ ماه تا یکسال اعتبار دارد.
  • مراقب کلاهبرداری‌های اینترنتی در وب‌سایت‌هایی نظیر Craigslist باشید و هیچوقت بدون مشاهده حضوری آپارتمان و تعامل با صاحب‌خانه پولی را پرداخت نکنید.
  • چنانچه در تابستان به کانادا قدم می‌گذارید، ممکن است تجهیزات قابل ارائه دانشگاهی تا هفته اول سپتامبر در دسترس نباشد و تعداد زیادی از دانشجویان در تعطیلات به سر ببرند. به طور کلی عزیمت زودتر از موعد به کانادا برای آشنایی با محله و هماهنگی با شرایط جدید بسیار خوب است، اما بهتر است برای مواجه نشدن با تنهایی (نبود سایر دانشجویان) و تعطیلی بخش‌های مختلف دانشگاه، خیلی زود به کانادا عزیمت نکنید.
  • معمولا به هنگام دریافت نامه پذیرش دانشگاه یا کالج در کانادا یک بسته راهنمایی و جهت‌گیری تحت عنوان orientation packet برای متقاضی ارسال می‌شود که دارای گزینه‌های اقامتی نیز هست. به طور معمول این گزینه‌ها به صورت لیستی بر روی وب‌سایت، بروشور و یا سایر موارد هستند؛ از این رو باید پیش از تصمیم‌گیری و ارسال درخواست رسمی به دپارتمان دانشگاه مربوطه در کانادا به مقایسه و تحقیق در مورد گزینه‌های ارائه شده بپردازید.
  • زمانی که برای ثبت‌نام و پرداخت هزینه اقامتگاه خود در کانادا آماده شدید، به سرعت ثبت‌نام کنید. این بدین بخاطر است که اغلب گزینه‌های اقامتی مناسب آپارتمانی و یا خانه‌های خانوادگی بین ۴ تا ۸ هفته قبل از تاریخ عزیمت شما، خصوصا در بازه شلوغ ماههای آگوست و سپتامبر به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

بستن منو